ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: "25. kaadri mälu"

Saada link

Media

Kirjeldus

Paavo puhkab üle mitme kuu välja. Ats langeb KGB õppefilmi ohvriks. Pööningu kolikamber ehitatakse ümber. Selgub sm Voki eesnimi ja ta edasine saatus. Lavastaja Ain Mäeots, stsenaristid Gert Kiiler, Villu Kangur ja Wimberg, operaator Mait Mäekivi, režissöör Salme-Riine Uibo.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 25
Kestus: 00:28:13
Indeks: 2012-002814-0026
Režissöör: Salme-Riine Uibo
Esmaeeter: 05.02.2012
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Jaanuar 1984
00:00:05 Sirje (LAINE MÄGI) lõikab köögis leiba, tiiter: XXV osa, 25. kaadri mälu, Uksest hiilib sisse Paavo (TIIT SUKK) ja katab kätega ema silmad kinni. Sirje arvab, et see on Ats. Paavo ütleb kinnise suuga, et ei ole. Sirje arvab siis, et on isa, seltsimees Võsa ja siis ütleb Otto. Paavo ehmatab ja pöörab ema ringi: mis Otto?. Sirje ehmatab ja siis näeb Paavot, kallistavad suurets rõõmust. Sirje küsib, kui kauaks Paavo sõjaväest putku pani. Paavo räägib, et seekord tuli ta päriseks
00:00:53 Sirje (LAINE MÄGI) ütleb Paavole, et ta ei taha teada, kuidas Paavo seda tegi, et sõjaväest koju sai, teeb märkuse, et Paavo on kõhnaks jäänud ja ütleb, et nad hakkaksid nüüd sööma. Paavo (TIIT SUKK) küsib emalt, mis Otto. Sirje seletab, et neil on Atsiga rollimängud
00:01:11 Saatepea
00:01:37 Paavo (TIIT SUKK) sööb laua taga suppi (on rääkinud emale, kuidas ta sõjaväest minema sai) ja ütleb, et nii need asjad aetud said. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb, et kui ta Paavot ei tunneks, siis ta arvaks, et see kõik on väljamõeldis. Sirje pärib, mis Paavol plaanis edasi teha on. Paavo räägib, et tal on kavas Marja-Liisaga tasa teha see, mis neil pooleli jäi ja rohkemgi veel. Sirje ütleb, et see on päris hirmutav. Paavo lubab, et ehitab alustuseks neile omaette toa üles kolikambrisse
00:02:15 Sirje (LAINE MÄGI) imestab, et sinna pugerikku. Paavo (TIIT SUKK) arvab, et alustuseks asi seegi, et seal on nad omaette, isemajandavad ja ei sõltu vanematest. Sirje küsib, aks äriga on nüüd lõpp. Paavo saab pahaseks, et ema ei kuulanud teda, et ta mõtles, et nad on isemajandavad, mis tähendab, et nad peavad endale ise elatist teenima ja nüüd alles need õiged ärid lahti lähevadki
00:02:40 Sirje (LAINE MÄGI) kutsub Paavot korrale ja manitseb teda, et peaasi et ta kinni ei kukuks, et sealt ta ennetähtaegselt välja ei vingerda. Paavo (TIIT SUKK) ümestab, et kelleks ema teda peab, ega ta eilane ei ole. Paavo ütleb, et rohkem ei jaksa süüa ning luba, et magab ennast korralikult välja. Paavo tõuseb, läheb lastetoa ukse juurde ja palub ennast 2 päeva mitte tülitada
00:03:06 Paavo (TIIT SUKK) tuleb tuppa ja avastab, et tema lintmakk teeb imelikku häält, saab jaole. Pille magab sügavalt teki sisse mähituna ja Paavo võtab PIlle sülle ja ütleb talle, et täna magab ta Atsi ja ema toas. Viib Pille ära.
00:03:41 Vahekõll
00:03:53 Pimedasse kööki tuleb Ats (MAIT MALMSTEN) ja kobab seal ringi, lõpuks süütab seinalambi, otsib diivani tagant viinapudeli ja võtab sellest lonksu.
00:04:51 Tuleb Jüri (ARGO AADLI) ja hüüab: Ats! Ats (MAIT MALMSTEN) on pahane, et Jüri teda ehmatas, ja tõmbab joogi kurku. Ats ütleb Jürile, et neid ei ole siin olnud. Jüri Atsile, et kuidas ei ole, et ta ootas terve õhtu, millal ta tuleb. Ats räägib, et leidid toreda baari sealt samast lähedalt. Jüri küsib Atsilt, kas ta nende videomakki tohiks kasutada, et ta sai töö juurest poiste käest jube hea kasseti. Ats arvab, et Jüri võiks magama minna. Jüri tahab, et Ats panek käima. Ats ütleb, et pangu ta ise. Jüri imestab, kas tõesti tohib. Ats ütleb viinalonksu võtmise vahele, et elus on palju asju mida ei tohi.
00:05:34 Jüri (ARGO AADLI) paneb kasseti videomakki. Ats (MAIT MALMSTEN) tahab magamistupppa minna, aga tuleb siis tagasi kööki ja räägib Jürile, et Pille magab Sirje kõrval ja tema peab ilmselt öösel köögis olema. Jüri vaatab videot. Ats küsib, mida Jüri vaatab. Jüri räägib, et see on keeleõppe film - 25 kaadri mälu, et ta KGB poiste käest sa i ühek ööks, see tähendab, et 25 kaadri sisse on paigutatud väga palju võõrkeelseid sõnu ja väljendeid, mis jäävad automaatselt pähe. Ats küsib,kas Jüri Agu Sihvkat teab, Jüri ei tea. Ats ei viitsi rääkida ka. Mõlemad vaatavad inglisekeele õppimise videot. Jüri vaatab ja siis arvab, et see. Jüri arvab, et see on mingi jamps, küsib, kas Ats vaatab. Ats ütleb, et vaatab, Jüri läheb ära magama. Ats jääb teleka ees tukastama viinapudel käes, kust Jüri salaja lonksu võtab. Jüri lahkub. Ats magab mängiva teleka ees.
00:08:08 Vahekõll
00:08:24 Hommik. Köögis suriseb televiisor, pilt "lumine". Magamistoast tuleb Sirje (LAINE MÄGI) ja paneb teleka kinni ja märkab diivanil magavat Atsi (MAIT MALMSTEN), äratab ta. Ats vastab talle inglise keeles : tore sind näha, kaunist hommikut! (ing k, tlgsubt-). Sirje ei saa aru mis toimub. Ats jälle inglise keeles: kallis proua, ma ei saa teist aru (ing k, tlgsubt-) ja küsib, veel mis hommikusöögiks on (ing k, tlgsubt-). Sirje saab juba pahaseks ja küsib, k miks Ats inglise keels räägib, kas ta on ennast segi joonud. Ats jätkab inglise keeles. Sirje loobub ja ütleb, et peab tööle minema. Ats ütleb. oota! (ing k, tlgsubt-) ja jookseb Sirjele järele.
00:09:18 Kööki tuleb Aino (HELENE VANNARI) ja helistab Neljandasse Haiglasse sooviga rääkida doktor Shmitsiga. Ainole öeldakse telefonis, et seda arsti ei ole. Aino soovib siis rääkida kellegagi, kes on tema asemel. Lõpuks saab kellegai rääkida ja ütleb, et tal oleks vaja ravimit Cordematrix, et seda kasutab regulaarselt tema abikaasa. Talle öeldakse, et nende haiglas seda pole. Aino imestab ja räägib, et kuu aega tagasi ta sai seda dr Schmitsi käest. aino on juba pahane ja ütleb, et tema mehel on ravimivarud otsas ja tema nimi on Nikifor Ipolitovitš Kessner, Oktoobrirevolutsiooni ordeni kavaler. Selle peale Aino saab, mis ta palus ja lubab kohe järele minna.
00:11:00 Jüri (ARGO AADLI) tuleb, Aino (HELENE VANNARI) satub talle peale ja kamandab, et nad peaksid kohe Jüriga Neljandasse Haiglasse rohtude järele sõitma. Jüri ütleb pahaselt, et ta ei saa, et tal hakkab kohe haarang. Aino ei jäta ja ütleb, et küll need tema retsidivistid ootavad ja Jüri paneks veel vilkuri ka peale, siis saavad kiiremini ära käidud
00:11:19 Vahekõll
00:11:24 Sirje (LAINE MÄGI) karjub Atsi (MAIT MALMSTEN) peale, et lõpetagu ta juba oma lollid naljad ära, et täitsa närvi ajab juba. Ats seletab, et ta ei saa eesti keelt rääkida, ta saab ainult natuke aru. (ing k, tlgsubt-). Sirje on väga vihane ja lubab Atsiga kohe arsti juurde minna. Ats seletab (ing k, tlgsubt-), et vaatas videokassetti ja see muutis ta selliseks. Sirje ütleb, selle peale, et joogu Ats vähem ja lisab, et kui ta töölt tagasi tuleb, tahab ta Atsiga suhelda emakeeles, ütleb vene keeles: head aega! (vn k, tlgsubt-) ja lahkub. Ats kirub (ing k, tlgsubt-)
00:12:07 Paavo (TIIT SUKK) toob suletud silmadega Marja-Liisa (BRITTA VAHUR) nende uude pööningutuppa, et üllatust teha. Kui Paavo lubab Marja-Liisal silmad lahti teha, on Marja-Liisa väga üllatunud ja õnnelik, et see kõik on nende oma. Paavo seletab, et praegu on kõik veel arengujärgus, aga varsti on kõik tipp-topp. Marja-Liisa küsib valgete kastide kohta põrandal. Paavo seletab, et märkis ära, kuhu veel puuduvad asjad tulevad, näitab, kuhu nende voodi tuleb ja kuhu lapsevoodi tuleb. Marja-Liisa imestab, millise lapse. Paavo seletab, et nende lapse, et küll ta ükskord ikka tuleb, ega ta tulemata ei jää.
00:13:11 Ats (MAIT MALMSTEN) paneb kingapaelu kinni, tuleb Aino (HELENE VANNARI) ja tervitab Atsi. Ats ei saa sõna suust ja Aino sõimab teda mühakaks. Tuleb Jüri (ARGO AADLI), Ats pöördub tema poole (ing k, tlgsubt-) ja räägib, et ta saab rääkida ainult inglise keeles ja see on selle tobeda videokasseti pärast, palub Jüril abi. Jüri ütleb, et tal on kiire, sest ta peab haarangule minema. Ats peatab teda ja ütleb, et Jüri peab teda aitama (ing k, tlgsubt-), kordab, veel, et ta ei saa enam eesti keeles rääkida, ainult inglise keeles ja Jüri peab teda aitama
00:13:58 Jüri (ARGO AADLI) ütleb Atsile pahaselt, et ta ei saa inglise keelest midagi aru, rääkigu ta eesti keeles. Ats (MAIT MALMSTEN) seletab jälle (ing k, tlgsubt-), et ta ei saa eesti keeles rääkida, aga ta väga tahaks jälle eesti keeles rääkida ja Jüri peab teda aitama. Jüri taipab, et Ats vajab abi. Jüri küsib, aks juhtus midagi. Ats lubab talle näidata ja juhatab Jüri kööki.
00:14:23 Ats (MAIT MALMSTEN) näitab Jürile (ARGO AADLI) videokassetti ja seletab (ing k, tlgsubt-), et ta vaatas seda ja nüüd on see tal peas. Jüri saab aru, et Ats oskab inglise keelt. Ats küsib, kuidas ta nüüd jälle eesti keelt saaks rääkida. Ats painutab inglise keelt nii selgesti kui võimalik, aga Jüri ei saa ikka midagi aru.. Ats ähvardab, et kui Jüri ei aita tal sellest lahti saada, siis topib ta selle kasseti talle kõrri. Äkki Jüri taipab, et Ats on eesti keele ära unustanud.
00:15:15 Ats (MAIT MALMSTEN) on rahul, et lõpuks sai Jüri aru ja küsib, mida ta peab tegema. Jüri (ARGO AADLI) seletab, et see tuleb paari tunni pärast tagasi. Et lisaks sellele, et eesti keel tuleb tagasi, jääb ka inglise keel alles, kui jääb. See olevat KGB poolt psühholoogiliselt väga hästi välja töötatud. Ats tänab Jüri (ing k, tlgsubt-) ja lubab tal minna, lisab veel: jumal hoidku sind! Jüri ei saa aru ja lahkub. Ats kirub veel psühholooge, kes sellise kasseti tootsid. Ütleb siis: üks väike naps! (sks k, tlgsubt-) ja ise imestab.
00:16:10 Vahekõll
00:16:13 Baarman (RAIVO E. TAMM) loobib baarileti taga mündiga kulli või kirja. Tuleb Ats (MAIT MALMSTEN) ja tellib õlle ja heeringaleiva (ing k, tlgsubt). Baarman mainib, et eile oli Ats baaris väga hoos ja käristas kõigile välja. Ats joob ühe sõõmuga õlle ära ja küsib veel. Baarman räägib, et baaris käib küll igasuguseid inimesi, aga sellist klienti näeb küll esimest korda, kellel pohmakaga võõrkeeled nii hästi suus on ja küsib kohe, kas Ats talle paarimeheks ei tahaks tulla. Ats küsib, kas paarimeheks või baarimeheks. Baarman ütleb, et mõlemaks.
00:17:25 Ats (MAIT MALMSTEN) räägib, et ta ongi just töötu. Baarman (RAIVO E. TAMM) räägib, et eelmine paarimees lasti Restoarinide ja Sööklate Trusti poolt lahti ja kedagi uut pole asemele saadetud ja keegi ei tahvat sinna nurgatagusesse baari ka tulla, kõik tahavad ikka Virusse või Olümpiasse. baarman räägib, et tal on viimasel ajal hakanud palju välismaalasi hakanud käima, alates põhjajoonud kunstnikest lõpetades autoremondilukseppadega
00:18:20 Ats (MAIT MALMSTEN) kuulab ja küsib veel ühe õlle (ing k, tlgsubt-). Baarman (RAIVO E. TAMM) küsib, ega Ats ei hakka seal töö ajal napsitama, et tal pole uut joodikut sinna vaja. Ats loobub õllest ja küsib ühe heeringa võileva veel. Ja siis ütleb äkki eesti keeles: töö ajal ma ei võta tilkagi ja ehmub kangesti. Ats kordab lauset veel mitu korda ja on õnnelik, et emakeel jälle suus on. Ats lööb baarmaniga käed.
00:19:00 Televiisorist tuleb Moidela Tõnissoni köögisaade. Sirje (LAINE MÄGI) joob kohvi ja vaatab telekat. Kõlab koputus ja sisse astub sm Vokk (VIIRE VALDMA), enne küsib, kas tohib. Sirje küsib, kas töö juures on midagi lahti. Vokk ütleb, et kui seal midagi lahti oleks, siis pandaks varsti keegi kinni. Sirje pärib, mis on Voki laupäevase koduvisiidi põhjuseks. Vokk räägib ärritunult, et põhjuseks on Sirje poeg ja tema tütar. Sirje heldib ja ütleb, et noored armunud - eks ole armas. Vokk ütleb järsku, et ei ole.
00:19:46 Sirje (LAINE MÄGI) teeb ettepaneku sina-peale minna, sest nad saavad varsti sugulasteks. Vokk (VIIRE VALDMA) ütleb pahaselt, et ei tule mingeid sugulasi, see jama peab lõppema. Sirje ütleb familiaarselt, et Helle (Vokk) ei tohiks olla nii tõre. Vokk ei luba ennast sinatada. Sirje räägib, et nad hakkavad koos aastavahetuse pidusid pidama, käivad juubelitel, sõidavad Peipsi äärde puhkama, suur õnnelik pere. Vokk on väga vihaselt ja räägib, et tema ei tea, kuidas nende ilge jõmpsikas sõjaväest minema sai, ja kui Sirje sellele asjale lõppu ei tee, siis lubab Vokk selle välja uurida ja sellelel asjale lahenduse leida. Vokk lahkub vandudes. Sirje hüüab talle järele: puhta armastuse vastu ei saa isegi sina, va punajurakas. Sirje vaatab kokasaadet edasi
00:20:57 Vahekõll
00:20:59 Baarman (RAIVO E. TAMM) näitab uut töötajat Atsi (MAIT MALMSTEN) välja, näitab ja sleteab ja lisab, et kohvipaksu ei tohi ära visata, see pannakse kasti ja keedetakse veel korra läbi. Veel näitab kappi, kus on teega pooleks pandud konjakipudelid, mida ei tohi kontrollid näha. Baarman räägib veel paarist asjast ja hakkab siis minema. Ats arvab, et ta võiks veel natukeseks sinna jääda ja vaadata kuidas tal läheb, aga baarman lohutab ja ütleb, et mis ta ikka jääb, et küll Ats hakkama saab
00:22:01 Ats (MAIT MALMSTEN) tahaks ikka, et baarman jääks. Baarman (RAIVO E. TAMM) seletab, et tal pole aega, et ta läheb naistesse, et ta on 2 nädalat rabanud ja ainult kaheks tunniks oma naise kõrvale ja räägib, et tal on kolm armukest, kelle peab hommikul riburadapidi läbi käima, muidu jätavad veel maha. Ats palub baarmenil kella viieks tagasi olla, sest ta pole veel oma naisele rääkinudki, et ta baaris tööle hakkab... kui hakkab. Baarman hõikab tagaruumist, et eks nad siis vaatavad, kui ta väikese revisioni teinud ja kui kõik klapib, siis võib Ats sööklate ja restoranide trusti minna tööraamatut vormistama.
00:23:11 Ats (MAIT MALMSTEN) muretseb, kas teda võetakse ikka tööle, kas baarman on ikka krralikult rääkinud. Baarman (RAIVO E. TAMM) seletab, et kohe räägib, sest kaadrosakonna Maie ongi tema armuke, kellel mees läheb kaheksaks tööle, aga Maiel algab tööpäev kell üheksa, et tunni ajaga jõuab ta... kaua tehtud, kaunikene, kiirelt tehtud, küsib lisa. Ats muheleab. Baarman palub Atsil peauks varsti lahti teha ja ise lubab lahkuda tagaukse kaudu. Ats sätib napsupitsid letile, paneb saiad kandikule ja äkki avastab, et kell on 8 ja tõttab baariust avama.
00:24:09 Ats (MAIT MALMSTEN) avab ukse ja kohe on esimene kunde ukse taga, kes tervitab Atsi (sm k, tlgsubt-) ja palub väikese viina ja piruka. Ats ei saa soome keelest aru. Soomlane küsib (ing k, tlgsubt-), kas Ats räägib inglise keelt. Ats noogutab, naeratab ja juhatab kunde sisse. Ise jääb nõutuks ja arutleb, mida kunde küll tahab.
00:24:30 Vahekõll
00:24:33 Ats (MAIT MALMSTEN) loobib tühja viinapudelit õhku (proovib baarmani trikki). Tuleb Sirje (LAINE MÄGI) ja ütleb, et tal on Atsile tohutult suur uudis. Ats ütleb, eta tal on Sirjele ka uudis. Sirje ütleb kohe, et sellega annab oodata. Sirje istub ja ütleb, et sm Vokk lahkub nädal aja pärast töölt. Ats on tagasihoidlikult üllatunud ja ütleb, et siis saab Sirje ka vabamalt hingata, võibolla saab isegi ametikõrgendust. Sirje seletab, et Vokk lahkub üldse ENSV-st, ta saadetakse Angoola Rahvavabariiki NSVL saatkonna kultuuriatašeeks. Ats hakkab midagi vastu ütlema ja ajab siis maas pudeli ümber ning imestab demonstratiivselt: pudel siin!
00:25:26 Ats (MAIT MALMSTEN) küsib, mida Vokk ka kultuurist teab. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb ägedalt, et kas Ats ei saa siis aru, et Marja-Liisa lahkub koos temaga. Atsile jõuab pärale ja ta tahab öelda: vaene Paavo!, kes samas uksest sisse vaatab. Paavo (TIIT SUKK) küsib rõõmsalt, et kuulis, et nad räägivad Marja-Liisast. Paavo ütleb õhinaga, et nende ühine tulevane pesakene on nüüd valmis. Ats ja Sirje kohmetuvad. Paavo jätkab õhinaga ja lubab Marja-Liisale helistada ja siis kõigile uut tuba näidata.
00:26:09 Ats (MAIT MALMSTEN) viib Paavo tähelepanu mujale ja hüüab: näe, rott! ja tõmbab samal ajal telefonijuhtme katki, võtab ruttu telefonitoru ja näitab Paavole (TIIT SUKK), et telefon on tumm, sest rott on juhtme läbi närinud. Ats valetab edasi, et peab montöörile helistama, et ta teeks aparaadi korda. Sirjel (LAINE MÄGI) on piinlik ja ta peidab näo käe taha. Ats ringutab ja haigutab ning teeb ettepaneku tuba vaatama minna. Paavo küsib, kas Atsil on 2-kopikaseid. Ats otsib taskust ja küsisb siis, et miks Paavol neid vaja oli. Paavo teatab, et läheb helistab putkast Marja-Liisale, et ta ei jõua oodata. Paavo ütleb Atsil: tšau, Otto! Ats ei saa aru ja vaatab Sirje poole. Sirje on magusa näoga ja riidleb siis Atsiga, et suur mees ja aru üldse enam peas ei ola. Ats räägib, et ei tahtnud Paavo õnne kohe ära rikkuda. Sirje ütleb irooniliselt, et helistagu Ats nüüd montöörile. Ats hakkabki katkise juhtmega telefoniga helistama, aga ei saa, otsib siis taskust kopikaid, aga ei leia ja küsib siis Sirjelt.
00:27:32 Lõputiitrid, Liisa Pulk ja Regatt esitavad "Kui kunagi veel näeme"
00:28:02 (c) Thors Production
00:28:07 ETV ident, (c) ERR, Eesti Televisioon 2012
00:28:13 Saate lõpp
Faili nimi: 2012-002814-0026_0001_D10_ENSV_25-KAADRI-MALU.MXF
Indeks: 2012-002814-0026
Kestus: 00:28:13
Registreerimise kuupäev: 02.02.2012
Registreerimise aeg*: 2012-02-02 20:25:13
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse