ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Tiksuv vaikus

Saada link

Media

Kirjeldus

Film Paul Kerese mälestusturniirilt ja sajalaua matšilt. Stsenarist-režissöör Raul Rebane.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Aasta: 1987
Kestus: 00:19:14
Indeks: 1987-081728-0001
Režissöör: Rebane Raul
Esmaeeter: 17.11.1987
Kategooria: Sport → sport, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Rootslane L. Karlsson ja venelane Viktor Gavrikov Paul Kerese mälestusturniiril malelaua taga, samas ka kohtunik Lembit Vahesaar. Maletajad ja pealtvaatajad turniirisaalis. Tiiter: Tiksuv vaikus. ............ ja ........... malelaua taga. Inglane Julian Hodgson ja .............. malelaua taga. Pealtvaatajad saalis, ka Boriss Rõtov ja Merike Rõtova (10.00.41).
00:00:45 Paul Kerese mälestusturniirist osavõtjad ja nende riikide lipud Raekoja saalis. ........... turniiri avamas. Turniirist osavõtjad. Iivo Nei, Maria Keres, Peeter Keres (10.01.00), Tallinna linnavalitsuse esindajad, ..........., Lembit Oll. Lev Psahhis ja Lembit Vahesaar turniirist osavõtjate loosimisel. Maletajad.
00:01:35 Maletajad turniirisaalis, Lembit Oll laval ringi liikumas. Viktor Gavrikov malelaua taga. Wolfgang Uhlmann (10.01.57). Väike poiss saalis. Malendid laual. Hillar Kärner. Julian Hodgson (10.02.23).
00:02:29 Julian Hodgson ütlemas (tõlge peale loetud), et ta on Paul Keresest palju kuulnud, räägitakse, et ta oli väga meeldiv inimene, Keres oli fantastiline maletaja, parim nende hulgast, kellest kunagi maailmameistrit ei saanud. Maletajad Paul Kerese haua juures, ka Lembit Oll, Lev Psahhis jt. Hauaplaat kirjaga: Paul Keres 7.01.1916 - 5.06.1975.
00:03:12 Maleraamatud ja valge telefon Lembit Olli toas Olümpia hotellis, voodi, televiisor, malelaud malenditega. Lembit Oll rääkimas, et ta Lev Psahhis on tulnud kaks korda järjest NSV Liidu tšempioniks, edasi pole tal enam nii hästi läinud, kuid on paremate hulgas edasi, möödunud aastal ei kaotanud ta ühtki partiid Liidu maletajatele, jõudis välja kõrgliigasse, kus kaotas Jaan Ehlvestile. Lembit Olli kaustad kirjaga: Papka dlja bumag, Gavrikov, Psahhis. Malelaua taga istuv Lembit Oll rääkimas oma partiidest Lev Psahhisega.
00:05:05 Maleraamatud ja valge telefon Lev Psahhise hotellitoas, Psahhis ütlemas (tõlge peale loetud), et Lembit Oll on väga meeldiv ja armas poiss, teda kui tõelist maletajat pole veel nähtud, praegu on ta juba tugev rahvusvaheline meister, kelle nime maailmas tuntakse, kuid hakkab veel tunduvalt paremini mängima, saab suurmeistriks, ainuke, mis tal puudu jääb, temas on mingi tasakaalutus, nähtvasti puudub tal eneseusk, see takistab tal ennast 100%-iliselt realiseerimast. Raamat Tallinn 83 Psahhise laual, ka taskumale. Psahhis rääkimas Olli avakäikudest ja sellest kuidas ta kavatseb nendele vastata.
00:06:33 Paul Kerese foto turniirisaali seinal. Lembit Oll malelaua taga. Lembit Oll ja Lev Psahhis malelaua taga, Psahhis laua tagant lahkumas. Lembit Oll laua taga käiku mõtlemas. Lev Psahhis käiku mõtlemas, Lembit Oll käiku mõtlemas. Lembit Oll käiku mõtlemas ja limonaadi (?) joomas. Lev Psahhis käiku mõtlemas. Lembit Oll ja Lev Psahhis laua taga. Lembit Oll turniirisaalis liikumas. Lev Psahhis käiku mõtlemas. Lembit Oll käiku mõtlemas. Lev Psahhis laua tagant püsti tõusmas. Kohtunik mängusaalis diagrammi kõrval, 0 L. Oll, L. Psahhis 1. Oll, Psahhis jt partiid analüüsimas.
00:08:51 Tallinna ja maarajoonide maletajad pidamas 100 laua matši, sarž noorest Keresest turniirisaali seinal. Malendid laual, prillidega vanahärra mängimas väikese poisiga. Vanahärra käsi partiiprotokolli kirjutamas. Raamatud Paul Kerese nimelise malemaja raamatud riiulis. Hollandi rahvusvaheline meister Paul van der Sterren ütlemas (tõlge peale loetud), et on uskumatu, et selles raamatukogus on nii palju hollandi raamatuid ning lisamas, et Keres ei kirjutanud nii palju kui Euwe, tal endal on kaks Kerese saksakeelset raamatut ja Kerese 100 partiid on ta lemmikraamat, Keres oli oma analüüsides väga objektiivne.
00:11:51 Rootsi suurmeister Lars Karlsson malelaua taga. Lars Karlsson ja ukrainlane Vladimir Malanjuk malelaua tagant püsti tõusmas. Viktor Gavrikov malelaua taga. Kiri diagrammi kohal: ½ L. Karlsson, V. Malanjuk ½. Lembit Oll (10.12.42) malelaudade vahel ringi liikumas. Ukraina suurmeister Oleg Romanišin (10.12.50) malelaua taga. Leningradlane Aleksandr Kotšijev (10.13.21), Hillar Kärner (10.13.32). Malehuvilised saalis. Julian Hodgson ja Lembit Oll malelaua taga. Malehuvilised saalis kõrvaklappidega partiikommentaare kuulamas. Jüri Randviir (10.14.51) malelaua taga partiid analüüsimas. Maletajad partiid analüüsimas.
00:15:02 Vladimir Malanjuk ja Viktor Gavrikov, Lev Psahhis ja .............. turniirile minemas. Kohtunikud pressikeskuses partiiprotokolle jagamas. Vladimir Malanjuk ja ............... Vladimir Malanjuk lausumas (tõlge peale loetud), et iga algaja maletaja mõtleb kuidas käia läbi kõik astmed, et saada malekindraliks. Lev Psahhis mängimas soomlase Jouni Yrjölaga. Fotograaf maletajaid pildistamas. Maletaja käsi vajutamas malekella nupule. Noored malehuvilised. Wolfgang Uhlmann. Julian Hodgson ütlemas (tõlge peale loetud), et nõukogude male on õppimist väärt, nõukogude maletajad on kaugelt teistest üle - kuigi ilma rahata, on siin hea õppida, võibolla parandab ta siin oma mängutaset, et Euroopas võita, siin on nagu maleülikool. Julian Hodgson malelaua taga. Mihhail Gurevitš ja Viktor Gavrikov malelaua taga. Malehuvilised saalis. Mihhail Gurevitš Harkivist (10.17.03). Viktor Gavrikov Vilniusest (10.17.03). Gurevitši käsi käiku üles kirjutamas. Demonstraator. Gurevitš laua taga salakäiku mõtlemas, Gavrikov püsti seismas.
00:17:36 Viktor Gurevitš peaauhinda vastu võtmas, tema kõrval Lembit Vahesaar. Vladimir Malanjuk teise koha auhinda vastu võtmas. Lev Psahhis kolmanda koha auhinda vastu võtmas. Viktor Gvrikov neljanda koha eest saadud transistorraadioga. Wolgang Uhlmann endale auhinda valimas. Julian Hodgson auhinnaga. Maletajad laval. Lembit Oll auhinnaga. Viktor Gurevits, Vladimir Malanjuk ja Lev Psahhis. Fotograafid. Väike poiss oma turniiritabelit täitmas. Kaks last tühjas turniirisaalis, Paul Kerese foto turniirisaali seinal. Tiiter: Filmi tegid Raul Rebane, Sven Paldis, Lembit Hõbemägi, Elisabeth Erm, Aare Tiisväli, Andres Sauter. Eesti Telefilm. NSV Teleraadiokomitee 1987.
00:19:03 Lõputiitrid.
00:19:14 Filmi lõpp.
Faili nimi: 1987-081728-0001_0002_D10_TIKSUV-VAIKUS.MXF
Indeks: 1987-081728-0001
Kestus: 00:19:14
Registreerimise kuupäev: 27.04.2015
Registreerimise aeg*: 2015-04-27 18:02:12
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse