ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Urmas Nemvalts

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 2
Kestus: 00:23:24
Indeks: 2015-002695-0002
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 15.01.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet..
00:00:35 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Urmas Nemvalts
00:00:52 Stj I.Treufeldt: "Tere õhtust, kolleeg "Postimehest", karikaturist, Urmas Nemvalts!" U.Nemvalts: "Tere."
00:00:58 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas Nemvalt suhtub sõnasse pilapiltnik.. on see töö siis pila? U.Nemvalts ütleb, et mingil määral küll, ise sellist sõna küll ei kasuta. Stj küsib, kas karikatuuride tegemine on ajakirjandus. Nemvalt räägib, et sel sügisel sai tal "Postimehes" 20 täis.. nüüd tundub, et mingil määral on see ajakirjandus ka.
00:01:38 Stj I.Treufeldt sellest, et vahel on ajakirjanduses pilt tõhusam.. U.Nemvalts räägib, et pilti on lugejal odavam kätte saada.. Ta on oma pildiga teinekord rohkem pildil kui pikk lugu selle kõrval. (laua küljel kirjas: Kahekõne Urmas Nemvalts) (lisateave- esimene U.Nemvaltsi karikatuur ilmus 1986 ajalehes Edasi)
00:02:19 Stj I.Treufeldt sellest, et Nemvalts on olnud 20 aastat pildil.. on nagu president, kes ei lähe kunagi puhkusele. Küsib, kuidas tal on see õnnestunud. U.Nemvalts ütleb, et äkki on ta oma tööandjad kuidagi ära petnud. Räägib, et tema pilt on jah, olnud igas Postimehes..
00:03:02 Stj I.Treufeldt Nemvaltsi kolleegide edust Prantsusmaal.. et üks suhteliselt väikese leviga leht, Charlie Hebdo, teeb ootamatult suure trükiarvu. U.Nemvalts ütleb, et kas seda just eduks saab nimetada.. kalliks läinud edu siis. Räägib, et need selle lehe esilehe pildid ei ole päris tema maitse, talle meeldib peenem huumor. Ta ei tea, kas tal see endal õnnestub.. (lisateave- eile ilmus tavapäraselt 60 000 eksemplaris trükitava Charlie Hebdo esimene number pärast veresauna; selle tiraaž 3 milj)
00:04:23 Stj I.Treufeldt küsib, kas Nemvalts Muhamedi ei joonistaks. U.Nemvalts räägib, et see teema peab teda kuidagi erutama, mingil määral vihaseks ajama.. Praegu, siin Eestis istudes, ta seda ei joonistaks. Aga võib olla prantslaste suhtumine seal on teistsugune..
00:05:14 Stj I.Treufeldt sellest, et Nemvalts joonistas Charlie Hebdo teemal suhteliselt vaikse pildi.. kirjeldab seda (:05:24:- :05:37: Nemvaltsi joonistus). Küsib, kas see on naljapilt? U.Nemvalts räägib, et ta ei nimetaks seda karikatuuriks.. see on vaikne järelhüüe. Ta küll ei kiida nende meeste meetodeid heaks, aga nad olid siiski kolleegid, tekkis solidaarsustunne. Räägib, miks ta just sellise pildi tegi.
00:06:26 Stj I.Treufeldt sellest, et Nemvaltsilt tuli Charlie Hebdo teemal koomiks (:06:33:- :06:56: pilt koomiksist). U.Nemvalts räägib, millal ja mis mõtetega sündis see koomiks - see tuli natuke hiljem, kui sellel teemal oli juba rohkem räägitud.. ja ta käis laupäeval ka Eesti prantslaste vaiksel meeleavaldusel kohal, siis pärast seda selle koomiksi tegi. Räägib selle koomiksi nalja teravikust- see oli suunatud automaatidega terroristidele-lammastele.
00:07:39 Stj I.Treufeldt küsib, kus on Nemvaltsi piirid, kui ta hakkab pilti tegema. U.Nemvalts räägib, et ta pole kunagi mõelnud piiride peale. Ta lubab teinekord endale väikse nilbuse, kui see on nalja jaoks vajalik. Stj küsib, mis on nilbe, kas otseselt inimkeha paljastamine. (:08:30: Nemvaltsi karikatuur Putini ja Niinistöga) Nemvalts räägib, et ta tegi selliseid pilte doktor Margus Punabi raamatule tehtud illustratsioonides, kus jutt käis meeste muredest. Ajalehes ta ei joonista seda välja.
00:08:57 Stj I.Treufeldt küsib Eesti poliitika suurtest vaaladest- Savisaar, Antsip jt. Kui kaugele võib nende pilamisega minna? (:09:08: karikatuur- Antsip ja Savisaar) U.Nemvalts ütleb, et ta pole sellele mõelnud. Ta toob näite majandussurutise ajast, kui tema enesetsensuur oli tugevam toimetusest.. ta tegi karikatuuri selle kohta, kui riik võttis II pensionisamba tagasi, kirjeldab seda. Ta arvas, et see pilt lehte ei lähe, aga see pandi.
00:11:18 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas on Putiniga.. mõnd meie kaasmaalast võib see solvata, kui Nemvalts paneb ta imelikku situatsiooni. U.Nemvalts ütleb, et mis siis teha, kui riigipea annab selleks põhjuse. Siin saaks vastata Picasso kombel, kui temalt küsiti tema Guernica pildi kohta- küsiti, kas selle tegi Picasso ja kunstnik vastas, et ei, nemad tegid.. nemad pommitasid linna maha.. (:11:46: karikatuur- Putin ja Niinistö)
00:11:59 Stj I.Treufeldt (:12:01:-:12:12: Nemvaltsi karikatuur Ukraina isehakanud rahvavabariikide valimistest) sellest, et karikaturisti saab määratleda tema pilapiltide järgi.. näit öeldakse, et see pilab ju alati Savisaart jms. U.Nemvalts räägib, et osade erakondade esindajad on tugevamate silmaklappidega kui teised. Räägib, et näit Antsipit ta joonistas palju rohkem kui praegust peaministrit.. (:12:44: karikatuur Antsipist) Ja kuigi ta näit. joonistas Antsipist järjest 10-15 pilti ja siis tegi ühe pildi Savisaarest, siis kommentaarides hakati teda kohe Reformierakonna puudliks sõimama..
00:13:13 Stj I.Treufeldt räägib kunagisest ajakirjast Pikker.. miks seda enam ei ole? U.Nemvalts räägib, et mitu asja langes kokku.. Stj- ..kas me ei vaja enam selliseid huumoriajakirju? Nemvalts ütleb, et üks hea Pikker kuluks tema meelest ära. Räägib, miks tema meelest Pikker kadus.. (lisateave- 1989-92 ilmusid Nemvaltsi karikatuurid peamiselt Maalehes ja Pikris)
00:14:47 Stj I.Treufeldt küsib, kas Nemvaltsile läheb Eesti karikaturist-suurkuju Gori pärand korda. U.Nemvalts ütleb, et Gori tehtud pildi võib panna ka tänase päeva konteksti ja see töötab.. Räägib tema suurepärasest käekirjast, pildi detailirohkusest. Nimetab ka teisi- väliseesti karikaturist Edmund Valtman, Edgar Valter.. (lisateave- Vello Aguri (1894-1944) kunstnikunimega Gori, oli Eesti kariakturist)
00:16:08 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas Nemvalts töötab. U.Nemvalts räägib- võtab paberi ette, hakkab sinna hariliku pliiatsiga pilti kribima.. siis skanneerib selle arvutisse, arvuti abil tulevad värvid peale. Veel kümme aastat tagasi värvis ta oma pilte akvarelliga.
00:17:24 Stj I.Treufeldt sellest, et Nemvaltsi tööd on rännanud rohkem kui ta ise. U.Nemvalts räägib, et kindlasti rohkem kui ta ise.. näit Brasiilias, Indias, Jaapanis, Lõuna-Koreas. Stj küsib, kuidas see võimalik on. Nemvalts räägib, et kui kusagil kuulutatakse konkurss välja ja talle teema meeldib, siis võtab sellest osa. Teeb pildi, saadab selle ära. 1-3 kuu pärast saadetakse kataloog koju, kus on töö sees.. (lisateave- 2003ndast aastast on tema töid ilmunud paljude rahvusvaheliste konkursside albumites)
00:18:35 Stj I.Treufeldt Nemvaltsi karjäärist- 1986 ilmus esimene karikatuur, pidev rada algas 1989st, pärast Nõukogude armeed. Küsib, kas teenimine seal oli talle inspiratsiooniks. U.Nemvalts ütleb, et Nõukogude armee üldse on väga inspireeriv.. seal oli väga palju lõbusat.. (lisateave- Nemvalts teenis aega Nõukogude armees dessantvägedes)
00:19:32 Stj I.Treufeldt sellest, et loomingulises töös tuleb sageli vastulööke. Küsib, mis on teda aidanud edasi minna, mitte alla anda. U.Nemvalts meenutab, et kui ta oli kolm kuud Postimehes ära töötanud, ta oli jõudnud unelmate tööni, tundis ta äkki, et talle tuli justkui sein ette. Tundis, et ta ei saa enam hakkama. Ta ei mäleta, kuidas ta sellest välja tuli.. mäletab, et suurendas oma treeningkoormusi. Nüüd ta enam sellist tunnet endale peale ei lase.
00:22:19 Stj I.Treufeldt küsib U.Oti moodi, et kas Nemvalts on oma unistuste-karikatuuri juba joonistanud. U.Nemvalts ütleb, et ta tahab loota, et pole veel. Talle ei tule meelde ühtegi tema karikatuuri, mis oleks teistest peajagu üle..
00:22:45 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0002_0001_D10_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0002
Kestus: 00:23:24
Registreerimise kuupäev: 16.01.2015
Registreerimise aeg*: 2015-01-16 00:19:47
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse