ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Hannes Tamjärv

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 29
Kestus: 00:23:18
Indeks: 2015-002695-0029
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 05.11.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Indrek Treufeldt alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:29 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Hannes Tamjärv
00:00:47 Stj Indrek Treufeldt pöördub saatekülalise poole; "Tere õhtust, Rocca Al Mare Kooli nõukogu esimees, Hannes Tamjärv!" Tamjärv: "Tervist!"
00:00:51 Stj I.Treufeldt küsib, kas Tamjärvele meeldib, kui öeldakse "koolipapa". H.Tamjärv (laua küljel kirjas : Kahekõne Hannes Tamjärv) ütleb, et väga meeldib, kuigi see oleks talle pisut väljateenimata kompliment. Õpetaja ta ei ole, päris koolipapa mõõtu ei anna välja. Stj - .. aga Westholm või Treffner eeskujuks? Tamjärv ütleb, et ta ei oska eeskujudega midagi peale hakata. Muideks, ta pidi Westholmiga sugulane olema.. (lisateave- Hansapankurina raha teeninud 54-aastane H.Tamjärv asutas 1999.aastal Rocca al Mare Kooli)
00:01:47 Stj I.Treufeldt ütleb, et tänapäeval öeldakse, et pole neil Westholmidel viga.. tee aga kool, riik maksab peale.. H.Tamjärv ütleb, et ta ei saa aru.. kas nad räägivad erinevates keeltes? Peaminister räägib ka seda juttu, mida ministeerium.. haridusminister on kaks kuud rääkinud, et erakoolid saavat rohkem raha ja küsivad rohkem riigiraha kui munitsipaalkoolid.. Tundub, et käib võitlus, ta pole veel sellesse võitlusse sisenenud. Kuid kui Eesti riigis kavatsetakse erakoolidele rohkem raha maksta kui munitsipaalkoolidele, siis ta lubab, et hakkab ihu ja hingega sellele vastu võitlema. Nemad pole seda raha eluseeski küsinud.
00:03:07 Stj I.Treufeldt ütleb, et aga ärimehena tuleb Tamjärv ju välja koolitegemise äris. H.Tamjärv ütleb, et see on tema elu kõige kasumlikum investeering olnud, aga mitte rahalises mõttes. Ta on isiklikult esimesed üheksa aastat maksnud koolile peale. Viimased aastat on olnud kasumis.. seda saab ju vaadata. Tähtis on aga see, et kas seda raha sealt välja võetakse. Kokkuleppeliselt on nende ettevõttesse pannud nende aktsionärid u 4,5 mijonit aktsiatesse. Formaalselt on see aktsiakapital, aga sisuliselt on see kingitus. (lisateave- haridusminister Jürgen Ligi nimetas praegust erakoolide rahastamise süsteemi üsna "lolliks" ja "häbiväärseks rahapõletamiseks"
00:04:42 Stj I.Treufeldt ütleb, et neil on võimalus lastevanematelt küsida raha, munitsipaalkoolides seda võimalust pole. H.Tamjärv ütleb, et see on ka küsimus, kas munitsipaalkoolides seda ei ole. Räägib koolide äriühingutest. Tema teada pole äriühingutest keegi raha välja võtnud. Nende kooli puhul on see mõeldamatu. Eesti riigis saavad toetust vaid need erakoolid, mis on mittetulundusühingud. (lisateave- Erakoollides õpib Eesti 6000 last ehk neli % kõigist koolilastest)
00:06:29 Stj I.Treufeldt räägib, et haridusmininsteerium tahab väita, et te elate väga hästi.. õppemaks 1-3 klassini 1827 eurot.. 4-6 kl 2003 eurot.. H.Tamjärv räägib, et viimasel ajal võrreldakse rohkem kuunumbreid- keskmine kuu õppemaks on neil 167 eurot. Eesti riigis on on see 30 - 200 euroni kuus. Aga see raha on eranditult kulunud laste ja õpetajate peale. Ja kui riik abistaks neid rahaliselt samuti kui munitsipaalkoole, siis ta arvab, et nende kooli õppemaks oleks null.
00:07:43 Stj I.Treufeldt ütleb, et kui nad küsivad nii palju raha vanematelt, siis neil pole vaja mingit raha riigi poolt. H.Tamjärv räägib, et suuremas osas Euroopas saavad erakoolid peaaegu sama palju raha kui munitsipaalkoolid ja siis on nende õppemaksul ka piir peal. Tegelikkuses on nii, et Eesti riik pidi kohtlema koole võrdselt. Räägib riigiraha laekumistest koolidele. Räägib, et väga oluline on see, kust tuleb vahe erinevatele koolidele antava raha summades. Tähtis on, kas mõelda "riik ja kohalik omavalitsus" või "riik, sealhulgas kohalik omavalitsus". Praegu on see nende diskussiooniks ministriga, kes ütleb "riik ja kohalik omavalitsus".. Nemad maksavad makse eranditult ainult Eesti riigile ja ta eeldab, et riik maksaks kõikidele lastevanematele makse võrdselt tagasi. (lisateaved- Haridusministeeriumi väitel toetatakse erakoole avaliku sektori rahast 250 euroga kuus õpilase kohta; tavakoolides 223 euroga)
00:11:45 Stj I.Treufeldt- ..osad vanemad peavad siis panustama raha süsteemi sisse? H.Tamjärv räägib, et ainult selletõttu, et need toetused eri omandivormide jaoks on erinevad.
00:12:25 Stj I.Treufeldt küsib, kui ta praegu peaks hakkama tegema Rocca al Mare Kooli, kas ta teeks seda.. või tundub, et seal on palju jantlikku, tulevik on ses asjas tume. H.Tamjärv räägib, et nii palju jantlikkust pole.. tänapäev on küll arusaamatult kuum. Tegelikkuses on olukord selline, et rõhuv osa erakoole on juba u 15 aastat tegutsenud. Koolid on võtnud selgelt mingi rolli ja vastutuse, aga meie seadusandluses erakoole peaaegu ei eksisteeri..
00:14:11 Stj I.Treufeldt küsib, kas neil on võimalus palgata paremaid õpetajaid ja maksta neile suuremat palka. H.Tamjärv vastab, et on. Esiteks nad on teinud kooli, et teha lastele parimat kooli ja teiseks mõjuda soodsalt kooliharidussüsteemile. Tänaseks on paljud asjad õnnestunudki - näiteks e-kool. Nende üks postulaatidest on: "Ära kahjusta süsteemi, millele sa tahad kasulikult mõjuda". Ühtegi parimat õpetajat pole nad üleostnud, konkursid on teine lugu..
00:16:15 I.Treufeldt sellest, et haridusminister ütleb, et nad riisuvad koore.. kõlvatu konkurents.. H.Tamjärv räägib, et kahjuks ei suuda keegi öelda, mis võiks olla Tallinna õpetajate keskmine palk. See, mille järgi riik haridustoetust maksab, on 1080 eurot täiskohaga õpetaja kohta. Rocca al Mare Kooli õpetaja täiskohaga palk on 1230 eurot. Ta arvab, et parimad õpetajad saavad ka mujal koolides rohkem palka.
00:17:07 I.Treufeldt räägib, et palju kirgi kütab ka laste vastuvõtt kooli. Tamjärve kool on läinud loterii järgi.. H.Tamjärv räägib, et kümmekond aastat oli neil n-ö vestlus lastega.. see oli rohkem selleks, et lapsed sobiksid teineteisega. Aga kolm aastat tagasi lõpetati igasugune konkurss. Praegu on näit nii, et nende kooli kogukonna perede järgmised lapsed on automaatselt kooli vastu võetud. Ülejäänud lapsed otsustab fortuuna.
00:18:28 Stj I.Treufeldt ütleb, et ehk fortuuna otsustab, et kooli tuleb laps, kelle vanematel pole nii palju õppemaksu maksta. H.Tamjärv räägib, et ta võib nende sõnade eest vastutada, et erakoole pole tehtud raha pärast. Peaaegu ühelgi lapsel pole erakooli raha pärast kooli tulemata jäänud. Kõikides erakoolides käivad lapsed, kes ei maksa õppemaksu.
00:19:35 Stj I.Treufeldt sellest, et Rocca al Mare Kool on laienenud ka Hispaaniasse.. miks? H.Tamjärv räägib, et ta ei tea, miks need ideed ja teod tulevad. Tema üritab seda maailma võimalikult alandliku eluvaatlejana seesmiselt jälgida. Hispaania kool on tegelikult mudel väikeseks katsetamiseks nende perede pärast, kes peavad laste tervise või pere töö pärast minema ajutiselt välismaale.. (lisateave- 2008.aasta detsembrist kuulub Tamjärv LHV Panga nõukogusse)
00:22:24 Stj I.Treufeld küsib, kas Hansapanga müümine oli õige tegu. H.Tamjärv ütleb, et seda ei müüdud.. tema ja kõik teised müüsid oma aktsiaid. Aga see oli väga õige tegu.. et ta sai seal teha asju, mida ta tahtis teha.
00:22:43 Stj I.Treufeldt lõpetav int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0029_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0029
Kestus: 00:23:18
Registreerimise kuupäev: 05.11.2015
Registreerimise aeg*: 2015-11-05 21:14:24
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse