ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Arvo Pärdi Keskuse avapidu

Saada link

Media

Kirjeldus

Täna on Arvo Pärdi Keskuse avasündmus, mille raames külastab uut keskust suur hulk Arvo Pärdi muusika sõpru. Uuenenud keskuse südameks on Pärdi loomingut talletav arhiiv, ent uus hoone ootab ka kõiki neid, kes on huvitatud muusikast ja otsivad oma ellu uut loomingulist insipiratsiooni. Anname ülevaate selle erilise päeva sündmustest ja tutvustame keskuse uue maja kõige olulisemaid paiku. Arvo Pärdi Keskus avatakse kõigile huvilistele 17. oktoobril. Saatejuht Joonas Hellerma, režissöörid Erle Veber ja Rait-Roland Veskemaa.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Kestus: 01:28:44
Indeks: 2018-003867-0001
Esmaeeter : 13.10.2018
Kategooria: Infoteinment → infoteinment, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Arvo Pärt vaatab uue keskuse tühja ruumi, mõtiskleb, meenutab õpetaja Heino Elleri sõnu.
00:00:42 ALGUSTIITER: Arvo Pärdi Keskuse avapidu
00:00:52 PILDIRIDA: Välisvaated Arvo Pärdi Keskusele, droonivõte, sisevaated inimtühjas keskuses, keskuse raamatukogu + muusika
00:02:25 Arvo Pärt abikaasaga Nora Pärt tühjas saalis orkestrit vaatamas-kuulamas, "Kodumaine viis" (Heino Eller), Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste
00:03:05 Sissejuhatus. KT: Joonas Hellerma juhatab saate sisse. KATE: Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel, sügisene mets, läbi metsa keskusesse saabuvad külalised (Andrus Ansip abikaasaga jt) + Joonas Hellerma (subt: :03:38) Laulasmaal keskuse sissepääsu ees, räägib, mis saates kavas.
00:04:31 Saabuvad külalised + INT Indrek Sammul (subt: näitleja :05:16) räägib oma rollist keskuse avaüritusel, Arvo Pärdi muusikast tema elus, KATE: keskusesse saabuvad külalised (Juhan Parts, Urve Tiidus, Margit Sutrop jt), sagin keskuses, Arvo Pärt külalisi tervitamas + muusika
00:07:25 Keskuse hoone arhitektuur. Joonas Hellerma juhatab sisse Arvo Pärdi olulisema loominguloo tutvustuse ja ülevaate hoone arhitektuurist. + muusika, KATE: keskuse arhitekt läbi metsa hoone poole kõndimas + INT ingl k Enrique Sobejano (subt: arhitekt :08:06) räägib keskuse projekteerimisest, kontseptsioonist ja kuidas Arvo Pärdi muusika seda mõjutas; hoone arhitektuuri geomeetria põhineb pentagoonil, KATE: hoone väli- ja sisevaated, droonivõte ülalt, keskuse kabel + muusika + Nora Pärt (subt: abikaasa, muusikateadlane :00:11:24) räägib, kuidas kabel oli algusest peale nende soov - kabel on üks allikatest, märk; see on koht tagasitõmbamiseks, seal saab olla vaba inimene, KATE: küünla süütamine kabeli altaril, pliiatsi teritamine, pintslid purgis, seinamaalingu ettevalmistus, seinale joonistamine + Arhitekt räägib hoone tornist, kuidas see on geomeetriline kujund, millest kõik algas, seosest Arvo Pärdi Tabula Silentiumiga, KATE: Enrique Sobejano kõnnib keskuse torni ümber, droonivõtted tornist.
00:14:41 Arvo Pärdi loominguline teekond. Toomas Siitan (supt: muusikateadlane :15:02) räägib, kuidas keskuse mõte on vääristada Arvo Pärdi loomingulist teekonda, VIDEO: (:15:10) Toomas Siitan ja Arvo Pärt kõnnivad keskuses, Toomas näitab Arvole ühte mälestust - pilte 70-ndate lõpust + T. Siitan räägib Pärdi muusikalisest stiilist ja kuidas see on ajas muutunud, KATE: m-v fotod, Pärt vaatab neid, meenutab ja naerab. + Siitan ütleb, et fotod jagas Pärt ise laiali kui ära sõitis ja need võivad jääda keskusesse, sest need ei ole tema omad. + Toomas Siitan räägib Pärdi seosest kodu ja muusika vahel + Pärt ja Siitan vaatavad keskuses ringi, uurivad Berliinist toodud tubakakappi ning spinetti, millel Pärt mängib.
00:19:24 Muusika maine kodu. Droonivaated Laulasmaa merele ja metsale, kust keskus paistab, m-v fotod keskuse seinal, KT: Toomas Siitan räägib, et seda keskust Laulasmaal võiks pidada muusika maiseks koduks + muusika Tabula Rasa: II. Silentium (Arvo Pärt) (subt: :20:26) + KATE: klaver, töölaud, tugitool.
00:20:45 INT ingl k Anne Akiko Meyers (subt: viiulimängija). Meyers räägib oma esimesest kokkupuutest Pärdi muusikaga. Meyers esitab "Fratres"i keskuse saalis (subt: :21:18 Arvo Pärt "Fratres" / Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste / solistid Anne Akiko Meyers ja Vambola Krigul), INT ingl k Meyers räägib, kuidas ta Pärdi muusika mängimiseks valmistub, Pärdi muusika seosest jaapani kultuuriga, katsumustest, keskusest + publik saalis aplodeerib esitusele.
00:29:05 Tõnu Kaljuste dirigeerib orkestrit Arvo Pärdi Keskuse saalis. INT Tõnu Kaljuste (subt: :29:51 dirigent) räägib, milline mulje tal uuest majast, Arvo Pärdi Keskusest on + "Salve Regina" esitus (subt: :30:44 Arvo Pärt "Salve Regina" / Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor / dirigent Tõnu Kaljuste) + KATE: Arvo ja Nora Pärt kuulavad kontserti + publik aplodeerib, Arvo Pärt aplodeerib seistes, läheb ja tänab Tõnu Kaljustet ja orkestrit
00:37:48 INT vene k Galina Grigorjeva (subt: helilooja) räägib, kuidas tema Arvo Pärdi muusikat kuulab ja mida see tema jaoks tähendab, KATE: inimesed keskuses.
00:40:22 INT Tarmo Soomere (subt: Eesti Teaduste Akadeemia president) räägib, kuidas tema teadlasena vaatab uut teetähist Laulasmaal, tsiteerib Arvo Pärti "Kui me seisame mererannal, tuul võib olla maa poolt, aga lained tulevad ikka meie poole." + Saabuvad külalised: Arvo Pärdi Keskuse loomenõukogusse kuuluv Dr. Peter Bouteneff ja St. Vladimir Orthodox Theological Seminari president Isa Chad Hatfield ( :42:15)
00:42:12 Läbi metsa keskusesse saabuvad külalised. + INT Jaan Tootsen (subt: dokumentalist). Joonas Hellerma juhatab intervjuu sisse Joonas Sildre graafilist romaani Arvo Pärdist "Kahe heli vahel" tutvustades. Jaan Tootsen räägib oma dokumentaalfilmist ja sellest, kuidas panna Arvo Pärt 20 minuti sisse. Tootseni sõnul oli see hullumeelsus ja väljakutse. KATE: keskuse külalised, helilooja Sven Grünberg ( :44:13), külalised teevad metsas üksteisest pilti, helilooja Erkki-Sven Tüür ( :45:09), poliitik Eiki Nestor ( :45:16)
00:45:20 Arvo Pärdi Keskuse roll Eesti kultuurielus. Joonas Hellerma juhatab sisse saatelõigu, mis räägib, miks see keskus on ellu kutsutud ja milline on selle roll Eesti kultuurielus. Anneli Kivisilv (subt: arhivaar :46:11) muusikaarhiivis. Anneli paneb kätte valged kindad ja avab visandid teosest "Te Deum". + KT: keskuse sünni taust oli Nora Pärdi idee - et oleks helilooja isiku arhiiv, koht, kuhu oleks kokku kogutud käsikirjad, loomingulise tegevusega seotud dokumendid, info. Kristina Kõrver (subt: muusikateadlane :47:21) räägib, et keskuse idee sündis juba siis, kui Nora ja Arvo Pärt veel Berliinis elasid. KATE: keskuse raamatukogu, toolid tühjas hallis, kontserdisaal, droonivõte metsast ja keskusest, keskuse sissepääs. Kõrver ütleb, et keskuse kontserdisaal mahutab 140 kuulajat. + Nora Pärt ( :50:35) räägib, et läks mitu aastat, et võidelda ehituse vastu, sest arhiiviga on nii palju tööd + KATE: Nora Pärt koordineerib avaürituse planeerimist, Arvo Pärt + muusika + Arvo Pärt arutab Jaan-Eik Tulve ( :52:15) avaürit
00:58:00 Muusika, Arvo Pärt "Drei Hirtenkinder Aus Fátima" / Vox Clamantis / Dirigent Jaan-Eik Tulve (subt :58:19) + presidendi Kersti Kaljulaid kõne (subt Eesti Vabariigi President)
01:04:26 Joonas Hellerma INT Norbert Lammert (sbt: poliitik). Lammert räägib oma suhtest Pärdi muusikaga ja kuidas neist said sõbrad, tsiteerib Mahatma Gandhit. + Keskusesse saabuvad külalised (Evelin Ilves 01:07:08)
01:09:24 KATE: Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür ( 01:09:39), Manfred Eicher (subt: produtsent, ECM) räägib, kuidas kuidas ta Pärdi muusikat esimest korda kuulis ja reageeris; esimene salvestus Pärdiga oli "Fratres", esimene album "Tabula Rasa". KATE: Sven Grünberg (01:11:23), Helen Sildna (01:11:26), Kersti Kaljulaid (01:11:31)
01:11:53 Torn - Arvo Pärdi salasoov. Arvo Pärt külastab esimest korda Arvo Pärdi Keskuse torni. Joonas Hellerma ja Pärt sõidavad liftiga torni. Pärt: "Kas teate, kui ma vaatan nende puude peale, siit sellelt kõrguselt, siis ma näen, et see on Eesti rahvas, et need on inimesed kõik." Pärt lausub read laulust "Ilus oled, isamaa". Arvo ütleb, et siin (Eestis) on hea elada ja soovitab seda igaühele, naeravad Joonasega.
01:17:05 Arvo Pärt "Ja ma kuulsin hääle..." / Vox Clamantis / dirigent Jaan-Eik Tulve (subt: 01:18:01), esmaettekanne Eestis.
01:23:15 Arvo Pärdi tänusõnad ja "Ukuaru valss". Arvo Pärt lausub keskuse aulas oma tänusõnad; Pärt mängib klaveril "Ukuaru valssi" (subt: Arvo Pärt "Ukuaru valss"), publik aplodeerib.
01:27:40 Lõputiitrid (rull) + muusika. Elamussaadete toimetus 2018. ETV ident.
Faili nimi: 2018-003867-0001_0002_XHD_ARVO-PARDI-KESKUSE-AVAPIDU.mxf
Indeks: 2018-003867-0001
Kestus: 01:28:44
Registreerimise kuupäev: 15.10.2018
Registreerimise aeg*: 2018-10-15 17:28:47
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse