ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Riina Raudne

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 27
Kestus: 00:23:11
Indeks: 2015-002695-0027
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 22.10.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Indrek Treufeldt alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:27 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Riina Raudne
00:00:44 Stj Indrek Treufeldt pöördub saatekülalise poole; "Tere õhtust, SA Terve Eesti asutaja Riina Raudne!" Raudne: "Tervist."
00:00:49 Stj I.Treufeldt küsib, millised on Raudse personaalsed suhted alkoholiga. R.Raudne ütleb, et head, aga viimasel ajal jahenenud.. räägib, et ta võtab alkoholi mittejoomise kampaaniatest osa.. räägib, kui palju ta nädalas tarbib alkoholi. Stj küsib, kas ta pole hingeline karsklane. Raudne ütleb, et ei. Stj- ..ei peagi olema? Raudne arvab, et ei peagi olema. Üks asi on alkoholi tarbimine ja teine asi on, millist alkoholikeskkonda me tahame tervikuna. (lisateave- Kahekõnel on külas sihtasutuse Terve Eesti asutaja Riina Raudne; Raudsel on doktorikraad USA ülikoolist Johns Hopkins University)
00:02:30 Stj I.Treufeldt küsib, millest lähtuda, et inimene saaks aru, kui palju ta tarbib alkoholi ja kui palju on mõistlik juua. R.Raudne ütleb, et see on keeruline küsimus.. Räägib riiklikest juhistest.. Praegu ütlevad Maailma Trevishoiu juhised ütlevad, et mehed ei tohiks juua rohkem kui 4 alkoholiühikut päevas ja naised mitte rohkem kui 2. Alkoholiühik on 10 gr puhast etanooli. Nädalas peaks olema kolm alkoholivaba päeva.. (lisateave- R.Raudse juhitud SA Terve Eesti on kampaania Joome Poole Vähem vedaja)
00:03:51 Stj I.Treufeldt sellest, et mingi tunnetus peab meil olema, et kui palju ja mida me sisse joome. R.Raudne räägib, et vähem on parem. Soovitab alkoholipaaste, -pause.. (lisateave- Eestis juuakse keskmiselt 10.6 liitrit puhast alkoholi elaniku kohta)
00:05:06 Stj I.Treufeldt küsib, kui suur on Eesti joomisvõime ja millest see sõltub. R.Raudne seletab ära selle metafoori "joomisvõime"- ..see on, mida on võimalik Eesti turul müüa. See aitab aru saada abstraktsemal moel ka keskkonnast, mida me poliitikaga kujundame (alkoholimaksud jms). Kui joomisvõime on üle 6 liitri inimese kohta aastas, siis me hakkame ühiskonnale sellele juba peale maksma. Eestlased joovad üle 10 liitri elaniku kohta. Me maksama seepärast kõrget hinda, see on hind erinevates sotsiaalprobleemides jne. (lisateave- Eesti elanikud hindavad oma alkoholi tarbimist pigem väheseks (56%) või mõõdukaks (29%); 13% Eesti elanikest väidab, et ta ei joo üldse alkoholi)
00:07:27 Stj I.Treufeldt sellest, et me läheme üle piiri ja osutame teenust välismaistele korporatsioonidele, kes alkoholi pakuvad. R.Raudne ütleb, et jah, me lubame neil alkoholi müüa. Stj räägib Raudse väljendusest "jootmisõigus" - see on õigus, mida saadakse, et meid joota. Stj küsib, kui palju peab andma seda jootmisõigust, kui palju alkoholitootja tohib oma tooteid pakkuda. Raudne räägib, et me näeme seda, et mida rohkem me joome, seda rohkem on õnnetusi jms. Me peaksime proovima jootmisõigust alkoholitootjatel kokku tõmmata. Näiteks 6 liitrit inimese kohta ei ole veel alkoholiäri ära lõpetamine.
00:09:37 Stj I.Treufeldt küsib, mida Raudne arvab sellest, kui öeldakse, et alkoholitootjad tapavad. R.Raudne ütleb, et tema poleks päris selliseid sõnu kasutanud, aga kahjuks tuleb möönda, et liigjoomise ja surmade vahel on selge seos.. (lisateave- 18-74 aastaste hulgas mainitakkse joomise põhjustena tähtpäevad "on kombeks", seltskondsus ja jookide hea maitse)
00:10:56 Stj I.Treufeldt sellest, et selle suure hulga alkoholi tarvitab Eestis ära u veerand meist.. see on ikka väga spetsiifiline ühiskonna grupi osa. R.Raudne räägib, et suurimad alkoholi tarbijad on sõltlased. Räägib konkreetsetest protsentidest, kes, kui palju Eestis alkoholi tarbivad.. Praegu on Eestis11-12% inimestest alkoholi sõltuvuses.
00:13:14 Stj I.Treufeld sellest, et on inimesi, kes vaatamata selleteemalistest diskussioonidest ja näiteks juttudest roolijoodiku tõttu surmasaanutest, üks kontingent alkoholitarbijaid jätkavad ikka oma sellist elu. Võib olla on tõhusam minna otse inimeste juurde sellest rääkima. R.Raudne räägib, et üldiselt räägitakse, et meetmete tõhusust tuleb vaadata paketina.. meil peaks olema ka laiaulatuslik ravisüsteem inimestele, kes satuvad sõltuvusse. Stj - ..kas alkoholiravi üldse praegu on? Raudne räägib alkoholi ravist Eestis. Meil on seda vähe, Wismari haiglas viiakse läbi lühiajalisi puhastuskuure. Laiaulatuslikku süsteemi, mis annaksid abivajajatele varakult, õigeaegselt nõustamist, seda hakatakse praegu alles välja töötama, see peaks 2020ndaks valmis saama. Eestis on alkoholisõltuvuses inimesi u 65 000..
00:15:53 Stj I.Treufeld sellest, et R.Raudne on väitekirja kaitsnud Johns Hopkinsi ülikoolis.. väitekiri käsitles alkoholi diskursust Eestis, pealkirjaks oli "Juues vabaks!" Mida see väitekiri ütles Eesti rahva kohta? R.Raudne räägib, et ta lähtus sellest, et ta tahtis uurida väga olulist rahva tervise probleemi.. alkoholi probleemi. Räägib sellest lähemalt, milliseid teadmisi ta väitekiri andis.. mida ta ei saanud teada.. jm. Eestlased räägivad, nagu oleks alkoholi tarbimine meie rahvusliku omapära osaks. Raudne uuris seda, rääkis sellest teatud inimestega. Raudne räägib oma nendest uurimustest. (lisateave- 18-64 aastastest vigastusurma ohvritest on Eestis saatusliku sündmuseajal olnud joobes 56%; 81% Eesti elanikest leiab, et alkoholi tarbimist tuleks vähendada)
00:21:39 Stj I.Treufeldti kiirküsimused: Kus juuakse rohkem, kas Ameerikas või Oxfordi Ülikoolis Suurbritannias? R.Raudne vastab, et ta ei osalenud suurtel joomistel.. ta ei tea, kus rohkem juuakse. Ta oli USA-s doktorant, magistrant Oxfordis.. ta arvab, et kõige rohkem joovad bakalaureuse tudengid. Stj - Kas punane või valge vein? Raudne- valge. Stj- Kas me annaksime tänapäeval alkoholile müügiloa, kui seda poleks kunagi enne olnud? Raudne arvab, et äkki ei annaks..
00:22:32 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident
Faili nimi: 2015-002695-0027_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0027
Kestus: 00:23:11
Registreerimise kuupäev: 24.10.2015
Registreerimise aeg*: 2015-10-24 09:20:26
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse