ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Legend päikesest

Saada link

Media

Kirjeldus

Film Eesti sumomaadlejatest, kes oma rahvale suhteliselt tundmatuna on maailmas edukalt esinenud ning märkimisväärse positsiooni saavutanud. Stsenarist ja režissöör Aare Tilk.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Aasta: 1999
Kestus: 00:51:50
Indeks: 1999-080374-0001
Režissöör: Tilk Aare
Esmaeeter: 22.09.1999
Kategooria: Elu → ülevaade teatud elualal toimuvast
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Eesti Telefilmi logo
00:00:09 Muusika. Tokyo. Vaade möödalipsavast linnast läbi metrooakna. Pealkiri: LEGEND PÄIKESEST. Linnamelu, tänavasagin, jaapani kunstnike joonistused sumokatest
00:00:38 Diktor: Jaapanlaste eelistatuim spordiala on tänaseni pesapalli kõrval sumo. Sumo in iidne võitlusviis, mille juured ulatuvad 2000 aasta taha imperaator Suinini valitsemisaega. 23 a. e.K. lahendati imperaatoripalees tüliküsimus, kellel on õigus valitseda maad - kas Yamato või Izumo klannil - sumovõitluse abil. Kohtumõistjaks oli Jumala tahe. Metroosõit. Maapealsesse peatusesse jõudmine. Sumovõistluse saal.
00:01:08 Diktor: Riogoku linnaosas asub rahvusspordihall Gokukikan, kus korraldadakse ainult sumo turniire. SUMOMATŠ. Maadlevad Uus-Meremaa ja Tonga mees. Suure jamaikalase matš. Kukub, vigastus, äraviimine ringist.
00:02:03 Diktor: Sumo pole siiski mitte ainult atraktiivne ja meelelahutuslik spordiala, vaid ka väga tõsine ja kompromissitu võitlus, milles suur kehakaal võib põhjustada raskeid vigastusi. (joonistused). Sumomaadlejad, keda hellitavalt rikišideks nimetatakse, täidavad tänapäeva Jaapani ühiskonnas ka religioosseid funktsioone. Juba sajandeid tuleb neil täita Šinto rituaale nii rahusümbolitena kui ka saagikoristamise õnnistajatena (fotod tänapäeva sumokatest). Konservatiivne, sumo eri tasemete süsteem banzuke määrab iga võistleja asukoha hierarhias. Kõrgeim tase yokozuna ehk suurmeister on legend juba tema eluajal ja selle taseme saavutamine on jõukohane vaid ühele rikišile neljasajast.
00:02:44 Türi vald. Lokuta küla. Auto sõidab maja juurde, välja tuleb MADIS ÕUNAPUU, läheb tuppa, köögis. Sätib end peegli ees
00:03:42 Madis (vaatab peeglisse): Kõige ilusam mees! Madis läheb kuuri puid tooma. Ema lõikab köögis saia, Madis tuppa, paneb puid pliidi alla.
00:04:17 ema: No saad ikka selle asjaga hakkama ka või? Madis: No miks ei saa. Ema: No kindlasti kohe Madis: Ega see esimene kord ole. Ema: Pole ju nii kaua tuld teind üldse. Madis: Harjund korteri... ema: Harjund seal korteris, jah, kus pole vaja tuld teha. Madis: Pole vaja tuld teha jah. Katlakütja poeg. Ema: Katlakütja poeg, jah. Madis (vaatab tuld): Läheb ilusti.
00:04:43 ema (kesk-suur): Ta sündis, siis ta oli juba 4 kilo 700, nii et... kasv tuli kohe. Ta on ikka, jah, koolis hakkas käima ta, eks ta oli ikka kõigist üle pea ja tal oli sellepärast nii palju pahandusi seal koolis, sest ta hakkas ju kõigile silma kohe. Küll ta oli siis vahest nii õnnetu kui koju tuli, ütles - ma ei saand mitte midagi teha, aga noh... ma olen kõige pikem. No ja just sellepärast, et - ma olen kõige pikem - sellepärast ta nuhelda saigi.
00:05:12 Madis köögilaua ääres (KPL): Nojah... valel ajal vales kohas ja... niimoodi oli. Ema (k.taga): Kuidas seal spordiplatsil ükskord oli see... Nii, ta tuleb koju, siis... (kiire pnr. emale) sellest oli küll, et ta oli väga aus poiss, et rääkis kohe ära, mis juhtus koolis... no tuleb, ütleb, et täna jälle oli õnnetus. Mis sul siis oli? - No ma lihtsalt läksin, seal oli kaks lippi juba seal... pingid olid seal raja ääres... et seal oli kaks lippi juba lahti olnud ja niikui ma istusin, see pink läks kakti, jah ja... Kohe poisid ütlesid, et Madis lõhkus, Madis lõhkus... ja õpetaja tuleb ja olengi mina süüdi.
00:05:50 Madis (KPL): Nendele teistele ei tehtud midagi jälle, mina sain jälle kärada. Fotod
00:05:55 Diktor: Madise õpingute tee Türi keskkoolis algas vaevaliselt.
00:06:02 ema (KPL): Eks esimestes klassides oli ikka neid "4" ja "5" ka natuke, aga pärast ikka keskeltläbi "3". Mõnes aines ikka kukkus mõni teine number Madis(k.taga): loodusõpetus ja kehaline kasvatus ja geograafia... ema: No keh.kasvatus jah, see oli ikka...
00:06:18 Madis (KPL): Ega ma siis päris loll ka ei ol'd , aga-aga ikka kolme venitas välja. Eks kahtesid oli ikka ka lõpupoole, oli juba 7-ndas... 6-ndas või 7-ndas klassis... mõne kahe viskas sisse, aga-aga... see oli nii mööduv nähe. Ema (k.taga): No ja kaheksandast poolest aastast sa läksidki ära siit. TSIKi. Madis: Läksin jah. Fotod. Madis maadleb
00:06:44 Madis(k.taga): No ja nemad siis garanteerisid... kui ma... et tule TSIKi, et me garanteerime, et sa lõpetad 8. klassi. (KPL) No... eks ma läksin TSIKi ja mõtlesin, et kui juba on garanteeritud, et ega siis suurt õppima ei pea ju. Aga juhtuski nii, et jäin 8. klassi istuma. Fotod
00:07:03 Diktor: Tänaseks on pea 200 kilo kaaluv 192cm pikk Madis Õunapuu Eesti sumokoondise üks tugisambaid. SUMOMATŠ : Võistlus Jaapani MMil. MADIS ÕUNAPUU vastamisi sakslasega. Mõlemad kukuvad, kohtunik näitab võitjat.
00:07:49 Diktor: Kiotši on tunnistanud võitjaks Madis Õunapuu vastase, kuid viis tohiot ümbritsenud kõrgemat kohtunikku ehk date-kiotšit arvavad teisiti. Pärast lühikest nõupidamist seatakse õiglus jalule. Metroo sõidab jaama. Metroovagunis inimesed uksel ootamas peatust. Rongi tamburis. Inimesed vagunis. Madis kontrollib pileteid.
00:08:39 Diktor: Pärast edukaid maailmameistrivõistlusi Tokios on Madisel kohustused koduste sponsorite ees. Edelaraudtee, mis toetas rahaliselt Madise osavõttu suurvõistlustest, loodab nüüd temast ka oma reisiliini reklaamijat. Paraku pole ükski prohvet kuulus omal maal ja Madis Õunapuu jääb enamusele sõitjaist anonüümseks piletikontrolöriks. See võimaldab tal lisaprobleemideta ühendada meeldiv kasulikuga ning sõites oma elukaaslase juurde Jõgevale kontrollib ta teel olles ka reisijate piletid. Rong eemaldub. Jõgeva
00:09:26 Madis (KPL): See on minu elukaaslane Katrin.... Oleme Jõgeval.
00:09:32 Katrin (kesk-suur): Sumo?... Minu jaoks ta suurt midagi eriti ei tähendagi. Madisel on lihtsalt võimalus midagi teha... sest kuna ta enam seda kreeka-rooma maadlust teha ei saa, sest ta on nii raske.. siis vähemalt ta saab mingit sporti teha. Madis tuleb hommikumantlis tuppa.
00:09:48 Madis (üld): Tere! Duši all käidud. Tütar (k.taga): Nii kiiresti või? Madis: Nii kiiresti jah.
00:09:57 Katrin (algus k.taga): No kui Madis ikka väga palju üle 200 kilo hakkab kaaluma, siis... siis see mulle ka ikka ei meeldi., aga... Looomulikult ta võiks praegu ka kergem olla - tal on endal raske. Madis metsas, laseb püssist. Muusika. Buss keerab Paikusele, politseikooli. ANTI PEET keh.kasvatuse tunnis, võtab kadettide jooksu aegu.
00:10:45 Anti tunnis (üld): Nii. Pauku olete kõikkuulnud, jah? Olete? Keegi on lasknud ka? (teeb pauku) See on sihuke kergem pauk. Jaa, see on tavaline asi. Me hakkame kõvasti paugutama... Kui läheb soojemaks, me läheme välja, teeme värvipüstolitega (võtab automaadi) See on nüüd 7/62. See on nagu tõsisem natuke. See on tõsisem. Teeb pauku. Kadetid pingil (tüdrukud) (jätkab) Koristaja on vähe tööd teinud, tolmu kukub. Nii kontrollime ära isikud, siis hakkame pihta. Treening. Koridoris jälitamine, kurjategija kinnivõtmine.
00:11:32 Anti kõnnib järel, õpetab poisse: Ära mine sinna seina äärde - hüppab välja, laseb su maha! Tule siiapoole, lase siit. üks ülevalt, teine alt. Pikas koridoris , poisid teevad sik-sakke. Anti neile: Kuule, ega te väga tihedalt ei ole? (paugutavad) Poisid on võtnud "kurjategija" kinni 00.12.02 Anti (algus k.taga): Ega siis püss on paras käepikendus. Ega... on palju olukordi , kus saab lihtsalt jutuga hakkama ja palju paremini hakkama, kui pead seal hakkama püssi paugutama. On olukordi, kus sa lihtsalt oled sunnitud (KPL) laskma, ega midagi ei ole teha, ega see pole nii lihtne, et lähed lased teisi maha, võtad teiselt elu ära.
00:12:20 Anti (koridoris): Konvoi siiapoole ja siis on läbi.
00:12:29 Anti (algus k.taga): Kui mind kooli võeti, siis võeti nagu üldfüüsilist ettevalmistust andma. Nad teadsid, et ma nagunii trenni teen ja... ja-ja noh, 91 ma käisin ise ka siin , lõpetasin neljade-viitega selle kooli ja... siis hakkas tulema selliseid aineid ja ... ega's keegi ei osanud nigu anda ja... ja ma olen sihuke inimene, et kui abi vaja on, ma ikka aitan. Baari-õppus
00:12:50 Anti (seletab tegvusplaani): Tuleme sisse... esimene mees kuhu jookseb?... esimene mees... kuhu jookseb?... siia, siia nurka. Miks siia nurka? Siis on selge ülevaade. Järgmine. Baarileti juurde, siia nurka... (poistele, ukse taga): ... siis ütlete rahulikult: "Passikontroll. Mitte liigutada! " On ju? Poiss: Jah... lähen sinna, tulistan, siis ütlen: "Politsei. Passikontroll. Mitte liigutada!" "Baaris". Poiss hüppab sisse: Politsei. Käed paigal! Mitte liigutada! Baarihaarang käib.
00:13:10 .. Rajal jah?... Rajal, sa oled nii õhuke, et mine ära, tead. Ma panen su aja kirja. Noormees: Kiviste 12.28
00:13:36 Anti (algus k.taga): Jah, see on vist niisugune aine, kes, ma ei tea, kuipalju üldse Eestis oskavad neid ... seda teha. Kui nüüd... Eesti kohta... ma ei julge öelda, aga viis meest või... Ise koostasin materjali ja nüüd õpetan. Haarang jätkub.
00:13:54 Anti (poistele, k.taga): Mis edasi, mis edasi?... (KPL, "baaris"): Tähendab, et.. näete, sellest operatsioonist oli ikka kasu. Näete - 8 püstolit käes juba ja... Treeningsaalis. Anti juhendab. Anti seob Karlile mavašit ümber.
00:14:17 Anti (poistele): Nüüd näete... kõik arvavad, et sumomaadleja on nii suur (näitab Karlile). Noh, see on üks sumomaadleja algetalon, kergemaid... Karl: Toorik. Anti: Toorik, jah. Selles mõtte, et kehakaal, sest tegelikult on nad ikka suured küll, aga see on proffide klassis. Amatööris on olemas kehalaalud. Kõige esimene kaal on minu kaal - 85 kilo, järgmine on siis 115 -raske, ja absoluutne... ja muidugi soovitav oleks meeskondlik... sihukesed mehed sisse panna... noh... Anti ja Karl saalis, matil (üld): ...nüüd püüame näidata, kuidas on suure ja väikse vahe tegelikult. Keegi ütleb siis:Läks,... siis võib, kui käed maas on. Maadlevad, Karl tõstab Anti välja. SUMOMATŠ - ANTI PEET - päris matš Jaapani MMil. Anti Peet teeb kiire võidu. Maadlussaalis
00:15:47 Mayumi Sakamoto (KPL, jaapanlanna, tekst eesti k, algus k.taga): Sumomaadlus on Jaapani sport, jah. Maa sport, jah... aga ausalt öeldes, noh... näiteks mina hakkasin vaatama niimoodi sumot eelmisel aastal, kui eestlased tulid siis Jaapanisse võistlema. Ennem seda mina eriti ei vaadanud. SUMOMATŠ: ANTI PEET ja bulgaarlane (?). Äge ja kiire. Anti Peet väänatakse maha.
00:16:24 Mayumi (KPL): Kõik toredad.. jah.. Lõõbas ja .. Anti ja.. Madis ja... Muusika. Pärnu. Liuväli. KARL LÕÕBAS tuleb mööda teed.
00:16:47 Karl Lõõbas (KPL): Seesama liuväli oli minu kodu lähedal, kuskil 200 m, 4. keskkooli taga. Minu sünnikodu on ka seal. Muusika. Tüdrukud liuväljal sõitmas. Karl sõidab bussiga. Kalatsehhis. Naised töötavad liini taga.
00:17:31 Karl (k.taga): See on kalafirma, töötleb ja fileerib kala. Lapsepõlvesõbra firma... ja mina töötan siin (jätk KPL).. autojuhina, sõber kutsus... autojuhiks. Eelmisest aastast ma siin töötangi. Kalatsehhis. Jõel sõidab praam. Karl tuleb veoautoga.
00:17:55 Karl (k.taga): Siin tulen sõita kõigega. On väiksed autod ja... on suuri autosid ja... Rohkem nagu suure auto peal... Mercedes, 24 tonnine. Aga kui vaja, võin väiksega ka sõita. Muusika. Fotod lapsepõlvest
00:18:16 Diktor: Põline Pärnumaa mees Karl Lööbas tuli sumosse vabamaadlusest, milles ta oli 12-kordne Eesti meister. Fotod maadlusajast
00:18:26 Karl (k.taga): Vanad maadlejapoisid mind kutsusid sinna. ütlesid, et sa oled ka ülekaaluline, eks ole, et...(jätk KPL, talvel aias)...vabamaadlusse... Et kaal 130 kilo, et sinna sa enam ei mahu, et... tule proovi sumos, et... maailm suur ja lai, et... saame sõita ja... Ega ma vabamaadluses kuskil kaugemale ei jõudnud, et ... Venemaale ja tagasi. SUMOMATŠ - KARL LÕÕBAS matšil Jaapani MMil, võidab venelast
00:19:04 Karl Lõõbas (aias, algus k.taga): Ja need 15 aastat, mis ma olen mööda Venemaad kolanud... Et ütleme need karud, kellega ma maadelnud olen, et kui need nüüd välja tuleks,et noh... et õiged karud on alles metsas peidus, ütleme niimoodi. Et need on mingid, noh ütleme, et väiksed, väiksed maadeuurijad alles. Noh, tegijad sportlased muidugi, aga... noh, võib-olla, et see mees, kes oli sel ajal kuulus, see lihtsalt ei taha tulla kaotama, sest see ala on neile võõras. Jaapani MMil, vaheaeg fuajees.
00:19:35 Vene kohtunik (KPL, venek): SUBTIITRID lindil: Sumo on selline sport, et kui seda võrrelda teiste maadlusaladega, siis on see kontsentreerunud. Kümnest minutist sekundini. Sekundiga võib toimuda kõik. Tšempion võib ka kaotada. See maadlus on väga huvitav, dünaamiline, ja inimene võib 10, 15, 40 sekundi jooksul endast nii palju välja anda, kui 6 minutiga džuudomatši ajal. See spordiala on Venemaal äratanud suurt huvi ja kuna meil on Eestiga alati olnud kõige soojemad suhted, arvan, et hakkame läbi viima nii turniire kui tšempionaate. Olen olnud NSV Liidu ja Euroopa meister kontakt-karates. Minu nimi on Tsiklauri, Sergejevitš. Praegu olen ärimees, mul on Moskvas oma ettevõte. Osalen ka kohtunikuna. Olen Vene kohtunikekomitee president. Emmanuel enne matši, enne ringi minekut.
00:20:31 Diktor: Juues enne võistlust jõuduandvat vett, võtab 320 kilone rikiši Emmanuel Yarbrough soola, et seda vana traditsiooni kohaselt võitlusringi tohio'le visata. See on halbade vaimude peletamiseks ja saviringi puhastamiseks. Võitluse-eelse käterituaali širizou abil näitab sumokas nii oma vastasele kui ka maa ja taeva jumalatele, et võideldakse ausalt ja ilma relvadeta. SUMOMATŠ Emmanuel YARBROUGH.
00:21:19 Karl. Talv, aias (algus k.taga): Ameerikas oli esimese ringi vastane seesama 320-ne kilone., keda ma võitsin 5 sekundiga. Noh... see on , oli ... minu eluunistus oli teda võita... ja seda ma tegin ja ... ma ütlen, ma võiks praegu käed tasku panna ja lihtsalt loobuda... sest seda meest on võitnud maailmas viis meest. MMil, peale matši.
00:21:38 Emmanuel Yarbrough (KPL): SUBTIITRID: We started from the grassrudes states..... Sumoga alustasime rohujuure tasandilt ja me püüame tegeleda mitmete asjadega, organiseerime ka erinevaid demonstratsioonesinemisi. Korraldasime ühe tutvustuse hiljaaegu Atlantic Citys, et endast suuremale hulgale inimestele teada anda.
00:21:57 Aare (k.taga): What about Estonian team? Mida te arvate Eesti meeskonnast? Have you fight with Estonian? Kas olete eestlastega võistelnud? 00:22:12 Aare (k.taga): On what depends... Millest sõltub tulemus -Muusika. Rakvere. KAIDO TAMME tuleb mööda tänavat, läheb panka tööle. Pangasaalis.
00:23:03 Kaido (k.taga): Töö näeb põhimõtteliselt välja nii, et... tagada klientide ja panga turvalisus ja... jälgida kaadris toimuvat, anda infot siin kiiresti mingi situatsiooni puhul ja... Siin pangas õnneks ei ole sihukest midagi... seadusega peab olema, turvalitsentsi omama, õigemini turvakoolitust... vastavate firmade poolt siis, kes neid välja annavad. Oma ruumis, turvakaamerate taga (jätk k.taga): ... ma ... küllaltki tõsiselt võtan, ma ei liigitaks siin teda... kuskile teisejärguliste spordialade hulka.... Noh... mis tas meeldib?... (KPL): ... sihukese kehakaalu juures puudub juba sihuke... ütleme, füüsiline vastupidavus puudub. Et ta väga lühikest aega kestab... juba see on juba hea, et sa saad ennast realiseerida ja siin kõigest võib-olla 10-15 sekundi jooksul, nii maksimaalselt võib-olla kõige rohkem minut... nii suurtel meestel. Et see meeldib esiteks. SUMOMATŠ - KAIDO TAMME Jaapani MMil Kaido (jätk k.taga): ... ja üldse ta on sihuke väga atraktiivne ala ja sihukest ... minu jaoks võib-olla seal... näitek
00:25:02 Leti ääres. Kaido Tamme: No tere! Võtaks ühe baarineiu: Originaali ikka, eks? Kaido: Muud heledat ei ole või? Kaido saab kannu, läheb lauda. (k.taga): No pubi omanikuga olin ma ennemalt juba pikemalt tuttav ja ta pakkus siin nagu lisaraha teenida töö kõrvalt, nädalavahetustel... ja siis ma olin ukse peal, ütleme niimoodi, nagu Õveitseri moodi ametit pidasin. (paus) Tähendab, mina söön täitsa tavalist sööki, ütleme niimoodi, et... Kaido laua taga (KPL): ...parema meelega peaksin dieeti. Natukene, et... optimaalne kaal oleks, minu puhul oleks 150 kilo. See on noh... kui ma alustasin sumoga, siis oli,.. põhiliselt jäi kogemuste taha see asi, et ei tulnus suuremad saavutused kohe, aga... aga samas,noh,... kiirus, plahvatuslikkus, kõik on seal ju... Tegelikult kaotab seal suure kaaluga ..füüsilises jõus kaotab kindlasti, kuna sa lihtsalt ei jaksa seda niivõrd suurt koormust lihtsalt vastu võtta. Selles suhtes oleks isegi... minu puhul vähemalt küll. Oleks pikkust mul, siis mul 170 kilo ei oleks mingi prob
00:26:35 Diktor: Aktiivselt hakkas Kaido Tamme maadlusega tegelema juba kutsekoolis õppides. Pärast sõjaväge ja Rakverest Kadrinasse kolimist oli ta juba arvestatav maadleja. Eesti sumokoondise kapten on medaleid toonud Euroopa ja maailmameistrivõistlustelt. Kaido oskab ka pilli mängida ja ei ütle ära õllest. Pubis.
00:27:01 Kaido(KPL): Alkoholi koha pealt ütelda?... Eks noh... päris tipud, kus on tõesti väga suured vastupidavusalad... et ta võtab lihtsalt pinged maha ja... Isegi näiteks Ahto Paavo siin ütles, et noh... et enne võistlust, ütleme, pool liitrit kahe peale, puhast valget viina võtta, et... see võtab su pingetest kõik vabaks, aga noh ütleme, mittekirjutatud doping on see kuskil... aga noh, verest saab ära ja ega pärast verest ei võta sul ka keegi teda tegelikult. Noh ja... noh on... võtame siin maailma näiteid, ükskõik milliseid, kasvõi näiteks Eero Hämälöinen. Küsiti ta käest, mis on ta kõige suurem probleem võistluste ajal. Kõige suurem probleem pidi olema see, et ta ei saa suitsu teha võistluste ajal. SUMOMATŠ - KAIDO TAMME sakslasega Jaapani MMil
00:28:04 Kaido (algus k.taga): See, kes tuli raskekaalu maailmameistriks seekord Jaapanis - oleme kõik teda võitnud - Madis, Karl , mina, kõik oleme Brümmerit võitnud. Ja nii võitsin ma, tulin Euroopa meistriks, võitsin teisel ringil teda kohe. Kui tema tuli maailmameistriks, miks siis meie ei tule. Muusika. Haapsalu. AAP USPENSKI tuleb lilledega.
00:28:26 Diktor: Ettevõtja Aap Uspenski peab Haapsalus lilleauplust "Flamingo".
00:28:35 Aap (algus k.taga, KPL): Sumosse ma tulin... noh, ma arvan nii nagu enamus meie sumomaadlejaid praegu, tähendab... endised maadlejad ja sõbrad kutsusid, et tule proovi ka.... Ja tähendab, kui vaatasin neid võistluste protokolle ja nägin, et seal endised maadlejad kõik teevad ja mitte halvasti, siis ma mõtlesin, miks ma peaksin kehvem olema. SUMOMATŠ - AAP USPENSKI MMil venelasega
00:29:07 Aap( KPL): Sumoga ei ela ära... noh... sumos, jah, Jaapani profid elavad sellest ära ja maadluses ma tean ka ühte inimest, venelane Karelin, kes sellest ära elab... Aabi matš (k.taga):... aga selliseid maadlejaid maailmas ei ole rohkem ka. Nii et nende aladega ära ei ela. Puudu tuleb. Ma ei saa juba 10 aastat sellest aru, et miks ma siis Eesti riiki pean esindama, miks ma ei võiks siis käia... (KPL).. maailmameistrivõistlustel ja üelda, et ma olen ""Flamingost"", noh lillepoest. Tegevsportlane ma ei ole kindlasti. Spordihuviline... ja-ja... isegi mitte tervisesportlane ma ei ole, tähendab. Tervisesportlased iga päev liigutavad ennast ja teevad mingit trenni. Mina nii palju ei saagi teha, ei ole võimalust. Ma ei teagi, kes ma olen siis. Tavaline inimene. Muusika. Pärnu Nooruse Maja. Tuborgi pidu
00:30:17 Diktor: Pärnu noortemajas on õllefirma reklaamiõhtu, kuhu on külalisesinejaks kutsutud Eesti sumomaadlejad. Sportlastele on see võimalus lisaraha teenimiseks. Peo algus
00:30:44 Peojuht: Ho-ho, hei hopsti! Tere õhtust! Ma ei tea, mille pärast te siia täna tulite. Kas tulite ansambli pärast? Rahvas: Ei! Jaa! Peojuht: kas tulite suurte sumokate pärast? Rahvas: Ei! Jaa! Tagaruumis ettevalmistus šõuks
00:31:04 Peojuht saalis: Täna nagu te siis olete raadioreklaamist ja reklaamitulpadelt lugenud, on meid siin kostitamas üks ansambel ja lisaks silmailu on pakkumas siin väga suured mehed. ütlen kohe ette ära, et 200 kilosed mehed, mõni natuke suurem, mõni väiksem. Tagaruumis
00:31:22 Madis (kesk-üld): Me oleme ammu rääkinud, et võiks keegi ette võtta ja ... see on siiski täiesti müüdav asi, sumo ja... Eesti rahvas ei teagi, teavad jalgpalli, kergejõustikku, korvpalli ja... võrkpalli ka ja.... aga, et ütleme sihukesed... noh... Sumot võib lugeda ka nii-öelda ekstreemspordialasid, et alles uus ja huvitav asi. Rahvas saalis Tagaruumis. Madis valmistab Harrit ette.
00:31:48 Madis(kesk-üld): Näed nii... (näitab tervitust, kõnelus Karliga)... Teeme siis alguses niimoodi, et ... Esimese, esimese raksu läheme kokku, eks. Ma lihtsalt tõukan su, tõugin välja ennast. Sa tõugid vastu, on ju, ütleme niimoodi, eks. Ei-ei... sa tõugid mind, eks. Tõukan su välja, sa lähed välja, eks. Nii. Ja teist korda, kui kokku läheme, siis lähme võtame teineteise vöödest kinni. Proovi, kas sa jaksad mind üles tõsta.... Noh... niimoodi. Viid mu välja. Võtad ülesse ja viid mu, paned... Vaata, et ise välja ei astu... et juurde ja siis tõstadki . Harri: Astun ringist välja? Koos sinuga või? Madis: Ei!... ... Näitad, et pisike poiss võtab nii suure mehe nigu... Harri: Nojah. Saalis tants ja laul. Tagaruumis mehed valmistuvad esinemiseks.
00:33:34 Madis: Lähme välja? Peojuht: Hakake minema. Harri: Nüüd lähme Madis: Mine sa ees ... Lähed ühele poole matti, mina lähen teisele poole. Saalis."
00:33:47 Peojuht: Mul on heameel tervitada Eesti sumokoondise liikmeid. Rahva tervitus, aplaus. Peojuht on sõna andnud Madisele
00:33:58 Madis Õunapuu: ... siin on väga ohtlik matt praegult, mis liigub ja libiseb ja traumat ... väga kerge tulema, sellepärast näitame neid... võitlussituatsioone natukene lihtsamalt. SUMOMATŠ Pärnus: Madise ja Harri matš. Vabatahtlik rahva hulgast
00:34:33 Peojuht: Nii, ja on olemas üks julge mees, kes on nõuks võtnud proovida. .. Võta jalanõud päris ära ja... Nii, palun nüüd hetkeks vaikust. Härra Madis Õunapuu näitab nüüd teile, kuidas seotakse sumokale ümber seda vööd, mida kutsutakse.... Karl: Mavašiks. SUMOMATŠ Madis Õunapuu matš vabatahtlikuga. Tagaruumi tagasi.
00:35:22 Madis: Higiseks võttis, kas tead. Trussikud maha ja.... Mis ta oli?.. Normalna. Peorahvas. Vaheaeg.
00:35:33 (kommentaarid) lokiline: Vägev oli, vägev oli. Blond sinises: Viimase peal oli.
00:35:36 peojuht: Aga armas rahvas, ei tahaks teha sumomaadlusest mingit kaupa, küll aga on teil võimalus kõigil ennast pärast fotografeerida nende suurte inimestega, muidugi teatava honorari eest. Neiud rahva hulgast
00:35:54 Aare (k.taga): Kuidas mehed on? On nad seksikad mehed? Jaapani kultuuris on nad kõige seksikamad mehed. Neiu punases: Minu arust ei ole, mulle ei meeldi nad. Blond neiu: Keha või? Kui päris aus olla, ma pole olnud nii suure mehega kunagi. Neiud kokteiliklaasidega, brünett: Meil on niimoodi, et ülevalt peab laiem olema ja keskelt kitsam. Teine neiu: Liiga pekised. Laudkond saalis Memm: Vägevad poisid. Vanem mees: Meie ei ole näin'd, aga vanaema on rääkinud, et sihukesed mehed olivat vanasti laatadel käin'd. Olid sihukesi laadanalju ikka tein'd... noh, Õõusid meie keeles, aga ... selle Eesti Vabariigi aeg olid sellised mehed oln'd laatadel, noh, karudega kokku saan'd ja noh, enam-vähem. Muusika. Vanad jaapani kunstnike joonistused
00:36:41 Diktor: Iidsetest aegadest on sumo olnud Jaapanis ainult meeste pärusmaa ja naiste jaoks tabu. Reeglid olid karmid. Kui naise käsi juhtus puudutama maadlusvööd mavašit, tuli mavaši minema visata, naise jala puudutus tohiole nõudis aga maadlusringi uuesti õnnistamist. Ajad aga muutuvad ja tänapäeva naised võistlevad kõrvuti meestega. Muusika. Essu küla. MILLE SANG tuleb majast, keerab maja taha pesu nöörilt võtma.
00:37:16 Mille (k.taga): Ma olin umbes 12-aastane, kui ma siia majja tulin elama. Emaga olid väiksed probleemid seal... väiksed alkoholisüsteemid, probleemid. Ma käisin niimoodi abiklassides, siis ma käisin Porkunis ja Vaekülas ja... noh, Rakveres ja Vägeval ja ... noh, abiklassides. Ja siis ma olen siin niikaua elan'd, kui ma läksin linna tööle ja siis sain üürikorteri. Rakveres. Maltoosatsehh.
00:37:54 Mille Sang (KPL): See on praega selline tsehh, et siin on ... keedame, see siirupit. Ja mina olen siin villija ja abitööline. Maal, Mille läheb lauta, annab vasikale heina ette, kallistab teda.
00:39:07 Mille (k.taga): Sumosse ma läksin selle põhimõttega, et noh, et... proovisin, et kuidas see... noh, et see on lihtsam, et reegleid on vähem. Et kas... et seal on üks lihtne rabamine. Kas teine välja või ise välja, üks nendest. Ja see on lühikene aeg. Aga džuudos peab olema 5 minutit vähemalt matšil. Kuidas need kohtunikud kokku lepivad - 3 minutit või 5 minutit matši. (paus) Mina alustasin põhiliselt nagu suvel. No läksin Kohtla-Järvele oli esimene võistlus, kus ma läksin siis proovima ja teine võistlus oli kino "Ilo" ja kolmas oli siis Saksamaal Riesas. (paus) Riesas läks mul niimoodi, et ma sain esimesel päeval ma sain enda kehakaalus kolmanda koha, pronksi, ja siis naiste meeskondl... naiskondliks sain ka pronksi. Ja kuna mul oli sünnipäev oli, noh... (Mille KPL, maltoosatsehhis)... 19 september ja sel päeval ma sain esimese pronksi.. (fotod võistlustest, k.taga)... ja ma ei uskun'd siiamaani ja see oli minu jaoks täiesti muinasjutt. (Mille KPL).. Ja siis see... Rakvere linna ase.. aselinnapea tuli min
00:40:50 Mille Sang (algus k.taga): No mina teen trenni antud juhul... noh, meesterahvas siin minu kõrval siin... siin minu kõrval, temaga olen teinud trenni ja rohkem mul ei ole praegu vastaseid võtta.
00:40:58 Elukaaslane Lembit (KPL): 10 aastat džuudot olen tein'd, 10 aastat olen karated teinud, kick-boxingut, tänavavõitlust. Kaikavõitlust, noavõitlust jne. Ja nüüd ma siis panen selle asja, proovin vaikselt sinna sumosse ümber lükata. SUMOMATŠ Lembit ja MILLE SANG treenivad saalis.
00:41:41 Mille (maltoosatsehhis, algus k.taga): Näiteks minu meesterahvas, siin, kellega mina... temaga teen trenni, ta on väle. Ma ei suuda teda välja lükata, sellepärast, et tema jookseb eest ära. Aga kui on mees paks, sihuke , ja... Mille maadleb Kaidoga...(KPL)...vastane, siis... noh, tuleb teda... noh, see on kõik oma nippidega, kuidas saada teda välja.
00:42:01 Lembit (maltoosatsehhis, KPL): Jõudu tal ei ole, aga noh... oskust tal hakkab tulema. Jõudu peab tegema... no lihtsalt see on paratamatu asi, see on... Käed on tal natuke nõrgavõitu... Mille ja Lembit maadlevad (aegluubis) Muusika VIKTORIA KUZNETSOVA Fotod
00:42:26 Diktor: Narvast pärit Viktoria Kuznetsova tuli sumomaadlusse džuudost. SUMOMATŠ - VIKTORIA KUSNETZOVA maadleb KAIDO TAMMEga
00:42:33 Viktoria (k.taga vene k): SUBTIITRID Mina suhtun hästi naistesse, kes tegelevad maadlusega. Kui aga näen naisi poksiringis, kui nad kaklevad rusikatega, jalgadega - mulle sedaliiki spordiala lihtsalt ei meeldi. Sumos pole midagi sellist, mis naist kahjustaks. Vika (KPL) saalis: Miks ma sumot ei treeni? Džuudos on sama positsioon, tõugatakse ju ka matilt välja. Ja seetõttu tuleb kõik nagu iseenesest. Naised pjedestaalil, õnnitlused. Viktoria (k.taga): Eesti meistrivõistlustel sain teiseks. Mind võeti justkui proovi peale ja ei eksitud! Muusika. RAILI OAD sõidab trollis. Kodus, sätib peole.
00:43:24 Raili (k.taga): Mul on oma elukaaslane, väga hea poiss. Selles suhtes on õudselt hea, et... et ta on andnud mulle küllaltki vabad käed, ta usaldab mind õudselt... et selles suhtes, et ma ei tohi kuskil väljas käia üksinda või... või mingeid piiranguid mulle seatakse, et ta teab, et ma olen niivõrd iseseisev inimene ja... mulle ei meeldi piirangud, ma tahan olla vaba. Missiballil "Estonias", RAILI OAD tantsib ühe noormehega.
00:44:09 Raili (k.taga): Ja ma tean, kus on minu piir ja tema teab seda, et mina seda tean ja selles suhtes ei ole meil ka probleeme kunagi. Ta usaldab mind ja mina teda. Munalaiu sadam KIHNU-SÕIT Ekskursioon autokastis
00:44:43 Giid: Kihnu saar on 7km pikk ja 3,5km lai ja praegu elab Kihnus 527 alalist inimest. Praegu me oleme Sääre külas, saare idaosas on Lemsi küla, lääneosas Lina küla ja lõunaosas Rootsi küla. Ja me sõidame, teeme ringi peale, mööda neid külasid ümber saare. Raili Oad võtab kaevust vett.
00:45:09 Raili (k.taga): Ma olem üles kasvanud Kihnu saarel Lehtmetsa talus. Ma kasvasin siin sünnist kuni... niikaua kui ma 9.klassi lõpetasin... et siis ma lahkusin siit saarelt. Ja siis mul tuli nagu, et ennast edasi harida, siis... siis seetõttu läksin Läänemaale, Haapsalu kanti. Raili sõidab mootorrattal
00:45:31 Raili (k.taga): Ma armastan õudsalt mootorrattaid muidugi. Eluunistus on Harley. Ma tunnen ennast rohkem ikkagi Kihnu naisena, sest et... Oma kodusaart ei unusta ma kunagi ja-ja... kodusaare kombeid ja tavasid. Naised autokastis, Raili akordioniga.
00:45:50 Raili (k.taga): Kihnu mehed on mandrimeestest tesitsugused selle poolest, et... esiteks nad joovad palju rohkem, noh... ma ei oskagi öelda, nad ongi teistsugused. Ka Kihnu naised on teistsugused kui mandri naised. Et see on nagu... saare, mingi selline omapära. Naised autokastis, lambad määgivad. Raili: Me ei saa hakkama. Karli naine Vaike: Ei saa, ei tule välja. Sumotrenn mere ääres. Harrile soetakse vööd ümber. Jalatõsteharjutused.
00:46:28 Raili (k.taga): Aga sumo... sumo on minu jaoks... no hobi ta on kindlasti, aga... Näiteks töö on minu jaoks tähtsam kui sumo . Ta on, kui ma... (Raili võililledes, kesk-üld)... teinekord olen mõelnud. Et miks ma sellega üldse tegelen, et ma ei saa sellest põhimõtteliselt üldse mingit tulu, et palju asju tehakse raha pärast. Ja ma ei... et ma hakkaks nüüd tegema seda sellepärast, et saada kuulsaks - see mind ka ei ahvatle. Ringist väljapressimise harjutus. Raili lükkab Aapi, lõpuks näitab muskleid.
00:47:18 Mayumi (KPL): Sumo ei ole tüdrukute sport.
00:47:21 Madis (KPL): Iga naine ei lähe lüpsma, näiteks, ütleme... Igaleühele jääb midagi, eks. Ja-ja... ja kui Raili teeb sumot, eks. See on tema isiklik, täiesti isiklik, ühesõnaga... lähenemine asjale. Ja kui talle see asi meeldib ja tal on seal tulemused - miks mitte.
00:47:42 Madise naine (KPL): Me käisime Madisega seal... EMil, vabamaadluse EMil.. siis seal olid naised, maadlesid ka. Päris jube oli vaadata. Raili lükkab Millet ringist välja. Madise naine (jätkab k.taga): Minu meelest see naisetele ei sobi.. Raili lükkab Karli.
00:48:09 Raili (algus k.taga): Mul ei ole nende hästi suurt meeste vastu mitte midagi... (Raili võililledes, KPL)... aga no endale... päris meheks vist ikka ei tahaks, aga see ei ole ka muidugi määrav. Kui on, kui on armastus, siis see kehakaal ei tekita probleeme. Foto: Raili kallistab Emmanueli.
00:48:19 (jätk, k.taga): Vot tema mulle meeldib tõesti, kohe südamest. Emmanuel valmisutub ringi minema, Jaapani MMil. Raili (algus k.taga): Mind just huvitabki, kas Emmanuel on abielus või ei ole, et milline, milline tema naine võiks välja näha ja... et nüüd oleks, seekord kui ta Kohtla-Järvele tuleb Eesti meistrivõitlustele... või Euroopa meistrivõistlustele tuleb, ma tahaks küsida seda. Kihnus sumošõu. Sumokad seisavad täies koosseisus ümber tohio.
00:48:44 Riho Rannikmaa (kesk-üld): Tere õhtust, lugupeetud Kihnu rahvas, kes on leidnud aega tulla vaatama seda väikest sumošõud siin. Ja sissejuhatuseks ma räägiks ühe väikse LEGENDI sumo tekkest. Nimelt kaugetel, iidsetel aegadel päike väsis ära ekslemisest taevavõlvil ja otsustas minna puhkama sügavale kaljulõhesse.... (õhtune päike vajub pilve taha, kiirendatud liikumine) Rannikmaa (jätk k.taga): Ja kuna päikest ei olnud, siis valitses pilkane pimedus ja külmus. Inimeseda lõdisesid ja targad mehed mõtlesid, kuidas sellest olukorrast välja tulla, kuidas päike välja meelitada. (KPL): ... Ja prooviti nii ja naa ja lõpuks tuli üks mees mõttele, et võtame tugevad mehed kokku ja teeme maadlusturniiri. Noor ema kihnu seelikus askeldab lapsega (jätkab): ... Sumovõtteid ei ole kunagi lahinguväljadel kasutatud, nii nagu karate või džuudo, jujitsu tehnikaid. Seal on... keisri õukonna pidustustel samuraidest suuremad mehed võeti ja need siis tegid seal võtteid ja siis, kui see turniir algas, päike ei suutnud vastu panna
00:51:12 Lõputiitrid (rull): Eesti sumokoondise EM ja MM tiitlivõistluse medalid Naised Raili Oad 1997 EM pronks 1998 EM hõbe naisk. 1998 EM pronks Viktoria Kuznetsova 1998 EM hõbe naisk. 1998 EM pronks Mille Sang 1998 EM pronks naisk. 1998 EM pronks MEHED Kaido Tamme 1995 EM pronks 1997 EM kuld meesk. 1997 EM kuld 1996 MM V koht meesk. 1997 MM pronks Madis Õunapuu 1997 EM hõbe 1997 MM V koht meesk. 1997 MM pronks 1998 MM V koht Karl Lööbas 1997 EM kuld meesk. 1997 EM kuld meesk 1997 MM pronks Anti Peet 1997 EM pronks 1998 EM hõbe 1998 MM V koht Aap Uspenski 1997 MM pronks meesk. 1998 EM pronks 1998 MM V koht FILMI TEGIJAD TÄNAVAD: Eesti Sumoliit Vinni Spordihoone Eesti Vabariigi suursaatkond Tokios Paikuse Politseikool Pärnu Nooruse Maja
00:51:46 (c) Eesti Telefilm 1999, pimendus
Faili nimi: 1999-080374-0001_0004_D10_LEGEND-PAIKESEST.MXF
Indeks: 1999-080374-0001
Kestus: 00:51:50
Registreerimise kuupäev: 23.01.2012
Registreerimise aeg*: 2012-01-23 14:44:16
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse