ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Putš ja pulmad, 2

Saada link

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 118
Kestus: 00:28:22
Indeks: 2018-002814-0011
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 29.04.2019
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Kokkuvõte eelmise osa sündmustest, tiiter: eelmises osas
00:00:44 Saatepea
00:01:17 Tiiter: CXVI osa, Putš ja pulmad II, 20. august, 1991
00:01:26 1. STSEEN, AINO KORTER. Raimund (EGON NUTER) kuulab kõrv vastu raadiot ärevaid uudiseid. Aino (HELEN VANNARI) magab diivanil sügavat und.
00:01:36 Tiiter: 21. august, 1991
00:01:41 2. STSEEN, PILLE TUBA. Ats (MAIT MALMSTEN) tuleb rõõmsalt Pillele teatama, et see on nüüd tehtud. Pille (LIISA PULK) lamab kõrvaklapid peas selili diivanil ja ei kuule midagi. Ats koputab talle kõrvaklappidele, mille peale Pille need peast ära võtab. Ats ütleb, et ema tegi selle ära. Pille küsib, mille. Ats seletab, et ema oli nende 69 saadiku hulgas, kes hääletasid Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise poolt. Ats ütleb õhinal, et neil on jälle iseseisev Eesti Vabariik. Pille on pahas tujus ja ütleb sama pahaselt, et siis on küll tore. Ats ütleb, et ärgu Pille muretsegu, küll see riigipööre ära vaibub ja kõik saab korda.
00:02:04 Pille ütleb kurvalt, et asi pole selles. Ats tuleb tuppa, kummardub Pille diivani ette ja küsib, milles siis asi on. Pille ajab end istuma ja ütleb Atsile, et ta on lõplikult otsustanud, et ta tahab Jüriga koos olla, aga Jüri ei taha naistest praegu midagi kuulda. Ats küsib, kust ta seda võtab. Pille ütleb, et kuulis kui Jüri Atsile rääkis ja teab, et see Anneli on välja ilmunud. Pille ei tea, kas ta peaks Jürile kõik välja laduma. Ta ei tea isegi, kust teda leida. Ats on kaastundliku näoga. Pille muretsebm, et mis siis küll saab kui Jüri talle ei ütleb.
00:02:48 Ats arvab, et kui Pille on Jürist nii sisse võetud, siis peaks ta temaga ikka rääkima ja ei tohiks seda võimalust käest lasta. Pille küsib, mis siis kui Anneli ette jõuab. Ats ei vasta.
00:03:03 3. STSEEN, TELETORNI ÜMBRUS. Rahvas on kogunenud teletorni kaitsma. Üks mees toob lihakombinaadi poolt viinereid ja keegi toob piimakombinaadilt piima. Jüri (ARGO AADLI) seisab veoauto kabiini kõrvale ja ütleb, et väga hea ja juhatab vägesid ning teatab, et teletorni kaitsjatele toodi süüa. Jüri seletab, et kõigile jagub, aga sööma peab vahetuste kaupa. Üks mees tuleb jooksuga ja hüüab, et dessantnikud tulevad. Jüri juhendab, et nad moodustaksid inimketi.
00:03:32 Sõjaväevillis sõidab rahvamassi ette, Jüri sunnib inimesi rahulikuks. Venelased esitavad Jürile nõudmisi. Jüri pole nõus (vene k. tlgsubt-) ja ütleb, et kuuletub vaid oma riigi valitsusele. Vene dessantvägede ohvitser (ERKKI LEEK) teeb ettepaneku rumalusi mitte teha. Inimesed karjuvad dessantnikutele, et nad koju läheksid. Jüri seletab venelastele, et Moskvas on putšistidel olukord kehv. Üks mees toob taskuraadio ja laseb kuulda sealt uudiseid Moskvast.
00:04:42 Vene dessantväelaste ohvitser ütleb Jürile, et nemad kuuletuvad ainult oma valitsusele ja käsib Jüril sealt kaduda ja kõigil teistel ka. Rahvas karjub vastu, et nemad mingu koju
00:05:00 4. STSEEN, BAAR. Paavo (TIIT SUKK) tuleb baari ja teatab, et neil on probleem - pulmaautot ei ole. Ats (MAIT MALMSTEN) küsib, kas Paavo sõber ei pidanud mitte oma eelajaloolist BMWd välja ajama. Paavo ütleb, et pidi küll, aga ta elab teletorni lähedal, kus on kõik teed blokeeritud ja ei saa autot välja ajada. Illar (RAIVO E. TAMM) kirub: joppenpuhh, miks ta ei võinud seda varem välja ajada. Paavo pakub, et nad võivad tema Volvoga minna, vähemalt ei ole vene auto.
00:05:24 Telefon heliseb ja Illar võtab vastu ja saab teada, et kirikuõpetaja ei julge Kaarli kirikus tseremooniat teha ja tuleb ise Glehni lossi kohale. Paavo arvab, et sinna võivad nad ju ikka tema Volvoga minna.
00:06:02 5. STSEEN, AINO KORTER. Raimund (EGON NUTER) kuulab ikka kõrv vastu raadiot uudiseid. Äkki ärkab diivanil Aino (HELENE VANNARI) ja küsib, mis kell on ja näeb, et päike on juba nii kõrgel. Raimund ütleb, et kell on pool kolm päeval. Aino on hämmingus ja imestab, miks ta üldse diivanil magas. Raimund räägib, et Aino jäi nii ilusasti tuttu ja ta ei tahtnud teda äratada, ju ta oli väsinud. Aino arvab, et nüüd tuleb kaotatud aeg tasa teha ja poodi minna, sest nad on külmkapi tühjaks söönud.
00:06:36 Raimund ütleb, et Aino ei läheks, sest ta on veel uimane ja lubab ise ära käia. Aino ütleb, et Raimundil on ju selg haige või on juba korda saanud. Raimund ütleb, et hommikul oli juba palju parem. Aino ütleb, et Raimund ei tohi tuule kätte minen ja tahab ikka ise poodi minna süüa ja patareisid ostma. Raumund seisab Ainole teele ette ja ei luba teda välja ning teatab, et kui Aino ilusasti magas, siis oli temal aeg järele mõelda ja ta mõtles, kuidas Aino teda on aidanud. Raimund langeb ühele põlvele ja palub Aino endale naiseks. Aino on sõnatu ja hakkab siis naerma. Raimund küsib, mida ta kostab. Aino teatab, et ta võtab selle pakkumise vastu. Raimundil on hea meel ja ta kallistab Ainot.
00:08:21 Ainole meenub, et enne peab ta end ära lahutama oma endisest abikaasast Nikiforist, kes on hooldehaiglas. Raimund ütleb, et nad teevad nii nagu Ainole sobib. Aino ütleb, et ta läheb poodi süüa ostma. Raimund peatab Aino, võtab tal käest ja paneb diivanile enda kõrvale istuma. Ta ütleb, et sellisel hetkel ei taha ta üksi jääda ja lisab kavalalt, et armunud ei peagi sööma. Raimund ütleb, et kutsub daami tantsule. Aino imestab, et daami ja küsib uuesti, et miks ta üldse seal diivanil magas.
00:09:00 6. STSEEN, GLEHNI LOSS. Elmar (PEETER JÜRGENS) sätib ennast peegli ees. Meeta (ITA EVER) ütleb, et kui nad leiavad pintsaku taskusse valge rätiku, siis on kõik korras . Elmar sorib taskutes ja leiab sealt tabletid ja kondoomid ning ütleb Meetale, et need küll ei ole taskurätiku moodi. Illar (RAIVO E. TAMM) tuleb noorpaarile teatama, et kirikuõpetaja jõuab täpselt õigeks ajaks. Illar kiidab, et see ülikond istub Elmarile nagu valatult. Elmar ütleb, et pole viga jah, aga Illar pole seda vist juba 100 aastat kandnud, mõned noorpõlve asjad on taskusse jäänud ja näitab Illarile, mida ta taskust leidis.
00:09:42 Illar ütleb ähmiga, et laenas seda ülikonda Atsile ja arvab, et kondoomid on tema omad. Illar lubab need Atsile tagasi viia. Meeta ja Elmar vaatavad Illarile järele, siis teineteisele otsa ja puhkevad naerma.
00:09:57 7. STSEEN, ELUTUBA-KÖÖK. Pille (LIISA PULK) toimetab köögis ja kuulab raadiot, kust tuleb reportaaž teletorni juurest ja räägitakse, et olukord on pingeline ning mainitakse Jüri Kessneri nime, kes on tulnud koos rahavaga teletorni kaitsma. Raadiost tuleb intervjuu Jüriga (ARGO AADLI hääl), kes räägib olukorrast teletorni juures. Pille kuulab ja otsustab ka teletorni juurde minna.
00:10:37 8. STSEEN, TELETORNI ÜMBRUS. Jüri (ARGO AADLI) seisab ikka vastamisi dessantväelaste ohvitseriga (ERKKI LEEK). Mõlemad ütlevad, et täidavad vaid korraldusi. Üks mees rahva seast ütleb, et Moskvas on Janajev maha võetud. Rahvas skandeerib: Surm siin või siberis! Jüri rahustab rahvast: ilma laipideta. Noormees viinerikastiga tuleb ja pakub vene dessantnikule viinerit, naisterahavs pakub piima ja ütleb, et nad elaksid sõbralikult (vene k. tlgsubtr-)
00:11:10 Vene dessantväe ohvitser arutab asja oma sõduritega, pärast mida sõdurid villisesse lähevad. Rahvas on ärevil. Vilis sõidab rahva suunas, rahvas surub villist tagasi. Dessantnikud jooksevad rahvamassist läbi teletorni poole. Jüri tõuseb auto peale püsti ja rahustab rahvast, et las lähevad. Jüri vaatab vene dessantväe ohvitseri poole, kes ikka villise uksel seisab
00:12:11 9. STSEEN, GLEHNI LOSS. Pulmalised Ats, Elmar, Meeta, Mait ja kirikuõpetaja kuulavad enne pidu raadiost uudiseid sündmusest teletorni juures
00:12:47 10. STSEEN, TELETORNI ÜMBRUSE METS. Pille (LIISA PULK) sõidab rattaga teletorni poole, tema ees lähevad inimesed jalgsi samas suunas. Ühe naise kott takerdub Pille ratta külge. Pille tunneb temas ära Anneli (MARTA LAAN). Pille küsib, mida Anneli seal teeb. Anneli ütleb, et tuli teletorni kaitsma. Pille ütleb, et tema ka ja küsib, miks Anneli sinna tuli. Anneli küsib sama vastu. Pille ütleb, et elab seal kandis ja ütleb, et Anneli oleks võinud minna Toompead või telemaja kaitsma. Anneli ütleb, et tema kaitseb seal, kus tema tahab.
00:13:17 Pille küsib Annelilt, kas ta ei tulnud tegelikult teletorni kaitsma, vaid tuli Jüri juurde. Anneli küsib, miks Pille seda ravab, et ta peaks Jüri juurde tulema, mis tal temast. Pille küsib, kas Anneli teab, et Jüri on seal. Anneli ütleb, et mis see tema asi on. Pille ütleb, et teab, mida Anneli üritab ja ütleb, et luges tema kirja. Anneli on üllatunud ja küsib, kus tema kiri on. Pille süüdistab Annelit, et ise ta rikkus omal ajal Jüriga asjad ära. Anneli ütleb õelalt, et Pillel aega ei ole olnudki. Anneli hakkab minema. Pille sõidab talle järele. Anneli viskab pulga Pillele vastu ratast.
00:14:00 11. STSEEN, TELETORNI ÜMBRUS. Jüri (ARGO AADLI) kuuleb raadiosaatjast sõnumit, et vägede liikumine an alaunud ja tuleb hoida teed puhtana. Jüri ütleb rõõmsa näoga ümbritsevale rahvahulgale, et venelased lahkuvad. Rahvas juubeldab, lehvitatakse sini-must-valgete lippudega, kallistatakse. Vene dessantvägede villis sõidab minema.
00:14:28 Anneli (MARTA LAAN) tuleb ka rahva sekka, näeb Jüri ja langeb talle kaela. Anneli ütleb, et tal on hea meel, et Jüriga on kõik korras. Jüri küsib, mida Anneli seal teeb. Anneli ütleb, et tuli teletorni kaitsma. Jüri on imestunud. Anneli ütleb, et ta on muutunud, tal on olnud aega omaette olla ja mõelda ning ta sai aru, et Jüri on kõige parem, kes tal kunagi olnud on. Anneli kahetseb, et ta oma poliitiliste vaadete pärast kõik ära rikkus. Pille vaatab ja kuuleb Anneli ja Jüri vestlust pealt. Anneli tahab Jüriga otsast peale alustada. Jüri jaoks on kõik nii ootamatu. Anneli ütleb, et ta ei peagi midagi ütlema, tal on vaid hea meel, et sai kõik hinge pealt ära rääkida.
00:15:10 Jüri ütleb Annelile, et ta on nii väsinud, sest ta pole kolm ööpäeva maganud ning karjub veel, et ta ei taha naistest mitte midagi kuulda. Inimesed ümberringi kuulevad viimast lauset ja jäävad vait. Anneli ütleb, et las Jüri puhkab ja nad veel jõuavad plaane teha. Jüri läheb ära. Pille peidab oma nägu. Anneli hüüab Jürile: nägemiseni, mu kangelane ja lehvitab. Jüri võtab raadio teel ühendust ja ütleb, et meie võit ja käsib kõik ühendused taastada. Jüri soovib raadiosaatja teel palju õnne ja vaatab õnnelikult ringi, taustal soomukil sõdurid
00:16:10 12. STSEEN, AINO KORTER. Raimund (EGON NUTER) parandab lõhutud telefonijuhet ja paneb televiisorisse puuduva pirni tagasi. Aino (HELENE VANNARI) magab diivanil. Telefon heliseb. Raimund võtav telefoni ja kuuleb, et Brežnev on surnud, milel peale ta ütleb, et too on juba 10 a surnud. Raimund uurib, kust helistatakse ning saab teada, et helistaja on hooldekodust, kes ütleb, et Nikifor Kessner on surnud.
00:17:05 Aino ärkab ja küsib, mis on. Raimund ütleb, et telefoniühendus taastati ja helistati Iru hooldekodust. Raimund ütlen Ainole, et ta ei peagi enam lahutust küsima, sest Nikifor suri eile öösel kell 23.02. Raimund avaldab kaastunnet. Aino on mõtlik.
00:17:55 13. STSEEN, ESIK. Jüri (ARGO AADLI) tuleb ja tervitab. Sirje (LAINE MÄGI) sätib ennast peegli ees ja kiidab Jürile, et milline päev. Jüri lisab, et missugused päevad ja ööd. Sirje ütleb, et tulemus on seda väärt - nad on taas iseseisvad ja keegi ei saanud surma, isegi mitte vigastada. Sirje võtab Jüril õlgadest kinni ja ütleb rõõmsalt: palju õnne meile kõigile. Sirje lisab, et nüüd tuleb tähistada EV võitu. Jüri küsib, kas Sirje hakkab kuskile pittu minema. Sirje ütlebm, et Elmari ja Meeta pulm on täna. Sirje küsib, kas Jüri on unustanud, pidi ju ise ka tulema. Jüri ütleb, et pidi jah, tal on peas kõik segamini. Sirje arvab, et Jürile kui kangelasele kulub üks väike lõdvestus ära. Sirje lubab Jüri oodata. Jüri ütleb, et Sirje mingu, sest ta tahab ennast korda sättida ja tuleb siis ise järele. Jüri ohkab väsimusest ja nõjatub oma uksele.
00:18:55 14. STSEEN, GLEHNI LOSS. Kirikuõpetaja (MARGO MITT) kõneleb pruutpaarile, rahvas ümberringi. Meeta (ITA EVER) ja Elmar (PEETER JÜRGENS) seisavad käevangus. Pruutpaari iabielutõotuse ütleb Elmar, Meeta ütleb, et nad on juba sellises eas, et iga minut on hindamatu väärtusega ja tema vastus on jah. Illar (RAIVO E. TAMM) hakkab viima sõrmuseid, aga kukub basseini. Rahvas ahhetab. Illar ronib veest välja.
00:20:43 Meeta ja Elmar panevad teineteisele abielusõrmused sõrme. Kirikuõpetaja annab loa priuuti suudelda, Elmar suudleb Meetat. Illar on põlvile ja vaatab pealt. Rahvas plaksutab.
00:21:13 15. STSEEN, GLEHNI LOSS. Pulmarahavs tantsib, pruutpaar Elmar (PEETER JÜRGENS) ja Meeta (ITA EVER) nende seas. Tantsuks mängib ansambel Regatt. Hilinedes saabub lillede ja kingiga Jüri (ARGO AADLI). Pille (LIISA PULK) põrkab temaga kokku ja ütleb, et ta jäi hiljaks. Jüri tunnistab, et jäi korraks tukkuma, sest oli nii väsinud. Jüri küsib, kas on lootusetult hilja. Pille sätib Jüri lipsu ja ütleb, et ei ole ja tegelikult on päris õige aeg. Jüri küsib, kas midagi juhtus. Pille ütleb, et ei juhtunud, aga tegelikult juhtus. Jüri küsib, kas Meeta ja Elmariga. Pille ütleb, et mitte nendega, vaid temaga.
00:21:45 Jüri küsib, mis Pillega juhtus, kas keegi tegi talle liiga. Pille kokutab ja ütleb, et oleks pidanud juba varem rääkima kui palju ta Jürist hoolib ja et ta meeldib talle. Pilel kallistab Jüri ja ütleb, et ta armastab teda. Jüri ütleb, et armastab Pillet ka, juba ammu. Pille küsib, kas päriselt. Jüri tunnistab, et kogu aeg. Pille annab Jürile suud. Rahvas plaksutab selle peale. Pille ütleb, et vuntsid peab Jüri ära ajama. Jüri noogutab. Jüri viib Pille tantsima. Kõik tantsivad.
00:22:40 16. STSEEN, GLEHNI LOSS. Külalised laulavad pulmalauas "Viin on kibe, kibe, kibe..." Jüri (ARGO AADLI) avab vahuveini ja valab Pillele (LIISA PULK), Villem (INDREK TAALMAA) pakub, et võib nad kohe jumala palge ees paari panna. Pille ütleb, et aega on selle kiire asjaga.
00:23:03 Ats (MAIT MALMSTEN) kutsub rahvast klaasi kõlistades vaikusele, sest tahab kõnet pidada. Pulmalis lauas kuulavad. Ats loeb paberilt: "Kallis noorpaar. On sügavalt sümboolne, et taastatud EV esimesel päeval pandi siin paari kaks inimest, kes kannavad enids okupatsioonieelset EV hõngu ja väärtusi, olnud sõja lükata-tõmmata, kannatanud erinevaid okuptasioone ja elanud üle isegi Gorbatšovi kuiva seaduse (inimesed naeravad). Mäletan selgelt seda päeva, kui esimest korda reisisin kapitalistlikku Soome Vabariiki (Illar (RAIVO E. TAMM) itsitab ema Meeta (ITA EVER) kõrval)...edasi läheb jutt seosetuks ja Ats vaatab ringi.
00:24:44 Illar ütleb üle laua istuvale Maidule (HENDRIK TOOMPERE JR), et vahetas Ats kõnest ühe lehe omatehtud kõne vastu. Mait ütleb, et Illar on siga. Ats paneb paebri kokku ja ütleb kuulajatele, et nad tahavad kindlasti selgust saada, kuhu Ats kavatseb oma segasevõitu jutuga välja jõuda, see huvitab teda ennast ka. See oli ainult sissejuhatav kõne järgmisele kõnele, mille tahab pidada pruudi poeg. Ats annab Illarile sõna. Illar raputab pead.
00:25:43 Illar tõuseb, peab pruutpaarile ja pulmalistele kõne. Illar selgitab Atsi jutule lisaks, et kui nad Soomes käisid, siis tõmbasid nad kriipsu peale sellele neetud ENSV-le ja alustasime uut elu, nagu täna jätabvad Meeta ja Elmar selja taha senise patuelu ja alustavad uuelt puhtalt lehelt. Illar soovib palju õnne ja hüüab : kibe!" Pulmalised ühinevad temaga. Pruutpaar suudleb.
00:26:44 Pulmalised tantsivad, tantsuks mängib ansambel Regatt
00:26:58 Raimund (EGON NUTER) mängib Ainole (HELENE VANNARI) tema kodus akordioni
00:27:03 Lõputiitrid
00:27:34 VIIMANE STSTEEN, GLEHNI LOSSI EES. Illar (RAIVO E. TAMM) istub taksosse ja tervitab. Taksojuht (Allan "Õnne 13") RAIVO E. TAMM) tervitab vastu. Illar palub sõita Kukekese juurde. Taksojuht ütleb, et arve tuleb 200. Illar on nõus ja ütleb, et tagasi pole vaja. Taksojuhi visiitkaardil on nimi - Allan Peterson, Morva Veod.
00:28:12 (c) Thors Production
00:28:16 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2019
00:28:22 Saate lõpp.
Faili nimi: 2018-002814-0011_0002_XHD_ENSV_PUTS-JA-PULMAD-2.mxf
Indeks: 2018-002814-0011
Kestus: 00:28:22
Registreerimise kuupäev: 29.04.2019
Registreerimise aeg*: 2019-04-29 10:32:24
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse