ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Elu nagu kümnevõistlus

Saada link

Kirjeldus

Kümnevõistejate treener Fred Kudu meenutab oma tulekut sporti, Tartu Ülikooli kehakultuurikateedri moodustamist ja Kääriku spordibaasi ehitamist ning oma kasvandikke Heino Lippu, Rein Auna ja Nikolai Avilovit. Kõnelevad ka Arnold Green ja Müncheni olümpiavõitja Nikolai Avilov. Taustaks 1984. aasta suvel toimunud mitmevõistlused. Režissöör Illis Vets.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Aasta: 1984
Kestus: 00:29:20
Indeks: 1984-081164-0001
Režissöör: Vets Illis
Esmaeeter: 01.01.1985
Kategooria: Sport → spordielu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Vaade liikuvast autost Kääriku spordihoone tagusele teele. Fred Kudu autoroolis ütlemas, et tal on autojuhiload juba 45 aastat, see auto on tal kolmeteistkümnes. Kudu rääkimas, et ta on harrastanud ka rallisõitu (vaade liikuva auto aknast Kääriku kurvilisele teele) ning olnud ka Tartu Automotoklubi esimees.
00:00:43 Starter laualt stardipüstolit võtmas ja seda padrunitega laadimas. Jooksja stardipakkudel. Starter püstoliga. Jooksja jalad stardipakkudel. Starter püstoli ja mikrofoniga. Jooksjad stardipakkudel. Starteri käsi püstoliga. Jooksjad stardipakkudelt jooksu alustamas ja rajal jooksmas.
00:01:16 Tiiter: Elu nagu kümnevõistlus.
00:01:21 Valter Külvet stardipakkudel. Jooksjate jalad stardipakkudel. Jooksjad startimas ja rajal.
00:01:50 Fred Kudu sirmiga müts peas, helis Kudu rääkimas, et tutvus spordiga selle algaegadel, ta elas Hiiul Tähe tänaval, kus oli Nõmme Kalju spordiplats (Fotod: Tähe tänav Hiiul, Nõmme Kalju spordiplats, Nõmme Kalju poisid jooksmas, teibaid valimas, kõrgust hüppamas, tõkkeid jooksmas, jooksu stardis, Aleksander Klumberg (00.02.14), kümnevõistlejad. Fred Kudu treenerina võitlust vaatamas.
00:02:29 Vihmamärg jooksurada Adleris aprillis 1984. Fred Kudu vihmavarjuga. Kümnevõistlejad vihmamärjal jooksurajal starti harjutamas, Kudu starterina. Valter Külvet (00.02.54). Kümnevõistlejad vihmamärjal rajal.
00:03:03 Fred Kudu Adleri staadionil ütlemas, et 42 aastat tagasi oli olukord teistmoodi, praegu tuleb poistel aid sportimine ja õppetöö ühendada - 1942. a kui korpust formeeriti, käisid kõige raskemad lahingud (Fotod: Fred Kudu punaväelase mundris), kuid siiski leiti aega, et sporti harrastada, saadi teada, et ainus kõrgema kehakultuurialase haridusega ohvitser diviisis, pandi ta ühiskondlikus korras täitma diviisi kehalise kasvatuse ülema kohuseid samal ajal olles suurtükiväe patareikomandör. Kümnevõistlejad treeningjooksul Adleri pargis, helis Kudu ütlemas, et kaheksa korpuse meest käisid võistlemas NSV Liidu meistrivõistlustel Gorkis, ta ise võitles kaugushüppes, jäädes neljandaks.
00:04:15 Kaugushüppekast. Kümnevõistlejad sammumärke mõõtmas, sammumärke maha panemas ja kaugust hüppamas.
00:05:09 Fotod: Kudu hobusel ratsutamas, Kudu töölaua taga, Kudu tudengitele loengut pidamas, portree foto Kudust, Kudu koos helis Kudu ütlemas, et 1944. a sügisel kutsuti ta Ministrite Nõukogusse ja saadeti Tartusse kehakultuurikaadrit ette valmistama. Kudu ütlemas, et Tartus ootas ees kurb pilt, sest ülikooli spordihooned olid hävinenud. Fotod: Heino Lipp teivast hüppamas, Lipp kõrgust hüppamas, Lipp finišeerimas, Heino Lipp, ............., Heino Lipp, ............., portreefoto Heino Lipust, Heino Lipp kuuli tõukamas, Heino Lipp kaugust hüppamas. Fred Kudu rääkimas Heino Lipust. Kroonika: Heino Lipp kuulitõukeringi minemas, kuuli tõukamas, aplodeerivad pealtvaatajad tribüünil, Heino Lipp tõkkejooksu harjutamas. Fred Kudu ütlemas, et Heino Lipul jäid parimad tagajärjed saavutamata, kuna ta elas õnnetul ajal, tulles ülikooli õppima 22-aastaselt. Hallipäine Heino Lipp kalasuitsetamisahju tuld tegemas ja lestasid suitsetamas. Heino Lipp jahipüssi puhastamas, helis Kudu rääkimas, et Lipu parimad spordiaastad läksid sõja
00:07:25 Valter Külvet kuulitõukeks valmistumas ja kuuli tõukamas. ........ kuuli tõukamas. Tabloo kirjaga 15.09. ........... kuuli tõukamas, pettumus näol. Valter Külvet (00.08.07) kuuli tõukamas, pettumus näol.
00:08:25 Vaade õhtusele Kääriku järvele. Kääriku järv. Kääriku maastik, taamal järv, vana talu Käärikul, magamishoone, helis Kudu ütlemas, et Kääriku spordibaasi järele tekkis vajadus siis kui ülikooli kehakultuuri teaduskonna tegevus laienes, hakati kohta otsima, kuni Käärikul leiti mahajäetud talu, üliõpilased ehitasid endisse lauta söökla, hobusetallist magamishoone. Kudu ütlemas, et pikapeale hakkas Kääriku omandama populaarsust ja ehitust hakati kõrgemalt poolt finantseerima. Kroonika: Eesti NSV Ministrite Nõukogu aseesimees Arnold Green (00.09.18) kõnepuldis, Heino Lipp (00.09.22) aplodeerimas, Arnold Green (00.09.25) linti läbi lõikamas, Fred Kudu (00.09.26) kõnepuldis Kääriku uue spordihoone avamisel.
00:09:29 Spordidressis Arnold Green ütlemas, et tunneb Fred Kudu juba sõjapäevilt, lähemalt aga 50-ndail aastail, kui kokku saadi Käärikul, Kudu oli tollal keskne kuju Eesti spordiliikumises, pannes aluse kehakultuuri teaduskonna loomisele Tartu Riiklikus Ülikoolis, nüüd on ta tunnustatud kogu maailmas suurima spetsialistina mitmevõistluse alal. Fotod: Spordidressis Fred Kudu, Fred Kudu ja Rein Aun, Fred Kudu jt, ETV spordikommentaator Heino Mikkin ja Fred Kudu.
00:10:35 Mitmevõistlejad kõrgust hüppamas, Fred Kudu treeningut jälgimas, mitmevõistlejad kõrgust hüppamas. Valter Külvet (00.11.01) kõrgushüppe hoojooksu alustamas, Fred Kudu, vigastatud Valter Külvet kanderaamil, arst Külveti vigastatud jalga sidumas, kiirabiauto, Fred Kudu staadionil, tagaplaanil pingil istuv Rein Aun (00.11.32), helis Kudu ütlamas, et Külvet vigastas kõrgushüppel oma põlveliiigest ning lisamas, et möödunud aastal tuli Külvet Euroopa juuniorite meistriks, õnnestumisi ja ebaõnnestumisi tuleb treeneri elus alati. ........... kõrgust hüppamas.
00:12:08 Fotod: Fred Kudu ja Rein Aun. Fred Kudu ja Rein Aun, oda käes. Rein Aun. Fred Kudu rääkimas, et 1962. aastal tuli ta juurde Rein Aun, kes ütles, et tahab hakata kümnevõistlust tegema. Fotod: Rein Aun oda viskamas. Rin Aun jooksmas, helis Kudu ütlemas, et Aun võistles kõigest hingest, tal oli kange tahtmine Tokyo olümpiamängudele pääseda. Treenindressis Rein Aun (00.12.38) staadionil treenerina. Sven Reintak (00.12.43) kuulitõukeks valmistumas, Rein Aun teda juhendamas, Rein Aun kümnevõistlejaid juhendamas, helis Kudu rääkimas, et Aun harjutas talve läbi Käärikul ning sõitis Tokyosse autasiderina.
00:13:01 Tokyo olümpiamängude hõbemedal. Kroonika: Rein Aun Aun Moskva-Tallinn rongist väljumas, Rein Aun ja vastuvõtjad Balti jaama perroonil, Rein Aun laps süles, helis Fred Kudu ütlemas, et Tokyos oleks Aun võinud ka kuldmedali võita.
00:13:24 Vaade Kääriku spordihoonele. Vaade Kääriku mäelt Käriku järvele, Kääriku spordihoone, helis Kudu ütlemas, et pärast seda kui Aun ootamatult edukalt esines, sai selgeks, et võimalik ka Eestis ja Käärikul küllaltki tagasihoidlikes tingimustes tippklassi mehi ette valmistada ja pärast olümpiamänge valiti ta NSV Liidu mitmevõistluse koondise peatreeneriks. Kudu ütlemas, et alguses oli Kääriku spordibaasina üks paremaid Nõukogude Liidus, nüüd on vahepeal ehitatud ilusamaid ja uhkemaid olümpia ettevalmistuse baase, kuid üliõpilaste puhkebaasina pole tal võrdseid kogu Euroopas.
00:14:27 Mitmevõistlejad jooksurajal, stopper, mitmevõistlejad jooksurajal, stopperid, mitmevõistlejad jooksurajal, stopper, mitmevõistlejad jooksurajal. stopper, mitmevõistlejad jooksurajal. Mitmevõistlejad pärast 400 m jooksu finišit. Fred Kudu. Kümnevõistlejad, helis Kudu ütlemas, et võistluste tõenäoline võitja Külvet langes vigastuse tõttu välja, Jukk viskas viimasel treeningul küünarnuki ära, ........... staadionitribüünile minemas. Kudu ütlemas, et esimese päeva järel on kolm meie poistest esimese kümne hulgas, .......... tribüünile minemas, Kudu avaldamas lootust, et mõni mees peaks esimese kuue hulka tulema ja kõik esimese kümne hulka.
00:16:08 Fred Kudu suvila metsalagendikul, Kudu pianiinot mängimas (sünkroon), helis Kudu ütlemas, et muusika on ta elus alati suurt osa etendanud, koolis oli ta õpetaja Tuudur Vettik, kes pani kõik poisid muusikat tegema, ise ta mängis ülikooli ajal väikses tantsuorkestris. Naeratav Kudu pianiino taga, Kudu raamaturiiul, helis Kudu ütlemas, et peale miisika on tal suureks hobiks raamatud, mida ta on kogunud eluaeg, sõja ajal läks esimene raamatukogu kaduma, raamatuid on tal 5000 ümber ja seda muret pole, et elu igav oleks. Vimplid, helis Kudu ütlemas, et kergejõustiku- ja mitmevõistluse-alast kirjandust pole kellelgi rohkem. Vimplid, Kudu töölaua taga kirjutamas, vimplid. Medal kirjaga: Trener tšempiona SSSR, helis Kudu ütlemas, et Mexico olümpiamängudel oli veel Aun, kes pärast 400 m jooksu vigastas jalga.
00:18:24 Fred Kudu ütlemas, et Mexicos tuli ootamatult neljandaks 19-aastane Nikolai Avilov, kes oli ka Kääriku kamba poiss. Fotod: Nikolai Avilov kuuli tõukamas, ketast heitmas, oda viskamas. Nikolai Avilov staadionitribüünil, Avilov noorsportlasi autasustamas ning autogramme andmas, helis Kudu ütlemas, et oli kange tahtmine tugevaid läänesakslasi oma kodus võita, salarelvaks oli Leonid Litvinenko. Fotod: Leonid Litvinenko, Avilov. Kudu ütlemas, et Litvinenko jooksis fenomenaalse aja 1500 m jooksus ja tõusis kuuendalt kohalt teiseks, tulid kuld- ja hõbemedal, seda saab treeneril vaid üks kord elus juhtuda.
00:19:36 Nikolai Avilov ütlemas vene keeles, et spordiga tegutses ta 20 aastat, tal oli palju tuttavaid, kuid kõige tähtsam treener oli Kudu, üks väheseid, kes mõistis teda ja isegi ssis, kui tal tuli ette ebaõnnestumisi, toetas Kudu teda oma ilme ja naeratusega.
00:20:19 Starteripüstol tulistamas. Kümnevõistlejad 110 m tõkkeid jooksmas.
00:20:54 Fred Kudu ütlemas, et tal tuleb 1986. aastal Tartu Ülikoolis sajas semester. Kudu liikumas Tartu tänaval. Kudu ütlemas, et kogu ta treeneritöö on olnud ühiskondlik töö, kuna ta pole elukutseline treener kunagi olnud.
00:21:23 ............ valmistumas kettaheiteks ja ketast heitmas, Fred Kudu treeningut jälgimas, ............ ketast heitmas.
00:22:15 Fred Kudu ütlemas, et ajapuudus on kõige suurem puudus, mille all on ta kogu aeg kannatanud ja kannatab praeguseni, tal on kavatsusi mitmeid raamatuid kirjutada, aga treeneritöö võtab kõik aja ära. Kümnevõistlejad teivast hüppamas. ........... teivashüppeks valmistumas. Naeratav Kudu. ........... Tabloo. Kümnevõistleja teivast hüüpamas, vaade ülalt. Kümnevõistlejad teivast hüpamas.
00:23:10 Vaade Kääriku spordihoonele, Kääriku järv, suitsev saunakorsten. Paljad kümnevõistlejad mööda silda jooksmas, järve hüppamas ja seal ujumas. Kudu ütlemas, et peale Montreali olümpiamänge loobus ta Liidu koondise peatreeneri ametist ja oli paar aastat tavaline ülikooli õppejõud, aga sellest jäi väheks, siis tekkis vajadus lähema kontakti järele noortega, üllikooli tuli õppima noori andekaid poisse, kes tahtsid kümnevõistlust harrastada, gruppi tuli 16 meest, kellest kaheksa on täitnud NSV Liidu meistersportlase normi, seal on väga andekas 20-aastane Valter Külvet, kes võib järgnevatel olümpiamängudel väga edukalt esineda. ........... kangil harjutamas. ............ kangi tõstmas. Kümnevõistlejad metsarajal treeningjooksul. ........ kangi tõstmas. .......... kangi tõstmas. Kümnevõistlejad treeningjooksul. .............. jõusaalis. Kümnevõistlejad treeningjooksul. Kümnevõistlejad oda viskamas. Toomas Suurväli ja Toomas Merila. Tõnu Kaukis (00.26.04) odaga. Kudu ütlemas , et sport viib inimese oma jõudude tunnet
00:28:33 Nikolai Avilov ütlemas, et Kudu on üks nendest inimestest, kelle pärast tullakse sporti, kelle pärast jäädakse sporti, kelle pärast jäädakse kogu eluks ustavaks spordile.
00:28:44 Kümnevõistlejad treeningjooksul asfaldil. Tiiter: Filmi tegid: Heino Sild, Illis Vets, Jüri Sandre, Margit Maran, Aare Tiisväli, Maie Kerma. Eesti Telefilm. NSVL Teleraadiokomitee 1984. Kümnevõistlejad treeningjooksul.
Faili nimi: 1984-081164-0001_0003_D10_ELU-NAGU-KUMNEVOISTLUS.mxf
Indeks: 1984-081164-0001
Kestus: 00:29:20
Registreerimise kuupäev: 07.11.2017
Registreerimise aeg*: 2017-11-07 02:45:27
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse