ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Margus Tsahkna

Saada link

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 2
Kestus: 00:22:48
Indeks: 2016-002695-0002
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 21.01.2016
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Rain Kooli alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:33 Saatepea.. Kahekõne Rain Kooli Margus Tsahkna
00:00:50 Stj Rain Kooli pöördub saatekülalise poole: "Tere õhtust, Isamaa ja Res Publika Liidu esimees, Margus Tsahkna!" M.Tsahkna: " Tere õhtust!"
00:00:56 Stj R.Kooli küsib, kuidas M.Tsahkna on rahul oma tööga erakonna esimehena.. pärast valimisi on erakonna toetus aina kukkunud. M.Tsahkna räägib, et praegu ei ole aeg toetuse peale väga mõelda, sellega ka pole midagi teha. Pigem on raske töö valmistada ette protsess Isamaa 2.0. Räägib, miks nende erakonna vastu on suuremad nõudmised kui mõne teise erakonna vastu.. räägib nende erakonna kunagisest plaanist Isamaa 1.0. Nüüd on õige aeg sõnastada uus plaan, Isamaa 2.0, et milline näeb Eesti rahvusriik välja 30 aasta pärast.. (lisateave- M.Tsahkna on IRL-i esimees ja sotsiaalkaitseminister)
00:02:31 Stj R.Kooli räägib, et kunagise ERSPst (Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei - toim) alguse saanud rahvusluse on nüüd Eesti Konservatiivne Rahvaerakond endale juurinud. M.Tsahkna räägib, et päris nii see pole.. Räägib rahvuslikkuse radikaalsusest maailmas üldse. IRL pakub nüüd rahvuslikkuse tervemõistuslikku keskkteed plaani Isamaa 2.0. (lisateave- Viimastel Riigikogu valimistel sai IRL 14 kohta, erakond kaotas 9 mandaati)
00:03:46 Stj R.Kooli ütleb, et selle tervemõistusliku keskteega on IRL jõudnud 7% toetuseni.. M.Tsahkna räägib milliste protsentide peal on nende erakond olnud läbi ajaloo, seda on nii 3% kui üle 30%. Räägib Mart Laarist, kes on kunagi saanud täie rauaga selle eest, mille eest saab ta praegu kiita. Räägib konservatiivsuse põhimõttest e vabadusest ja sellega kaasnevast vastutusest. Nad teevad otsusesid.. aga reitingud käivadki üles-alla.
00:04:41 Stj R.Kooli sellest, et konservatiivsuse nišis peavad nad praegu väga veriseid võitlusi Konservatiivse Erakonnaga.. M.Tsahkna räägib tänapäevasest populismiajast.. Stj küsib, mitut konservatiivsust korrga ta näeb Eestis. Tsahkna ütleb, et ühte.. Konservatiivse Erakonna konservatiivsus on vastutustundetu. Seostab seda ka kriisiga Euroopas. Nende protsessil Isamaa 2.0 ülesandeks on anda suund, et mõtestada, mis on Eesti rahvusriik.. (lisateaved- Detsembris avaldatud Eesti Päevalehe mõjukate poliitikute edetabelis oli M.Tsahkna kaheksandal kohal; Nädalavahetusel peetud visoonikonverentsil esitles Tsahkna IRL-i uut ideevisandit Isamaa 2.0 - eesmärgiks 2 miljonit end eestlaseks pidavat, eesti keelet kõnelevat või eesti majanduse eest võitlevat inimest )
00:06:47 Stj R.Kooli kordab M.Tsahknat- .. et säiliks eesti keel, kultuur ja rahvus ja küsib, kas visioonis Isamaa 2.0 on need 2 miljonit inimest eestlased, eestimaalased, eestimeelsed või mingi eesti sõprade klubi. M.Tsahkna ütleb, et need 2 miljonit on end eestlasena tundvad inimest. Räägib visoonis äramärgitud suunast, mis markeerib ära probleemid, millest ei taheta rääkida - demograafia, iive.. me oleme ju väheneva arvuga rahvas. Räägib rahva iibe tõstmisest, mille jaoks on aega 10 aastat..
00:08:24 Stj R.Kooli ütleb, et näit 30 aastat oleks see olnud usutav, aga 10 aastat.. demograaf Allan Puur ütles, et isegi kui eesti naised hakkaksid sünnitama neli last homsest alates, ei jõua me iial 2 milj inimeseni. M.Tsahkna ütleb, et kindlasti ei jõua, aga kui meil 30ne aasta pärast on rahvast 1,5 milj, on see väga suur saavutus.. nii et see 2 milj on pigem suund. See käsitleb ka immigratsiooniküsimust. Räägib, et see viib ka kultuuri säilimiseni ja majanduseni. (lisateave- ..2016 a 1.jaanuaril oli Eesti rahvaarv 1 311 000, mis on 1500 inimest vähem kui aasta tagasi)
00:10:30 Stj R.Kooli räägib, et nende kava tähendab mitte ainult iibe tõstmist, vaid ka kontrollitud immigratisooni kasvu.. M.Tsahkna räägib, et need on need inimesed, keda me vajame.. Stj küsib, kas nende religioon, rahvus, päritolu on tähtis. Tsahkna räägib, et religioon ei ole tähtis.. tähtis on see, et nad aktsepteeriksid meie kombeid, väärtusi.. et meil oleks nendega mugav. Stj küsib, mis selle määrab, et tunneme ennast mugavalt.. kas nad peaksid rääkima meie keelt, olema n-ö valged jms.. Tsahkna räägib, et nüüdsel ajal on ka valgete jõulude soovimine kahetähenduslik. Räägib, et väärtussüsteemi saab tunneteda. Eestis on alati olnud moslemeid, oleme olnud avatud. Küsimus on enesekindluses ja mis ohud on tänapäeval. Pagulasi pole meile tulnud ja seda sellepärast, et Eestis on juba 1990ndatest aastatest olnud konservatiivne immigratsioonipoliitika, mis sai juba visioonis Isamaa 1.0 tehtud, st et meie kontrollime ja otsustame selle üle, kes meie juurde tuelvad. Aga kui me tahame, et me riigina püsiksime, siis siia on
00:13:50 Stj R.Kooli sellest, et meil on ka inimesid, kes ei aktsepteeri n-ö teistususeid ja meil on ka 300 000 teist keelt rääkivat inimest, kes moodustavad meil väga suure vähemuse. Kuidas me ühiskonnana saame olla valmis sellele, et tuleb veel sisserännanuid? M.Tsahkna räägib, et sisserännanuid tuleb meile niikuinii juurde aastas u 7000 inimest.. Üheks võtmesõnaks peab olema enesekindlus, mis tuleb meis leida, selleks on aga vaja sihti. Meil peab olema julgust suurelt mõelda.
00:15:08 Stj R.Kooli sellest, et Tsahkna räägib oodatutest sisserändajatest Eestisse ja samas räägib, et Eesti võiks olla enam-vähem reservaat, kuhu tullakse nautima viimase Euroopamaa kristlikku kultuuriruumi.. M.Tahkna räägib kultuuride konfliktist Euroopas, mille Kölni massiahistamine välja tõi. Räägib, et Eesti sisserändajateks saavad olema kokkulepitult valdavalt kristlike väärtusetega inimesed.
00:17:09 Stj R.Kooli küsib, mis saab Dublini lepingust, Schengeni alast. M.Tsahkna räägib, et meil ei ole Schengeni ala. Meil on reeglid, mida ei täideta. Selle tulemusena Põhjamaad kehtestavad oma piiride peal kontrolle.. Eestis pole selleks vajadust.. hetkel. Euroopa on praegu väga suure väljakutse ees, kas reegleid täidetakse või see Schengeni ala avatud ruum laguneb. Räägib radikaalse parempoolsuse selle teema käsitlusest..
00:19:16 Stj R.Kooli kooseluseadusest. Seadus on vastu võetud, rakendusaktid mitte. Küsib, kas Tsahkna hääletaks rakendusaktide poolt või vastu. M.Tsahkna ütleb, et ta hääletas kooseluseaduse eelnõu vastu.. See perekond, kuhu ka IRL kuulub, need on kristlikud demokraadid, konservatiivid.. neil on ka erinevaid seisukohti. Tema isiklikult ei kasutaks seaduse algatajate nii jäika positsiooni. Ta on lähtunud sellest positsioonist, et isad peavad jääma isadeks ja emad emadeks.. me peame rääkima emakeelt, elama isamaal. Perekonnaseadus, mis on mõeldud heteropaaride kooselu reguleerimiseks peab jääma nii nagu ta on.. samasoolised paarid peavad saama ka omaregulatsiooni. Praegune seadus pole tema jaoks piisav lahendus. Äkki leitakse tasakaalupunkt ühiskonnas.
00:21:06 Stj R.Kooli küsib, kas kooseluseaduse küsimus pole paisunud liiga suureks. See puudutab ju käputäis inimesi.. M.Tsahkna räägib, et sellega on ta nõus, mis puudutab vähemuste õiguste tagamist. Pigem ta näeb väärtuste konflikti, kus lülitatakse välja meeste ja naiste mõiste.
00:21:38 Stj R.Kooli küsib, kuidas Tsahkna hindab valitsuskoalitsiooni tervist. Seda on nimetatud mõistuseabieluks, aga IRL-il on tulnud vahele küll mingid tunded sotsidega.. M.Tsahkna vastab, et armastust seal ei ole, aga töömeeleolu on. Proovikiviks saab haldusreform.
00:22:04 Stj R.Kooli lõpetab INT, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2016-002695-0002_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2016-002695-0002
Kestus: 00:22:48
Registreerimise kuupäev: 25.01.2016
Registreerimise aeg*: 2016-01-25 00:25:42
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse