ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Veterani tagasitulek

Saada link

Media

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 114
Kestus: 00:27:48
Indeks: 2018-002814-0007
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 25.03.2019
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Märts, 1991
00:00:04 0. STSEEN, ELUTUBA-KÖÖK. Telefon heliseb, Paavo (TIIT SUKK) tõstab toru ja lausub, et Aavikute korter kuuleb. Kuuldavus on kehv ja Paavo ei saa aru, kes räägib. Lõpuks saab aru, et vanaisa Aadu räägib Austraaliast ja tõdeb, et Aadu räägib teiselt poolt maakera. Paavo ütleb, et Ats ja Sirje läksid sanatooriumisse. Paavo ütleb, et temal läheb hästi ja küsib, kas Aadu mõnda kängurut või koaalat ei näe.
00:00:44 Saatepea
00:01:18 Tiiter: CXII osa, Veterani tagasitulek
00:01:24 1. STSEEN, PAAVO JA KAIRE KORTER. Kaire (MAIKEN SCHMIDT) sööb purgist hapukurki ja vaatab televiisorit, kus räägitakse tühjadest poelettidest. Tuleb rõõmsatujuline Paavo (TIIT SUKK) ja hüppab Kaire kõrvale diivanile. Kaire palub, et Paavo tooks talle veel ühe purgi kurke. Paavo arvab, et ta ei peaks nii palju õgima, muidu on pärast süda paha. Kaire ütleb, et talle maitsevad. Paavo räägib, kuidas ta rääkis Aaduga telefonis ja lisab, et selgus, et nad saavad talle Austraaliasse külla minna. Kaire langeb Paavole kaela ja ütleb, et talle meeldivad koaalad.
00:02:10 Paavo seletab, et Austraalias toimuvad septembris väliseestlaste ja kodueestlaste kultuuripäevad, kuhu sõidavad luuletajad, lauljad, näitlejad ja sinna oleks vaja ka ühte modernsemat tantsutruppi. Kaire imestab, miks just tema trupp, mitte Pille oma. Paavo ütleb, et tähtis on, et siin otsustaja saaks aru, et Kaire trupp on kõige õigem. Kaire küsib, kes siin ostustab. Paavo ütleb, et sm Vokk, selline punane junn ja see on probleem. Kaire küsib, miks. Paavo ohkab ja räägib, et kui tema ema keskkomitees töötas, oli Vokk tema otsene ülemus ja nende perekond oli talle pinnuks silmas. Kaire arvab, et ajad on muutunud. Paavo on kindel, et Vokk ei ole, kui ta saab, siis ikka keerab.
00:02:56 Kaire küsib, kas nad ei saaks Vokki kuidagi stimuleerida. Paavol tuleb mõte, kes saaks Vokki mudida. Kaire küsib, kes.
00:03:20 Vahekõll
00:03:27 2. STSEEN, PARK. Jüri (ARGO AADLI) äratab pargipingil pikutavat meest, kes on ilmselgelt purjus. Mees on veteran (EGON NUTER), kellega Jüri on varem kohtunud. Jüri tirib mehe püsti ja ütleb, et ta ei magaks seal. Veteran tunneb Jüri ära ja ütleb, et ta on Aino poeg. Veteran ei seisa eriti jalul ja Jüri proovib teda püsti hoida. Veteran küsib Jürilt väikest peaparandust ja räägib, et sõber ostis hiljuti näärikuuse miiltsaautost.
00:04:20 Jüri teatab, et tema ei ole miilits, vaid on politseinik ja seda juba teist päeva. Jüri talitab veterani pargi libedal teel. Veteran ütleb, et siis on ta juba kolm päeva joonud, sest kui ta alustas, olid ümberringi ainult miilitsad. Veteran läheb laternaposti juurde ennast tühjendama. Jüri vaatab ringi, kas keegi ei näe.
00:04:44 3. STSEEN, BAAR. Paavo (TIIT SUKK) küsib Illarilt (RAIVO E. TAMM), kuidas muidu läheb. Illar küsib, mis muidu. Paavo selgitab, et eraeluliselt, kas Hellega. Illar ütleb, et ikka Hellega ja kõik on hästi. Illar küsib pahaselt, mis see üldse Paavo asi on. Paavo ütleb, et ega polegi tema asi, ainult et ta pole neid ammu koos patseerimas näinud ja siis mõtles, kas nad ikka on koos. Illar ütleb, et Paavol peab palju vaba aega olema, et tal on aega mõtelda.
00:05:16 Paavo ütleb, et aeg on raha nagu Ameerikas öeldakse ja temal seda aega on (naerab). Illar ütleb, et tagasihoidlikkuses ei ole Paavot keegi süüdistanud. Paavo alustab juttu, et kui Illaril ja Hellel on kõik hästi, siis äkki saaks ta tema eest. Illar torkab vahele, et nad hakkavad lõpuks jaama jõudma. Paavo on kuulnud, et Helle tegeleb VEKSA-s välismaale saadetavate gruppide kokku panemisega, samuti on ta kuulnud, et septembris läheb üks seltskond rahvakunstimeistreid Austraaliasse väliseestlaste kutsel.
00:05:52 Illar ütleb, et tema ei ole sellest midagi kuulnud. Paavo räägib, et sinna oodatakse ka ühte modernset tantsutruppi, nagu Palestra näiteks. Illar ütleb maia näoga, et miks ta siis Palestrat ei tea. Paavo ütleb, et Palestra on nii palju reisinud ja tema Kairel on väga hea tantsutrupp ja tema arvates oleks õiglane kui Helle aitaks Kaire Austraaliasse munsterdada. Illar ütleb, et ta võib proovida Hellet munsterdada, aga tal ei ole selleks aega. Paavo tõstab rahakoti leti kohale ja küsib, kui Palju Illaril aega läheb, et Helle pehmeks munsterdada.
00:06:28 Vahekõll: Palestra tantsib
00:06:37 4. STSEEN, BAAR. Jüri (ARGO AADLI) talutab purjus veterani (EGON NUTER) uksest sisse. Veteran vaatab baarileti poole, haarab põskedest ja küsib, miks nad sinna tulid. Jüri meenutab talle, et tal oli pohmakas. Jüri paneb veterani istuma ja tellib Illarilt (RAIVO E. TAMM) 50 grammi valget. Jüril räägib, et tal läks süda haledaks, kuidas ta rääkis oma naisest, kes ta välja viskas ja kuidas ta kodutuks jäi. Veteran ütleb, et naine ei visanud teda välja, vaid ta tuli ise ära, kuna ei jaksanud enam seda tänitamiset kuulata, siis moor suri ära, pärijad kolisid sisse ja ta jäigi kodutuks.
00:07:20 Jüri viib veteranile peaparanduseks pitsi viina. Veteranil käsi nii väriseb, et ta ei suuda pitsi käes ki hoida. Jüri aitab teda. Veteran räägib, et ta ei olnud abielus ja truu sõber akordion jäi ka sugulaste kätte. Mees ütleb, et on paljas nagu kirikurott. Illar valab ühe pitsi veel. mees kurdab, et on vaena kui kirikurott, isegi medalid müüs soomlastele. Veteran võtab teise pitsi veel viina ja küsib veel. Jüri enam ei luba ja ütleb, et nad peavad minema. Illar paneb raha Illarile letile ja ütleb, et tagasi pole vaja. Illar imestab, et esimest korda näeb, et ment valmistab endale ise kleinte ette ja küsib, kas neile makstakse näo pealt.
00:08:37 Jüri teatab, et on juba teist päeva politseinik ja palub endasse lugupidavamalt suhtuda. Jüri lahkub
00:08:49 5. STSEEN, POLIKLIINIK. Kaire (MAIKEN SCHMIDT) tuleb günekoloogi kabinetist ja on mõtlik.
00:09:05 6. STSEEN, PAAVO JA KAIRE KORTER. Paavo (TIIT SUKK) räägib telefonis Kestutisega, aga kuuldavus on kehv ja katkeb ära. Tuleb Kaire (MAIKEN SCHMIDT). Paavo küsib, kus ta käis, Kaire räägib, et käis jalutamas, kuna ilus ilm on ja küsib, kas Paavol on midagi juhtunud. Paavo on tõsine ja ütleb, et võib ka nii öelda ja räägib, et sai kaugekõne Leedust, Kestutiselt, kellel oli uudiseid. Kaire küsib, kas jälle on asjad kriitilised. Paavo naerab ja ütleb, et võib nii öelda ka ja ütleb, et nad (Kestutis ja Mai) said kaksikud. Kaire ütleb, et see on tore uudis. Paavo ütleb, et Kestutis karjus oma uudise talle kõrva ja pani siis toru ära.
00:10:04 Kaire ütleb, et mis teha kui mees õnnelik on. Paavo ütleb, et kuu aja pärast saab ta aru kui tuksi ta oma elu on keeranud. Kaire küsib, misk tuksi. Paavo räägib, et praegu teeni raha, reisi ja ela, kus tahad, aga tema peab Maiga neid junne kanseldama. Paavo parandab, et põngeirjaid. Kaire ütleb, et eks ka nii võib asjale läheneda.
00:10:24 Paavo räägib, et ta sai Illari nõusse, et ta masseriks Voki-mutti Austraaliasse sõidu pärast. Kaire noogutab. Paavo vaatab, et Kaire polegi rõõmus. Kaire ütleb, et on küll äge. Paavo räägib, et samal kui Kestutis lapsevankriga Kaunase tänavatel jalutab, võivad nemad kängurule käe taskusse pista. Kaire kallistab Paavot, aga ise on mõtlik.
00:10:49 7. STSEEN, ESIK / ELUTUBA-KÖÖK. Jüri (ARGO AADLI) talutab veterani (EGON NUTER) esikusse. Veteran vaatab ringi jA küsib, kas Eesti Politsei kolis kõik kainerid eramajja. Jüri ütleb, et see pole mingi kainer, see on tema kodu. Veteran meenutab, et ta on seal kunagi Ainoga koos.... Jüri küsib, mida nad tegid. Veteran tunnistab, et ei mäleta ja küsib, kas ta on kodus. Jüri selgitab, et Aino ei ela seal, vaid Lasnamäel ja ütleb, et tema elab seal, teise on veel, aga toas on omaette.
00:11:38 Jüri toob veterani elutuppa ja paneb diivanile istuma. Jüri ütleb, et räägib temaga kui eraisik, mitte kui politseiametnik ja räägib, et tal hakkas temast kahu ja ükski mees pole sellist saatust ära teeninud, eriti kui ta on sõjas võidelnud. Jüri ütleb, et pererahvas on paar päeva kodust ära ja veteran saab seal peatuda. Veteran pole kindel. Jüri ütleb, et kui ta kaineks saab, kammib ja peseb ennast ära, siis nad vaatavad, mis tema elust saab.
00:12:09 Veteran kiidab, et Jüri on väga lahke ja ütleb, et ta räägib nüüd ka nagu erasik, mitte nagu joodik ja tahab alustuseks... Jüri ütleb konkereetse ei ja võtab baarikapist kõik pudelid ära. Jüri ütleb, et see on tingimus, et ta on kaine ja ei luba tal maja peale kondama minna
00:12:49 Vahekõll
00:12:54 8. STSEEN, BAAR. Paavo (TIIT SUKK) küsib Illarilt, kas uudiseid on. Illar (RAIVO E. TAMM) ütleb, et natuke on. Paavo ütleb, et natuke pole piisav selle jaoks, mis ta talle poetas. Illar räägib, et varsti saavad kängurud ja väliseestlased kuulda ja näha kuulsat eesti sõnameistrit. Paavo ütleb pahaselt, et ta ei küsinud, kas Priit Aimla sõidab Austraaliasse või mitte. Illar ütleb, et mitte Priit Aimla, vaid tema. Paavo küsib, mis sõnakunstimeister tema on. Illar räägib, et tal on need Aimla ja Sibula Lempsi Meelejahutaja naljad peas, miks ta ei võiks neid esitada.
00:13:30 Paavo küsib, kas poleks parem kui nad ise oma nalju esitaks. Illar arvab, et neil on nii palju tegemisi, et poleks viisakas hakata neid sellise asja pärast segama. Paavo küsib, kas Kaire trupp saab Austraaliasse kaasa. Illar keerutab, aga ütleb, et saab küll, aga detaile tuleb arutada hiljem. Paavo on rahul ja küsib, kas masseerimine oli raske. Illar ütleb, et ta ei taha teada, kuidas vorsti tehakse. Paavo suitsetab ja ütleb, et tähtis on, et neil sõit kindel on. Illar küsib, kas Paavo ka läheb. Paavo teatab, et on Kaire trupi manager ja kõik muu ühes isikus. Illar küsib, kas trupp ise ka seda teab. Paavo lubab, et saab teada.
00:14:25 9. STSEEN, SÖÖKLA. Aino (HELENE VANNARI) sööb sööklas. Tuleb kandikuga Jüri (ARGO AADLI), peatub ema laua juures ja ütleb rõõmsalt: milline kokkusattumus. Aino teatab kindlalt, et laud on kinni. Jüri on hämmingus ja istub kõrvallauda. Aino sööb, selja tagant Jüri ütleb, et on päris maitsev plov ja küsib emalt, kuidas tal läheb ja kuidas ta hakkama saab. Aino küsib sapiselt, et mis ajast see Jürile muret teeb. Jüri ütleb, et ikka mõtleb ju. Aino ütleb, et sai Luki all hakkama, küll saab seal ka ja Jüri ei peaks oma väikest politseiniku peakest tema pärast vaevama. Temal on Klara ja teised seltsimehed ja nemad juba omasid ei jäta.
00:15:25 Jüri arvab, et siis on hästi ja lisab, et kui emal on abi tarvis... Aino karjatab, et kui tal on vaja, et keegi talle nuiaga vastu pead virutab, siis saadab ta kohe Jüri järele. Teised inimesed on jäänud ema ja poja vestlust jälgima. Aino küsib pahaselt, et mida nemad vahivad, söögu edasi.
00:15:46 10. STSEEN, PAAVO JA KAIRE KORTER. Kaire (MAIKEN SCHMIDT) loeb raamatut. Saabub ülemeelikus meeleolus laulev Paavo (TIIT SUKK) ja teatab õhinal, et Vokk lisas Kaire tantsutrupi Austraalia reisi nimekirja. Paavo ütleb, et nad võiksid seda tähistada ja tõmbab põuest välja vahuveinipudeli. Kaire võtab kapist pokaalid, aga ütleb, et mis siin ikka nii vara tähistada, enne tuleks viisad ja passid ära oodata. Paavo hakkab pudelit avama ja ütleb, et siis võib uuesti tähistada. Paavo teeb vahuveini pauguga lahti. Kaire kiljatab, Paavo valab klaasid täis.
00:16:35 Paavo lööb Kairega kokku ja imestab, et Kaire ei joogi. Kaire ütleb, et äkki nad sõnuvad ära selle varase tähistamisega. Paavo ei teadnud, et Kaire nii ebausklik on. Paavo joob ise Kaire pokaali tühjaks.
00:17:05 Vahekõll.
00:17:13 11. STSEEN, ELUTUBA-KÖÖK. Veteran Raimund (EGON NUTER) magab. Jüri (ARGO AADLI) tuleb punaste nelkide ja tordiga ning äratab teda. Jüri ütleb, et aeg on etteaste ära teha. Raimund ei saa aru, mis etteaste ja tahab magada. Jüri küsib, kas ta on joonud. Raimund ütleb, et natukene. Jüri imestab, kust ta sai. Raimund näitab diivani taha. Jüri kirub Atsi ja tirib Raimundi istuma.
00:17:55 Jüri ütleb, et Raimund kuulab ja vastab lühidalt nagu sõjaväes. Jüri küsib, kas ta tahab oma alkoholilembusest lahti saada. Veteran Raimund ütleb: jah, sm politseinik. Jüri küsib, kas ta tahab elamispinnaga kindlustatud saada. Raimund tahab. Jüri küsib, kas ta tahab, et üks kaunis seltsimees teda valvaks, et ta halvale teele ei läheks. Raimund rtahab. Jüri ütleb, et siis läheb Raimund tema ema juurde.
00:18:24 Raimund maigutab suud ja ütleb, et nüüd kuluks küll üks sapsakas enne seda ära. Jüri ütleb rangelt, et ei mingit sapsakat. Raimund küsib, kas Aino teab, et ta tuleb. Jüri ütleb, et see on üllatus. ja käsib tal hingata. Jüri ütleb, et veteran tuleb puhtaks pesta, ära kammida, munder selga panna ja siis ta läheb.
00:18:55 Vahekõll
00:19:04 12. STSEEN, ESIK / ELUTUBA-KÖÖK. Veteran Raimund (EGON NUTER) sätib ennast peegli ees. Kõlab uksekell. Raimund hüüab: sisse!. Tulija on Kaire (MAIKEN SCHMIDT), kes küsib, kas Pille on kodus. Raimund ütleb, et kõik on väljas. Kaire küsib, kes ta on. Mees vabandabm et ei jõudnud ennast tut´vustada ja ütleb, et on Raimund ja lisab, et on ajutiselt Jüri külaline. Raimund küsib, kes tema on. Kaire ütleb, et ta on Pille sõbranna ja küsib uuesti kas Pillet ei ole kodus. Raimund ütleb, et kõik on väljas.
00:19:50 Kaire on nõutu. Raimund küsib osavõtlikult, kas midagi on halvasti. Kaire naeratab ja ütleb, et ei ole midagi, kõik on hästi ja soovib köögist klaasi vett kui tohib. Raimund vaatab Kairet heldinult ja ütleb, et ikka võib. Kaire läheb kööki, laseb kraanist vett ja joob. Raimund ütleb, et ta näeb, et Kairel on midagi hingel ja pakub, et tema võib kuulata kui ta tahab rääkida. Kaire tänab ja ütleb, et see on selline asi, et... (hakkab nutma) ja ütleb, et on rase. Kaire langeb Raimundile kaela, et lohutust leida. Raimund ütleb, et siis on ju kõik hästi.
00:20:45 Kaire istub ja räägib nuttes, et tema mees ei taha lapsi, vähemalt praegu mitte, sest piirid on avanemas ja neil on võimalus minna Austraaliasse. Raimund ütleb, et see on selline asi, kus peale nende keegi mingit otsust teha ei saa. Kaire nutab ja ütleb, et ta teab seda. Kaire arvab, et nad on noored ja jõuavad veel peret luua küll. Raimund jutustab loo, kuidas ta oli Luki all ja tegelikult samasuguses olukorras, ta ei olnud rase, aga piirid hakkasid avanema, nemad ei läinud, aga sakslane tuli, pärast läksid nemad ka. Raimund tahab öelda, et kõige selle tulemusena jäi tal perekond loomata. Kaire on õnnetu ja ütleb, et see on nii kurb. Raimund ütleb, et sõda on sõda ja kui tuleb minna, siis tuleb minna.
00:22:24 Kaire tänab Raimundit ja lahkub. Raimund hüüab talle ka aitäh. Jüri (ARGO AADLI) ilmub uksele ja küsib, kas Raimundil ei olegi lapsi. Raimund ütleb, et lapsi on tal siin ja seal, aga pooled on neist sellised, kes ei taha oma isast midagi kuulda. Jüri ütleb, et praegu ta just ütles Kairele.... Raimund ütleb, et nägi, et tüdruk tahab hakata lollusi tegema ja pidi mingi loo rääkima, et ta mõistuse pähe võtaks. Jüri imestab ja ütleb, et ta ei väsi ka üllatamast ning see on ka hea, et ta kommunist ei ole, sest tema ema on. Raimund ütleb, et internats.
00:23:25 Jüri loodab, et Raimund suudab ema ümber veenda, sest kui elu läheb niimoodi nagu nad kõik loodavad, siis tema ei kujuta ette, kuidas ta Eesti Vabariigis hakkama saab. Raimund ütleb, et teeb mis suudab. Jüri ütleb, et lisaks lilledele ja tordile on tal Raimundile valmis pandud ka akordion, see oli neile jaoskonda seisma jäänud, äkki kulub marjaks ära.
00:23:52 Vahekõll
00:23:59 13. STSEEN, AINO KORTER. Aino (HELENE VANNARI) vaatab dokfilmi sõjast. Kõlab uksekell. Aino läheb, lokirullid peas, uksele vastu ja imestab, millega ta on selle au ära teeninud, et Raimund (EGON NUTER) talle külla tuleb. Aino hägeneb, et on nii koduselt riides. Raimund ütleb, et ilus inimene on igas olukorras ilus inimene. Aino ütleb, et küll Raimund oskab ikka sõnu seada ja palub tal tunda end nagu kodsu ja lubab kohe tagasi olla.
00:24:57 Raimund paneb akordioni maha, tordi ja lilled lauale. Aino hüüab teisest toast, et kuidas Raimund tee tema juurde leidis. Raimund räägib, et tema märkas Ainot linnas ja talle tulid meelde kõik need vanad ajad ja siis ta käis tal järel, ei julgenud kohe ligi astuda. Raimund viib vormimütsi esikusse.
00:25:56 Aino on ennast üles löönud ja tuleb kõrvaltoast välja. Aino küsib, kas ta paneb teevee üles ja nimetab meest spiooniks. Raimund küsib, et mis spioon küll tema on, aga ühe väikse sapsaka võiks teha küll. Aino läheb kööki.
00:26:12 Vahekõll
00:26:22 14. STSEEN, PAAVO JA KAIRE KORTER. Kaire (MAIKEN SCHMIDT) tuleb tahab Paavoga rääkida. Paavo (TIIT SUKK) pikutab diivanil ja loeb ajalehte. Kaire istub diivanile Paavo kõrvale ja meenutab, kuidas nad olid Riia loomaaias ja sebral olid pojad ja nad ütlesid, et nii tore, et nad kõik ema rinda imesid. Paavo ütleb, et see oli Kaire, kes nii ütles. Kaire ütleb, et tal on rõõm teatada, et nad saavad lapse. Paavo muutub tõsiseks, aga ei ütle midagi.
00:27:27 Lõputiitrid
00:27:37 (c) Thors Production
00:27:42 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2019
00:27:48 Saate lõpp.
Faili nimi: 2018-002814-0007_0002_XHD_ENSV_VETERANI-TAGASITULEK.mxf
Indeks: 2018-002814-0007
Kestus: 00:27:48
Registreerimise kuupäev: 24.03.2019
Registreerimise aeg*: 2019-03-24 13:59:38
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse