ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Peata oma sõber: Peata oma sõbrad

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Peata oma sõber
Osa nr.: 1
Kestus: 00:27:50
Indeks: 2014-003266-0001
Režissöör: Kokk Kaur
Esmaeeter : 17.05.2014
Kategooria: Haridus → üldteadmised
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Päästeameti logo + Nafta (tootja)
00:00:24 Filmi algustiitrid + muusika
00:01:13 Pilvitus sinises taevas lõõskab päike. Tanklasse keerab minibuss (Volkswagen). Bussist väljuvad viis (5) noort: Mikk (Mihkel Kallaste), Rivo (Kristjan Põldma), Liina (Fatme Helge Leevald), Maire (Birgit Laudeberg) ja Andres (Vallo Kirs). Andres asub bussi tankima, teised noored sisenevad tankla poodi.
00:01:22 Tanklasse sõidab maastur (maasturi katusele on kinnitatud kummipaat). Kaspar pargib auto, Risto ja Siim sisenevad poodi. III seltskond - kolm (3) ekstreemsportlast: Risto (Priit Loog), Siim (Jaanus Mehikas) ja Kaspar (Sten Karpov).
00:01:39 I seltskond. Tankla poes perekond: pereema (Evelin Võigemast), pereisa (Margus Prangel), perepoeg Ants (Aksel Ojari) ja peretütar (Helmi Holm). ISA (ANTSULE): "Vali ära, mis sa tahad". ANTS: "Kummirõngast tahan". ISA (ANTSULE): "Kummirõngas võib tühjaks minna või tugeva tuulega viia sind sügavasse vette....."
00:02:56 II seltskond. Külmikus paistavad õlled ja siidrid. MIKK (Mihkel Kallaste) osutab õllede poole. Liina (Fatme Helge Leevald) ja Maire (Birgit Landeberg) eelistavad siidrit. Rivo (Kristjan Põldma) sülle laotakse pudelid. III seoltskond. Harrastus-sportlased Siim (Jaanus Mehikas) ja Risto (Priit Loog) lehitsevad ajakirja.
00:04:04 Maastur keerab tanklast välja. Risto (Priit Voog) hüppab liikuvasse autosse.
00:04:16 II seltskond. Minibuss sõidab metsavahelisel teel. Päike tekitab kirevas bussimeeleolus vahelduvaid varje. Noored vaatavad akendest välja. Noored: Maire (Birgit Laudeberg), Liina (Fatme Helge Leevald), Rivo (Kristjan Põldma), Mikk (Mihkel Kallaste), Andres (Vello Kirs).
00:04:38 Minibuss peatub. Noored avavad ukse ja tormavad järve poole. Enne, kui noored on sillani jõudnud seiskub tegevus. Tegelased jäävad tardunult paigale. Kaadris: Rivo (Kristjan Põldma) arvutigraafika Episoodi sisu: Inimese keha koosneb olenevalt vanusest 55%-75% ulatuses veest. Kui kopsud õhuga täita, hõljub inimene veepinna lähedal suurema jõupingutuseta. Ujudes on võimatu vahet teha, kas viibid 1,5 meetrises, või näiteks 320 m vees. Seepärast tuleks võimalusel alati ujuda nii, et jalad ilma probleemideta põhja ulatuksid. Sel juhul saab lihaskrambi ja muud eluohtlikud probleemid lahendada. Tegelastega tegevus muutub taas liikuvaks. Noored liiguvad järve poole. Liina (fatme Helge Leevald) hüüab püüdes takistada. Kaadris: Rivo (Kristjan Põldma) + arvutigraafika Episoodi sisu: On olukordi, kui su sõbrad hindavad oma võimeid üle. Olgugi, et Mikk käis siin järves väiksena ujumas, võib täna olla järve põhi sootuks teine. Kunagi ei tea, mida meist eelnev seltskond on siia vette visanud.
00:08:12 I seltskond-perekond. Perekond on auto juures. Isa (Margus Prangel) räägib telefoniga. Ema (Evelin Võigemast) võtab pagasiruumist rannarätikud. Perepoeg Ants (Aksel Ojari) ja peretütar Liisi (Helmi Holm) lippavad randa. Perekond jõuab vetelpäästeteenusega avalikku randa. Stoppkaader. Ema ja isa jäävad sammu pealt seisma. Rannas viibivad inimesed peatuvad samuti. Kaadris perepoeg (Aksel Ojari), seletab episoodi sisu: Kui võimalik, vali ujumiskohaks alati avalik rand, kus on ka vetelpäästjad. Tegevus muutub taas aktiivseks. Vanemad otsivad sobivat kohta.
00:10:03 III seltskond. Harrastus-sportlased jõuavad jõe äärde (kosemüha), tassivad kummipaati. Siim (Jaanus Mehikas) ja Kaspar (Sten Karpov) panevad paadi jõe kaldale murule, Risto (Priit Loog) läheb tagasi auto juurde, toob päästevestid. Stoppkaader + Animatsioon Risto (Priit Loog) seletab episoodi: Päästeveste on palju erinevaid. Oluline on ükskõik milline neist paadis viibimise ajaks selga panna, sest ohuolukorras on see ülimalt keeruline või võimatu. Peaaegu kõik veesõiduki õnnetuste ohvrid oleks elus, kui neil olnuks seljas päästevest...... Tegevus muutub aktiivseks. Risto soovitab päästevestid igaks-juhuks selga panna, sest jõgi läheb pärast kurvi üsna käredaks. Kaspar pole nõus....
00:12:30 II seltskond. Noored on end järve kalda äärde laagrisse seadnud. Päike on madamale laskunud, ent ei ole veel loojunud. Andres grillib, teised olelevad grilli ääres. Kõigil on käes pooleliolev siidri- või õllepudel. Kõik on lõbusas meeleolus. Mikk (Mihkel Kallaste) ja Rivo (Kristan Põldma) veavad kihla, et kumb enne vette jõuab. Andres (Vallo Kirs) annab käskluse "läks". Mikk ja Rivo võtavad õllepudelid ja joovad. Mõlemad poisid võtavad võidu riideid seljast ja jooksevad samal ajal järve poole. Stoppkaader + Animatsioon Rivo seletab episoodi: Maist kuni septembrini upub kõige rohkem inimesi. Enim just suvekuudel. Põhiliselt noored ja keskealised mehed. Enamus joobes....... Pilt muutub aktiivseks. Mikk ja Rivo tormavad vette. Mikk jääb kalda ääres seisma, Rivo ujub järves. Mikk läheb tagasi lõkke äärde. Noored lähevad otsima Rivot. Järve vee pind on sile, Rivot pole näha.
00:18:05 I seltskond. Perekond on end rannale paika seadnud. Isa (Margus Prangel) ajab telefoniga tööasju. Ema (Evelin Võigemast) on end rannalinale kõhuli laotanud ja lehitseb seltskonnaajakirja. Ants (Aksel Ojari) ja Liisi (Helmi Holm) tahavad ujuma minna, kutsuvad ema vette, aga ema saadab nad issi juurde. Ants pöördub isa poole, aga isa on telefonis toimuvale vestlusele keskendunud. Lapsed tormavad ujuma. Vanemad liiguvad erinevas suunas lapsi otsima.
00:19:49 III seltskond. Siim (Jaanus Mehikas), Risto (Priit Loog) ja Kaspar (Sten Karpov) juhivad kummipaati kiirevoolulisel jõel. Paat kogub hoogu, jõgi muutub raskesti läbitavamaks ja kiiremaks. Kummipaat läheb kummuli, kõik kolm kukuvad vette. Kõikjal on õhumullid. Vee all on näha, kuidas päästevestita Risto sügavamale vajub.
00:20:51 JÄRVEKALLAS - noored leiavad Rivo surnukeha. Järve kaldal on näha päästeameti töötajaid. Andres (Vallo Kirs) räägib päästeametiga. JÕEKALLAS - Jõe kaldal ja selle ümbruses on näha päästeameti töötajaid. Siim ja Kaspar seisavad jõekaldal ja vaatavad tegevust pealt. Risto uppunud surnukeha. Noored istuvad liikuvas bussis/autos. Tänavavalgustite kollased laigud liiguvad auto sõites üle noorte tardunud nägude (kommentaarid).
00:24:30 I seltskond - perekond. Kaadris Ants (Aksel Ojari) + Animatsioon Episoodi sisu: Kodutiigid tekitavad lastes suurt uudishimu ja on eriti ohtlikud just kõige väiksematele. Sageli on vee sügavus ettearvamatu, kaldad järsud ja põhi mudane. Teinekord piisab traagiliseks õnnetuseks sellest, et vanemad vaid mõneks hetkeks tähelepanu kaotavad....
00:26:06 Filmi lõputiitrid + Päästeameti logo (Film valmis Päästeameti tellimusel) + tootja logo Nafta 2013
Faili nimi: 2014-003266-0001_0002_D10_PEATA-OMA-SOBER_PEATA-OMA-SOBER.mxf
Indeks: 2014-003266-0001
Kestus: 00:27:50
Registreerimise kuupäev: 08.05.2014
Registreerimise aeg*: 2014-05-08 20:21:34
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse