ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Nina Hruštšova

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 34
Kestus: 00:22:44
Indeks: 2015-002695-0034
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 10.12.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Indrek Treufeldt alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:26 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Nina Hruštšova
00:00:43 Stj Indrek Treufeldt pöördub saatekülalise poole: "Tere õhtust, Nina Hruštšova!" Stj jätkab INT INGLISE KEELES (tlgsubt-), et teda on tore näha vahetult pärast pikka reisi Ameerikasse.. N.Hruštšova tänab teda kutsumast.
00:00:54 Stj I.Treufeldt räägib, et sel aastal tähistatakse Eestis rahvustelevisiooni 60.aastat.. see loodi 1955, kui Eesti oli NSV Liidu osa, riiki juhtis Nikita Hruštšov. Räägib Hruštovi mõningatest uuendustest, muudatustest riigis. Küsib, kas need uuendused oleksid võimalikud ka temata. Nina Hruštšova ütleb, et ei tea. Ajalugu ei tunne tingivat kõneviisi. Ta ei usu, et on asendamatudi inimesi. Ta on uhke, et Hruštšov tegi muudatusi, vb meenutab teda seetõttu keegi hea sõnaga.. (Lisateave- Nina Hruštšova on sündinud Moskvas 1964.aastal. Ta on erialalt politoloog)
00:02:09 Stj I.Treufeldt küsib, et vb polegi üksikisikud nii tähtsad, vb lihtsalt Venemaa süsteemis tekkis muutus. N.Hruštšova räägib, et muutusi oli ka süsteemis, kindlasti oli muutus Hruštšovi idee. Pärast Stalini surma otsustas ta, et vestluses Kremli ja võimuga peab kõige keskmes olema inimene..Ta püüdis avada piirid, poliitilist süsteemi, muuta kunstilisi arusaamu.. Räägib Hruštšovi suhtest kunsti, kunstnikesse.. ta julgustas intellektuaalselt arutlema.. (lisateave- Nikita Hruštšov oli NLKP KK I sekretär ehk Nõuk. Liidu tegelik juht 1953 - 1964)
00:03:50 Stj I.Treufeldt ütleb, et seepärast nimetatakse seda ajastut sulaks. Kas on võimalik, et Eestis austatakse Hruštšovi rohkem kui Venemaal? N.Hruštšova ütleb, et kui Eestis austatakse teda, siis see on tore. Venemaal teda kindlasti ei austata. Ta arvab, et demokraatlikumates riikides kui Venemaa austatakse teda rohkem. Räägib põhjustest, miks Venemaal teda ei austata ja isegi peavoolumeedias peetakse rahva reeturiks. (lisateave- Hruštšovi sulaaeg algas Stalini isikukultuse paljastamisega 1956 ja represseeritute vabastamisega.. Algasid muudatused poliitikas, tekkis suurem sõnavabadus; Hruštšov pidas NLKP XX Kongressil pöördelise kõne..)
00:05:22 Stj I.Treufeldt küsib Ninalt ta sugulassidemete kohta Nikita Hruštšoviga. N.Hruštšova räägib, et venelaste saatused on nii romantilised, alati on raske seletada, kellega, kuidas, mida juhtus, sest ajalugu on keeruline.. Räägib, kuidas ja mispidi ta on Hruštšovile sugulane.(lisateave- Nikita Hruštšov lapsendas pärast oma poja, Leonidi, surma tema tütre Julia, kes on Nina ema)
00:06:22 Stj I.Trefeldt küsib, mis juhtus Nikita Hruštšovi pojaga. N.Hruštšova räägib, et tema teab, et ta suri 1943, sõjas.. Räägib sellest pikemalt. Räägib, et pärast Hruštšovi võimult kukutamist püüti 1969.aastal Stalinit rehabiliteerida, seda tegi tollane NLKP peasekretär Brežnev. Siis hakkasid liikuma jutud, et Leonid Hruštšov oli reetur. Nina on uurinud seda neli aastat, 2014.aastal kirjutas raamatu "Kadunud Hruštšov. Rännak vene vaimu Gulagi". (lisateave- Nikita poeg, Leonid, hukkus ametliku versiooni järgi 1943 hävituslennul, teise versiooni järgi süüdistati teda koostöös sakslastega ning lasti maha hoolimata Nikita armuandmispalvest)
00:07:51 Stj I.Treufeldt küsib, mis on vene vaimu Gulag. N.Hruštšova ütleb, et see on väga hea küsimus. Tema jaoks on see vene rahva suurriiklik mõtteviis.. Räägib Venemaa suurest maa-alast, 11-ajavööndiga..seega venelased mõtlevad endast ruumilistes, suuruse terminites - kui oled suur, oled võimas, tähtis.. sellest tuleneb välismaailma respekt. Venemaa on oma arusaamises impeerium. Venelastele okastraati pole vaja, gulagiks piisab lihtsalt venelaste enda mõttelaadist.
00:09:09 Stj I.Treufeldt ütleb, et Nina Hruštšovale meeldib end nimetada elukutseliseks Hruštšoviks.. miks tal läks nii kaua aega raamatu ilmumisega. N.Hruštšova ütleb, et see elukutse jutt oli nali.. räägib sellest. Ta on väga uhke oma töö üle teadlasena, professorina, kirjanikuna.. Räägib, miks tal läks raamatu kirjutamisega nii palju aega - raske oli panna kirja oma pere lugu.. Räägib oma vanaisast, Leonidist.. et ta oli elumees, mitte tubli kommunist, 30-ndatel oli dissident. Nikita Hruštšov ise oli pühendunud kommunist. Talle oli raske, et poeg oli mässaja.. (lisateave- N.Hruštšova läks 1991.aastal USA-sse doktorantuuri. Ta on erialalt politoloog)
00:11:16 Stj I.Treufeldt küsib, milline oli N.Hruštšova lapsepõlv pärast Hruštšovi aja lõppu. N.Hruštšova räägib, et tema jaoks oli see veider, aga mitte nii kui tema vanematel sugulastel.. Räägib, et Hruštšov oli esimene juht nii tsaariaegsel kui ka Nõuk. Venemaal, kes läks juhikohalt lihtsalt erru ja keda ei tapetud.. Nõukogude ja Venemaa juhid ju ei loobu vabatahtlikult võimust.. Räägib, millisena ta nägi Hruštšovi pensionil olles. (lisateave- 1964 kõrvaldasid partei ladviku liikmed Leonid Brežnev ja Juri Andropov Hruštšovi. Algas Brežnevi aeg)
00:14:17 Stj I.Treufeldt sellest, et Nina Hruštšova on kohtunud väga põneva inimesega, Vjatšeslav Molotoviga. Küsib, milline inimene Molotov oli. N.Hruštšova räägib, kuidas ta temaga kohtus ja mida Molotov sel korral rääkis. Räägib, mida Molotov rääkis Leonid Hruštšovi surmast.. Hruštšova räägib, et ta tahtis aru saada, mis inimene Molotov oli, mis roll oli tal nõukogude poliitikas jm. (lisateave- Vjatšeslav Molotov oli Hruštšovi rivaal liidri kohale. Rahvakomissarina allkirjastas ta Molotov - Ribbentropi pakti 1939.aastal)
00:16:39 Stj I.Treufeldt tsiteerib Molotovil tsitaati.. et kui Stalini käsi jäi nõrgemaks, hakkas igaüks laulma oma laulu.. Nikita lasi valla metsalise, mis tegi halba meie ühiskonnale.. Stj küsib, mis siis Nikita laul oli. N.Hruštšova räägib, et kui rääkida dialoogist inimese ja riigi vahel, siis Molotovi jaoks ei eksisteerinud üksikinimest, Nõukogude Liidus valitses proletariaadi diktatuur. Hruštšovil oli inimene tähtis. Räägib, mida Hruštšov tõi n-ö kaasa Venemaale käigust Ameerikasse 1959.aastal - pesumasina jm.. Ta üritas inimeste elu lihtsamaks teha. Et Molotovile see ei meeldinud, rääkis üks konservatiivne luuletaja Feliks Tšujev. Molotov suri 1986, ta nägi Gorbatšovi pöördumist lääne poole. Tema jaoks kadus siis kõik, millesse ta uskunud oli.
00:19:07 Stj I.Treufeldt tänapäeva olukorrast.. Krimmist- .. mõned väidavad, et see oli Hruštšovi otsus, et anda Krimm ukrainlastele.. N.Hruštšova ütleb, et see oligi tema otsus. Räägib täpsemalt, kuidas ja miks see toimus.. Hruštšov üritas võimuvertikaali monoliiti detsentraliseerida.. (lisateave- Hruštšov oli enne II Maailmasõda Ukraina Kommunistliku Partei liider. Otsustas 1954 määrata Krimmi Ukraina Liiduvabariigi koosseisu)
00:20:43 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas saaks meid ajalugu õpetada. Mis õppetund on Hruštšoviga seotud sündmustest? N.Hruštšova ütleb, et põhiline ajaloo õppetund on see, et me peame sellest õppima. Sageli, eriti tänapäeva Venemaal, kasutab Putin ajalugu õpikuna. Aga ajalugu ei ole õpik. Ajalugu on lugu, millest tuleb õppida.. Hruštšov jäi lõpuni stalinistiks, kuid ometi ütles ta oma endisest juhist lahti, kuna arvas, et see on riigi jaoks parem. Nüüd on ajalugu teinud täisringi..
00:22:08 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0034_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0034
Kestus: 00:22:44
Registreerimise kuupäev: 09.12.2015
Registreerimise aeg*: 2015-12-09 20:34:08
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse