ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Philippe Jourdan

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 31
Kestus: 00:23:48
Indeks: 2015-002695-0031
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 19.11.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Indrek Treufeldt alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:22 Saatepea Kahekõne Indrek Treufeldt Philippe Jourdan
00:00:39 Stj Indrek Treufeldt pöördub saatekülalise poole; "Tere õhtust, piiskop Philippe Jourdan!" Jourdan: "Tere õhtust!" Stj: "Bonsoir", Jourdan: "Bonsoir".
00:00:47 Stj I.Treufeldt küsib Jourdani kui kirikuinimese käest, miks jumal saadab ta sünnimaale, Prantsusmaale, nii palju kannatusi. P.Jourdan (laua küljel kirjas: Philippe Jourdan) räägib, et küsimus on pigem selles, miks jumal lubab selliseid asju. Sest need juhtumid Pariisis on tulnud inimese südamest, kus on nii palju viha.. Jumal arvestab inimese vabadusega, ta annab inimesele rohkem ise teha, et maailma paremaks muuta. (lisateave- P.Jourdan on 2005.ndast katoliku kiriku apostellik administraator Eestis)
00:01:56 Stj I.Treufeldt küsib, kas see on siis katsumus meile, et me oleksime paremad, targemad. P.Jourdan ütleb, et katsumust ta ei usu. Aga see on võimalus, mida meile antakse. Ta räägib, kuidas ta mõtles tol hetkel oma lähedaste peale, kes elavad Pariisis.. õnneks on nendega kõik korras. Ta vend rääkis, et Pariisi elanikud on pärast neid laupäevaseid sündmusi palju avatumad, solidaarsemad, aitavad üksteist rohkem.. Pole halba, mis ei tooks kaasa ka mingit positiivset reaktsiooni.. (lisateave- Eestis elab isa Philippe aastast 1996. Tal on Eesti kodakondsus)
00:04:52 Stj I.Treufeldt küsib, kuivõrd tõsine hirm on praegu Pariisis.. kas pariislased on kartlikud? P.Jourdan räägib, et nad ei ole kartlikumad kui teised. Kuid pärast seda, mis juhtus, teades, et mitte kaugel sinu kodust on keegi valmis laskma ennast õhku, siis on see loomulik, et nad kardavad. Me ei peaks kõik kartma, aga olukord on kindlasti tõsine.
00:05:43 Stj I.Treufeldt sellest, et need inimesed, kes panid toime need koletud teod, olid Prantsuse kodanikud. Kuidas on võimalik, et nad elavad Prantsusmaal? P.Jourdan räägib, et nad on vist enamasti sündinud Prantsusmaal või Belgias. Ta ei ole sotsioloog, et seda seletada. Aga need inimesed on kasvanud v-o sellise meeleloluga, et neile tehakse liiga. Nende hulgas olid ka sellised, kes olid olnud vangis jne.. nad ei näinud endal tulevikku. Ja kui nendega räägivad inimesed, kes on neist targemad, kavalamad, võidakse neile sisendada absurdseid ideesid. Oma üliõpilaspäevadest ta suhtles palju põhja-aafriklastega ja ütleb, et need inimesed on nagu meie. See, mis pandi toime Pariisis, pole sugugi religioosne, see on religiooni ärakasutamine.. (lisateave- Pariisis elab 2,4 miljonit inimest; Jourdan on rahvuselt bask, oskab eesti, hispaania, inglise, itaalia, prantsuse, saksa ja vene keelt)
00:08:18 Stj I.Treufeldt sellest, et inimesed on pärast Pariisi sündmusi rääkinud palju asjatundmatuid sõnu.. on räägitud, et tegu on ristisõjaga. Mida sellest arvata, et sellist terminit üldse kasutatakse? P.Jourdan arvab, et see on propaganda. See on noorte inimeste jutt, keda manipuleeritakse.. neid pannakse uskuma, et sa lähed paradiisi kui sooritad enesetapu. Aga religisoosne inimene on see, kes arvab, et pärast surma on elu.. kes arvab, et ta peab enda tegude eest andma aru.. See jutt, et enesetapuga, süütu inimese tapmisega minnakse paradiisi, see on kõige rohkem vastuolus ükskõik millise religiooniga. Islamivaimulikud peaksid seda rõhutama, v-o siis juba järgmine põlvkond keerab selja sellele utoopiale.
00:10:35 Stj I.Treufeldt sellest, et äkki on islam ajast taga, vanamoeline? V-o kristlus on rohkem õppinud, kui seda on islam teinud? P.Jourdan ütleb, et see on ehk liiga pretensioonikas öelda, et islamiusuline ei tea, et ei tohi tappa. Isegi enne koraani, enne piiblit teadsid inimesed, et inimese tapmine pole õige tegu.. see teadmine on see, mida inimesed oma südames on tundnud. Jourdan räägib religiooni arenemisest.. Räägib marokolasest, kellega ta jagas eluruumi ülikoolis õppides. Räägib, et südametunnistust peab ka valgustama, koolitama, v-o islami usu õpetajad peavad panema rohkem rõhku sellele, kuidas õpetada oma noori.. (lisateave- Prantsusmaa elanikest 51% määratleb end katoliiklastena, 31% ateistidena, moslemeid on u 7%)
00:13:50 Stj I.Treufeldt küsib, miks Euroopa ei oska end kehtestada selles keerulises maailmas, et oma väärtustest kinni hoida. P.Jourdan ütleb, et Euroopa peab teadvustama, et ta on ennast liialt kehtestanud teatud sajanditel ja v-o maksab nüüd selle eest. Euroopa peab nüüd näitama, et ta ei ole arrogantne, et on valmis dialoogi pidama teistega võrdsel tasandil.. (lisateave- P.Jourdan kuulub 1980.aastast katoliikliku kiriku organisatsiooni Opus Dei)
00:15:42 Stj I.Treufeldt sellest, et Balti piiskopid käisid sellel suvel paavsti juures ja paavst mainis kahte probleemi Baltiriikides - sekularismi e ilmalikkust ja relativismi.. P.Jourdan arvab, et see probleem on üle terve Euroopa. Jourdan tõlgendab relativismi. Räägib sekuralismist noorte hulgas- ..meie Euroopa näeb teinekord välja kui väsinud vanaema, kes on palju andnud ja kes on praegu täiesti tühi.
00:19:40 Stj I.Treufeldt sellest, et katoliku kiriku puhul on räägitud Sinodest. Meedia on rääkinud, et katoliku kirik hakkab avanema.. P.Jourdan meenutab, mida ütles paavst Benedictus XVI paar aastat tagasi Eestis käies, kui kohtus Balti piiskoppidega.. - ".. tehke kõike, mida te olete planeerinud ja soovinud.. aga tehke midagi perekonna heaks, sest teie riikides on suuri probleeme peredega.." Nüüdseks on pakutud palju perede heaks.. on näidatud initsiatiivi, pakutud välja, kuidas katoliiklased saaksid paremini elada, jagada. Jourdani jaoks on see tähtis ja ta arvab, et see on ka Franciscuse soov ja on tähtis kogu maailma jaoks, et pereelu saaks elu keskmeks..
00:21:51 Stj I.Treufeldti küsib, et mida Jourdan arvab Prantsusmaaga solidaarsusmärkidest jms, mida on igal pool näha, lugeda? P.Jourdan ütleb, et juriidilises mõttes ta pole enam prantslane, sest tal on Eesti kodakondsus.. ta on 100% eestlane ja 50% prantslane. See, et inimesed on nii palju kaasa elanud Pariisi sündmustele, on väga ilus ja liigutav. Prantsuse lipud on head, aga parim loosung oli laupäeval: "Pray for Paris!" Palvetamine hukkunud inimeste eest ja eriti nende inimeste eest, kelle südames on veel viha, et jumal muudaks nende südant, on Jourdani meelest parim.
00:23:14 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0031_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0031
Kestus: 00:23:48
Registreerimise kuupäev: 20.11.2015
Registreerimise aeg*: 2015-11-20 15:49:14
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse