ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Aeg jälle tuleb...

Saada link

Media

Kestus: 00:28:14
Indeks: 1989-082877-0001
Režissöör: Putnik Enn
Kategooria: Kultuur → kultuurisündmuste ülevaade
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Ident: Eesti Telefilm + PEALKIRI: Aeg jälle tuleb.... ühe koosoleku lühiprotokoll.
00:00:07 Sinimustvalged lipud Estonia teatrihoone fassaadil. Eesti spordiliitude esindajad hoonesse sisenemas, delegaadid saalis + KT Raul Rebane.
00:00:25 JAAN TALTS spordikongressi avamas. Delegaadid saalis, ka Tarvo Villomann . Jaan Talts. ARNOLD GREEN ja LEMBIT KOIK koosolekut juhatamas. Delegaadid, ka professor Mait Arvisto .
00:01:38 GUNNAR PAAL rääkimas vajadusest asutada Eesti Rahvuslik Olümpiakomitee. Delegaadid saals. Gunnar Paal rääkimas Rahvusvahelise Olümpiakomitee 1951. a otsusest tunnustada NSV Liidu Olümpiakomiteed, kes sai endale ainuõiguse esindada kõiki NSVL kodakondsusega sportlasi olümpiamängudel, kaasaarvatud NSVL liiduvabariikide sportlased. Souli olümpiamängude medal.
00:03:24 TÕNU KÕRDA kõnepuldis ütlemas, et see samm on on esmajoones rahvusvahelis-õigusliku ja iseloomuga diplomaatilise olemusega, see ei ole enam NSV Liidu sisene asi, seepärast tuleb fikseerida need põhimõtted ja tingimused, ilma milleta ei saa olla rahvuslikku olümpiamkomiteed, kes astub suhetesse Rahvusvahelise Olümpiakomiteega, on vaja, et seda organisatsiooni tunnistaksid rahvusliku olümpiakomiteena spordiliidud ja spordirahvas. Delegaadid saalis, ka Heino Kiik ja Atko Viru . Tõnu Kõrda ütlemas, et NSVL koondisse kuuluvatel või sinna predenteerivatel sportlastel tuleb varem või hiljem teha valik, kas nad tunnustavad NSVL Olümpiakomiteed ja jätkavad oma tegevust või tunnustavad nad rahvusliku olümpiakomiteena Eestis loodud organisatsiooni - ükski sportlane ei saa samaaegeselt rahvusliku olümpiakomiteena tunnustada kahte organisatsiooni. Delegaadid saalis. Tõnu Kõrda ütlemas, et meie olukord näib lootusetu, et ROK ei hakka niisama lihtsalt oma otsust tühistama, end eksinuks kuulutama, eriti kui ta riskeerib konf
00:07:45 VÄINO VILLIK kõnepuldis. Toomas Uba jt saalis. Väino Villik kõnepuldis ütlemas, et nii rahvusvahelises õiguses kui ka praegu kehtivas siseriiklikus õigussüsteemis kehtib printsiip, et juriidiline isik moodustatakse pädeva õigusliku aktina ning juriidilise isiku tegevus lõpetatakse samasuguse pädeva õigusliku aktiga, EOK moodustamise akt pärineb 1923. aastast, kuid akt tema tegevuse lõpetamise kohta puudub, järelikult Eesti Oümpiakomitee eksisteerib de iure, komitee tuleb täita uute liikmetega, tegemist on organisatsiooniga, kelle töö on aastate kestel soikunud. Souli olümpiamängude medal.
00:09:09 LEMBIT KOIK kõnepuldis ütlemas, et Nõukogude Liit on Stalinist peale olnud mitte konstitutsioonis fikseeritud föderatsioon, vaid unitaarriik. Delegaadid ja kaameramehed saalis. Lembit Koik ütlemas, et Moskva spordiametnike võimule tuleb teha lõpp, omaenda olümpiakomitee toel peame jõudma rahvusvahelistesse föderatsioonidesse. Souli olümpiamängude medal.
00:10:38 HEINO KASK kõnepuldis ütlemas, et Eesti olümpiaorganisatsioon on täielikult autonoomne organ, mis on vaba igasugusest väljaspoolt tulevast poliitilisest, usulisest või kommertslikust survest, Eesti olümpiaorganisatsioon võitleb igasuguse diskrimineerimise, dopingu kasutamise ja poliitika sekkumise vastu sporti.
00:11:06 ARVO JUNTI kõnepuldis ütlemas, et praegu kui ROK suhtleb NSVL Olümpiakomiteega, on meil võimatu koheselt pöörduda ROKi poole, ainsaks sammuks oleks ROKile teada anda Eesti Olümpiakomitee põhikirja muutmisest ja oma õiguste taastamine spordialade rahvusvahelistes liitudes. Delegaadid saalis. Junti ütlemas, et uue organisatsiooni loomine võtab ära õigusliku pinna dialoogi loomiseks. Souli olümpiamängude medal.
00:12:20 MART TARMAK kõnepuldis ütlemas, et peab olema selle riigi kodakondsus, keda esindatakse ning kindlasti tuleb luua Balti Olümpiakomiteede Assotsatsioon. Souli olümpiamängude medal.
00:12:47 REIN HALJAND kõnepuldis ütlemas, et selleks, et saada Rahvusvahelise Ujumisspordi Föderatsiooni liikmeks, tuleb ära maksta aastamaks, 48 aastat maksmata maks oleks 10 000 šveitsi franki. Souli olümpiamängude medal.
00:13:43 ATKO VIRU kõnepuldis ütlemas, et tuleb asuda tegelema majanduslike ja teadus-pedagoogiliste tagatistega ning lisamas, et tänasel päeval kulub olümpiavõistleja ette valmistamiseks umbes 70 tuhat rubla aastas.
00:14:20 JÜRI LIIM ütlemas, et olümpiale viib meid Eestimaa iseseisvus, seepärast peame võitlema iseseisvuse eest ning lisamas, et spordi juhtimine tuleb seada uutele alustele. Aplodeerivad delegaadid saalis. Jüri Liim ütlemas, et meie spordijuhid kas ei taha või ei suuda läbi lõigata Kremlist tulevaid marionetinööri. Delegaadid. Jüri Liim soovitamas taastada Eesti ajalooline spordisümboolika. Olümpiamedal.
00:15:33 BRUNO JUNK kõnepuldis ütlemas, et on tarvis selgeks saada kas meie sport on kriisiseisundis või ei ole. Rein Aun , Aavo Pikkuus jt saalis. Bruno Junk ütlemas, et tuleb tegutseda väga tasakaalukalt ja otsida koostöövõimalusi rahvusvaheliste spordiföderatsioonidega, tuleks välja valida viis ala, mille esindajad asuksid on tuttavate-sõprade kaudu ühendusse rahvusvaheliste spordiföderatsisioonidega.
00:17:02 JAAK UUDMÄE kõnepuldis ütlemas, et oleme elanud varjuelu, meie rõõmud on olnud olmelised, meie muredest on moodustunud hall sein. Arnold Green ja Lembit Koik presiidiumilaua taga. Jaak Uudmäe kõnepuldis. Moskva olümpiamängude medal.
00:17:33 ANTS KIVISELG kõnepuldis ütlemas, et meie tippsportlasi ahistavad Moskva võimumehed, tuletades meelde Erika Salumäed ja Riho Suuna. Kiviselg ütlemas, et me peame oma spordiasju ise seadma. Olümpiamängude medalid.
00:18:13 ARVI HALLER kõnepuldis tegevsportlaste nimel ütlemas, et nad pooldavad Tarmaku ja Junti varianti. Delegaadid saalis, ka Mati Klooren . Arvi Haller tegemas ettepaneku kutsuda kokku spordikongress, mis pilbastaks praegu kehtiva spordisüsteemi.
00:19:54 MATI MARK kõnepuldis kutsumas spordisõpru mitte ära võtma talt rahvust, mille üle ta uhke on ega paneks teda sündima väljapoole Eestit. Delegaadid saalis. Mati Mark kõnepuldis ütlemas, et Moskvas käia tuleb ka edaspidi ja ta on käinud seal ainult nõudmas. Mati Mark ütlemas, et tema arvates peab Eestis olema oma olümpiakomitee. Delegaat märkmeid tegemas. Mati Mark kõnepuldis.
00:22:32 Delegaadid saalis. ARNOLD GREEN ütlemas, et pole olnud ühetgi vastuväidet ideele luua Eesti Rahvuslik Olümpiakomitee. Green soovitamas valida olümpiakomitee 15-liikmeline nagu see oli enne Eesti okupeerimist.
00:23:30 Arvo Junti ja Tõnu Kõrda laval. TÕNU KÕRDA tegemas redaktsioonikomisjoni nimel ettepaneku vastu võtta viis dokumenti. EOK lipp. ARNOLD GREEN panemas redaktsioonikomisjoni ettepaneku hääletusele. Delegaadid ülestõstetud mandaatidega hääletamas, aplodeerimas ja lõpuks püsti tõusmas.
00:25:01 Arnold Green ja Lembit Koik presiidiumilaua taga. LEMBIT KOIK lugemas ette olümpiakomitee esimehe kohale esitatud kandidaatide nimesid - Arnold Green, Atko Viru, Gunnar Paal ja Lembit Koik. Koik palumas ennast taandada. Koik küsimas delegaatidelt kes on Arnold Greeni poolt. Delegaadid ülestõstetud mandaatidega hääletamas. Aplodeerivad delegaadid. Lembit Koik Arnold Greeni õnnitlemas. Lembit Koik küsimas kes on Atko Viru poolt. Delegaadid ülestõstetud mandaatidega hääletamas. Atko Viru saalis.
00:26:18 FOTOD: Atko Viru ja Arnold Green. Arnold Green jt. + KT Raul Rebane: " 48 aastat ootasime me tänast päeva, meil on taas Eesti Olümpiakomitee" + FOTODEL: olümpiavõitjad Tiit Sokk ja Erika Salumäe pidulikul vastuvõtul Raekoja platsil, 1988. Tõnu ja Toomas Tõniste pidulik vastuvõtt. Tõnu ja Toomas Tõniste ning Toomas Uba. Vaino Väljas ja Indrek Toome Erika Salumäed õnnitlemas. Tõnu ja Toomas Tõniste pidulikul vastuvõtul. Erika Salumäe, Tõnu ja Toomas Tõniste pidulikul vastuvõtul. Noormehed platsil Erika Salumäed õlgadel Raekoja platsile kandmas. Loosungeid kandvad inimesed olümpiavõitjate pidulikul vastuvõtul Raekoja platsil. Inimesed olümpiavõitjate pidulikul vastuvõtul Raekoja platsil. Enn-Arno Sillari, Erika Salumäe jt. Inimesed olümpiavõitjate pidulikul vastuvõtul Raekoja platsil. Erika Salumäe. Tiit Sokk ja Jaak Salumets. Erika Salumäe ja Tiit Sokk tammepärjad kaelas Raekoja platsil. Inimesed Raekoja platsil. Tõnu ja Toomas Tõniste mere kaldal. Erika Salumäe tammepärg kaelas. Inimesed sinimustvalgete ja lo
00:27:37 TIITRID: Konverents toimus taliharjapäeval 14. jaanuaril 1989. aastal "Estonia" teatris. Algus kell 11.05, lõpp kell 19.46. / Kohal oli 214 delegaati, kes esindasid 32 spordiföderatsiooni ja -liitu. Föderatsioone esindas 100 delegaati, linnu 17 delegaati, rajoone 27 delegaati, spordiorganisatsioone 79 delegaati. / Konverentsil viibis 168 külalist, nendest 8 olümpialst, 12 NSVL teenelist meistersportlast ja treenerit, 48 Eesti teenelist sporditegelast ja treenerit.
00:27:59 Peale filmis rääkinute esinesid veel S. Kolga, P. Laane, J. Tamm, K. Vaikjärv, T. Savi, T. Tõniste, H. Karits, R. Küttim, T. Valgepea, U. Kajak, V. Aabne, J. Kross, J. Otsasson, M. Kaljumets, külaline Lätist V. Baltinš, külalised Leedust A. Krukauskas ja K. Kamadulis.
00:28:08 LÕPUTIITER: Käsikiri, pilt ja režii E. Putnik, slaide pildistasid Ü. Josing, V. Maak, G. Vaidla, pildid filmis T. Putnik, helindas I. Parmas, pildi ja heli pani kokku A. Trotski, neid abistas T. Mikk, toimetas R. Rebane, majandas M. Kerma. (c) Eesti Telefilm 1989.
Faili nimi: 1989-082877-0001_0002_D10_AEG-JALLE-TULEB.mxf
Indeks: 1989-082877-0001
Kestus: 00:28:14
Registreerimise kuupäev: 22.03.2018
Registreerimise aeg*: 2018-03-22 00:59:08
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse