ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Esimene stuudio: Ülle Madise

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Esimene stuudio
Osa nr.: 39
Kestus: 00:22:51
Indeks: 2019-003800-0039
Režissöör: Lauri Maarika
Esmaeeter : 23.04.2019
Kategooria: Info → päevakajaline
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 1. stuudio välisplaan ja muusika
00:00:09 Andres Kuusk - sissejuhatus: Tere õhtust, head vaatajad. Riigikogu 100s sünnipäev on hea hetk, et rääkida parlamendi rollist laiemalt. Küsin tänases saates õiguskantsler Ülle Madiselt, kuidas tõsta Riigikogu kvaliteeti. Kas võimude tasakaal vajaks pisut ümber kaalumist ning milline ikkagi on Riigikogu liikme roll ja vastutus ühiskonnas valitsevate lõhede ületamisele. Esimene stuudio alustab.
00:00:30 Saatepea
00:00:48 Saates Ülle Madise, Õiguskantsler Saja aastaseks saanud riigikogust. Mida meil nendest saja aasta tagustest keerulistest aegadest ja sündmustest õppida. Põhiseaduste muudatustest läbi aja. Tasakaalumehhanismist, mis on, et on Riigikogu, on Vabariigi President, on Vabariigi Valitsus, on kohtud, on õiguskantsler, on Riigikontroll.
00:06:58 Riigikogu liikmete vastutusest. 100 päeva kriitikavabast päevast. President Kersti Kaljulaidi kõnest, mis rääkis ka vabadustest. Kas ja kui palju me peaksime olema mures nende vabaduste, kas murenemise või mõranemise pärast.Vabariigi President rõhutas ka seda, et vabadusega käib kaasas vastutus. Täpselt nii, see on.
00:09:35 Kuusk: Teine tsitaat Riigikohtu halduskolleegiumi esimehe Ivo Pilvingult: “Demokraatia ilma väärikuse ja vabaduseta oleks orjade demokraatia”. Kas nendes kõnedes ei olnud ikkagi sellist meie poliitilise olukorra punaste joonte mahamärkimist täna Riigikogus? Ülle Madise seda nii dramaatiliselt ei näe ja talle kõned meeldisid. Inimeste ootustest jms. Ja lisab ütleb ka: Nii niikaua, kui see süsteem säilib, ma arvan, et ei ole ka vabadused ohus, aga hoopis iseküsimus on tõesti see nii-öelda enesetsensuur. Ja siis võib-olla see, kus näiteks mõned ametnikud oma ametivande täitmisest selles mõttes loobuvad, et et kas siis ühelt poolt hakkavad ministri soovidele vastu töötama, milleks ametnikul ei ole õigust kui ministrist. See, kus näiteks mõned ametnikud oma ametivande täitmisest selles mõttes loobuvad, et et kas siis ühelt poolt hakkavad ministri soovidele vastu töötama, milleks ametnikul ei ole õigust, kui ministri soovid on õiguspärased ja põhiseadusega kooskõlas et või siis teiselt poolt, et hakkavad õigustama
00:12:01 Kuusk: Rääkides veel sellest tasakaalust, kus on siis Riigikogu valitsus, president ja kohtud. Otsedemokraatia on üks populaarne sõna Eestis viimastel aegadel ja Riigikogu esimees rääkis sellest ka täna oma kõnes päris põhjalikult. Kuidas siis on Ülle Madise, kas otsedemokraatiale suurema rolli andmine on siis mingisugune maagiline Kuldvõtmeke, mis avab võimaluse noh, selliseid ebamugavaid või mitte meeldivaid seadusi hiljem lahti muukida? Madise ütleb, et tegelikult Eesti Põhiseaduses mitte miski ei takista senisest palju sagedamini rahvahääletuste korraldamist.
00:14:21 Kuusk: Kuidas peaks näiteks õiguskantsler käituma, kui kooseluseaduse tühistamine läheks rahvahääletusele? Madise: Sellisel juhul tuleb täpselt läbi töötada, et milline on see küsimus, mis rahva ette pannakse või milline on see seaduseelnõu? Selge on, et need lepingud, mis on sõlmitud, peavad jääma kehtima või siis tuleb ette näha niisugune varaline režiim mis võimaldab jätkata siis niisugust varasuhet, nii nagu ta on kokku lepitud. Et õigusriigis ei ole võimalik inimestelt lihtsalt ära võtta seda staatust või õigusi, mis neil juba on antud. Et hoopis iseküsimus on see, et miks see kooseluseadus niimoodi vastu võeti. Ja, ja olen seda varemgi öelnud, et, et noh, minu arvates ei olnud seda võimalik lugeda Põhiseaduse vastaseks. Aga probleem oli selles, et ma kardan, et teadlikult jäätise pingeseis üles. Sest need rakendusakte sellest põhitekstist eraldada tegelikult ühtegi arukat põhjust ei olnud. Ja nii-öelda vähemalt viitekümmet ühte häält nõudis sealt paar pisikest normi, ülejäänu üldsegi mitte. Nii et ma ka
00:15:42 Kuusk: Kuigi seal küll otseselt tänane teema, aga ta meie seda tasakaalumehhanismi, mida me siin terve saate kompame puudutab, miks presidendi otsevalimise teema paljusid ikkagi jätkuvalt niimoodi puudub?
00:18:45 Kuusk: Kaks moesõna viimase aja Eesti poliitikas on retoorika ja punased jooned. Kas see retoorika, mida te kuulete ja loete on juba jõudnud punaste joonteni või on sinna veel minna? Madise räägib nö punasest joonest teistes keeltes. Eesti keeles on see nö viimane piir. Kui nüüd öelda, et see retoorika, milleni on jõutud, on viimane piir, et siis ma kardan, et pingutatakse natuke üle. Aga samal ajal selge on see, et kui inimene teeb teisele sõnadega üle kohut teadlikult ta haavab teist, ta halvustab teist. Et siis see ei ole hea inimese tunnus ja siin lihtsalt soovitakse oma hinge eest hoolt kanda. Siin ei saa tulla riik oma sunnivõimuga, vaid pigem igaüks enne, kui ta teiste inimeste alustab. Võiks mõelda, et kas see teine inimene ikka on selle ära teeninud. Ja veel üks asi, et kui vahel öeldakse, et igal poliitikul või igal ametnikul peaks olema paks nahk ja noh, ju siis ajakirjanikel ka siis mina ütleks selle koha peal, et inimene, kellel on nii paks nahk, et teda tõesti huvitab mida tema valijad, rahvas,
00:20:28 Kuusk: Mida öelda neile kodanikele, kellele no absoluutselt ei sobi arutelu mingisugusest süvariigist või noh, et miks president ja, ja meie tippametnikud peavad oma aega sellise asja peale kulutama, mis te neile ütlete? Madise: Et ju tuleb meil kõigil osata paremini seletada, et mingit süvariik ei ole olemas ja ka õiguskantsleriametis ma saan seda kinnitada. Et meie inimesed käivad ja kontrollivad, kas vastavad tõele kuuldused ka opositsioonipoliitikute esitatud väite, et, et justkui neid oleks siis pidevalt jälgitud, pealtkuulatud oleme kontrollinud, ei vasta tõele. Kui kellelgi on seesuguseid kahtlusi, palun edastage, kontrollime, tegelikult ei ole ei võimalust tahtmist kedagi niimoodi jälitada, et see lihtsalt ei ole mõeldav. Kui kellelgi on seesugune kahtlus, tuleb seda kindlasti kontrollida ja siiani ka Eesti eriteenistuste ja kohtute töö näitab seda, et korrumpeerunud ja inimeste õigusi rikkuvad ametnikud võetakse rajalt maha.
00:21:33 Kuusk: On teil kahe-kolmelauseline mudel, kuidas poliitika kaevikutest uuesti nii öelda sirgele maale saada ja ma ei pea silmas rünnakule minekut? Ülle Madise: Noh, ma arvan, et täisealise inimese kõige parem ja tulutoovam kriitika vorm olemasoleva suhtes on pakkuda välja parem lahendus, mis tõesti toimib ja teha seda niimoodi, et teiste inimeste väärikus ei kannata. Ja siis peaks saama kõik korda, Riigikogu on täpselt see koht, kus seda teha, nii et et ma usun, et parlamentarism ja Eesti Riigikogu on igati suure tulevikuärile
00:22:07 Lõpusõnad, tiitrid, ident
Faili nimi: 2019-003800-0039_0001_XHD_ESIMENE-STUUDIO.MXF
Indeks: 2019-003800-0039
Kestus: 00:22:51
Registreerimise kuupäev: 23.04.2019
Registreerimise aeg*: 2019-04-23 22:27:38
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse