ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Intervjuu president Toomas Hendrik Ilvesega

Saada link

Media

Aasta: 2012
Kestus: 00:42:53
Indeks: 2012-000029-0001
Režissöör: Vilbre Rene
Esmaeeter: 20.12.2012
Kategooria: Info → informatiivne, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea - Intervjuu president Toomas Hendrik Ilvesega Muusika : Iiris Vesik "Millegi laul" esitajad Ago Tepand ja Iiris Vesik
00:00:18 Telliskivi Loomekeskus Priit Kuusk - sissejuhatus intervjuule .
00:00:57 Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves
00:01:00 Priit Kuusk - milliste sõnadega alustaksite oma memuaarides peatükki aasta 2012 ?
00:01:08 Toomas Hendrik Ilves - ...tahaks vaadata ettepoole, aastale 2012 võime tulevikus vaadata kui aastale, kus kogusime üsna palju tulevikuväetist.
00:01:42 Priit Kuusk - Te vaatate positiivset poolt alati
00:01:45 Toomas Hendrik Ilves - ....sel aastal kogetu aitab meid tulevikus, tundsime üsna palju ängi, aasta oli kohati väga vastuoluline. Need arengud olid ootuspärased, sest Eesti ühiskond on oluliselt muutunud, edasi läinud, küpsemaks muutunud kui 20 aastat tagasi. Meil on vaja rohkem kaasata inimesi, arvamusi kuulata , saame pikemalt arutada.
00:04:12 Priit Kuusk - kas poliitilise kultuuri kriisist on mõlemad pooled õppinud ?
00:04:27 Toomas Hendrik Ilves - ... ei ütleks, et siin on pooled, see on üldine arusaam, kuidas asju tuleks teha. On poliitikud, kes on harjunud ühtepidi asju tegema, nii valitsuses kui valitsuskoalitsioonis. Poliitiline kultuur on muutumas.
00:05:06 Priit Kuusk - .....olete väitnud, et presidendil on kolm väga olulist rolli: 1. et seadused vastaksid põhiseadusele, 2. esindada Eestit välismaal, 3. poliitiliste kriiside puhul erapooletult lahendada konflikte. Kas oli raske säilitada erapooletu suhtumine?
00:05:40 Toomas Hendrik Ilves - ... minu eesmärgiks on olnud arendada kodanikuühiskonda Eestis ja kui kodanikuühiskond ütleb, et president ei ole midagi teinud, järelikult keegi võttis kuulda. Erapoolikusest ehk nii, et president võib suhelda , oma arvamust avaldada valitsusele, ka muul viisil kui kõnena, võib helistada, võib kirjutada,võib saada kokku. Eesmärk on lahendada probleeme, mitte apelleerida populaarsusele.
00:07:22 Priit Kuusk - Te ei poolda liini, kus president tuleb avalikkuse ette näpuga näitama, kes on valetanud, või midagi valesti teinud .
00:07:30 Toomas Hendrik Ilves - ... minu põhimõte on algusest peale olnud tekkinud probleemi lahendamine, mitte avalikkuse ees esinemine.
00:07:50 Priit Kuusk - kui mitu korda olete sellel aastal pollitilise kultuuri kriisi ajal peaministrile helistanud või kirjutanud?
00:07:59 Toomas Hendrik Ilves - .... president suhtleb peaministriga kogu aeg. Kui me tahame midagi saavutada, siis ei pea tegema mingit šoud. 2008. aastal ei suudetud jõuda kokkuleppele eelarve kärpimises. Kutsusin kolme valitsuses oleva erakonna esinadajad kompromissi saavutamisesks Kadriorgu. Tähtsate küsimuste lahendamiseks tuleb pidada läbirääkimisi, tulemus on tähtis, mitte PR üritus.
00:09:24 Priit Kuusk - kas Silver Meikari avaldus oli kodanikujulgus või ta oli paadikõigutaja?
00:09:46 Toomas Hendrik Ilves - ... tema motiive ma ei tea ja see küsimus on nüüd juba lahendadatud. Meil on olnud sel aastal hoopis teisi küsimusi, mis on meid juba mõnda aega saatnud.
00:10:28 Priit Kuusk - ... lootust on, aga kuidas ikkagi edasi minna ?
00:10:35 Toomas Hendrik Ilves - ... see, millest Silver Meikar rääkis,oli rahastamisseadus juba muutunud, ma ei tea, miks sellest pole aga räägitud? Jääkeldrisse oli vaja tuua inimesi kokku, et nad saaksid omavahel rääkida. On loomisel hea interneti keskkond, et inimesed saaks oma ettepanekuid teha. On palju loovaid inimesi, kes on kaasa lõõnud. Need on pikaajalised küsimused, neid ei lahendata üleöö. Ootame, mis tuleb!
00:12:01 Priit Kuusk - ... on Teil usku, et see ei sumbu?
00:12:10 Toomas Hendrik Ilves - ... kui inimesed ei ole piisavalt huvitatud, siis ta sumbub, siis see polnudki nii tähtis, oli ajutine mullistus. Ma ootan väga inimeste aktiivsust.
00:13:00 Priit kuusk - ... äkki on inimesed pettunud?
00:13:03 Toomas Hendrik Ilves - ... pole vaja kujutada juba ette , et kõik asjad on halvad. Ma näen, et siin on üks võimalus midagi teha ja ootame ära. Mulle teeb muret mõtteviis "see on Eesti asi ja nagunii on halb" ja see on kummaline. Viimase aasta jooksul on maailm tublisti endale teadvustanud , mida Eestis tehakse hästi. Meil on mõned asjad läinud väga hästi. Moeasi on öelda,et asjad on halvasti.
00:14:10 Priit Kuusk - ... kolmekümne aasta pärast pole meil enam inimesi .... rahvastik väheneb.
00:15:03 Toomas Hendrik Ilves - .....meil on peaaegu tasakaalus iive, see osa, kes lahkus oli 30 000. Vaatame, kes tuleb tagasi, inimesed tulevad ka tagasi. See on normaalne Euroopa elu. Näide Juhan Liivi proosaluuletusest"Viimsed inimesed". Teeme midagi , et mitte ütelda, et kõik on kohutav.
00:15:56 Priit Kuusk - ettepanekuid tehakse, kuid mitte riiklikul, valitsusparteide tasandil.
00:16:04 Toomas Hendrik Ilves - .... see ei vasta tõele, näiteks emapuhkus on andnud tõuke iibele. Enne kui öelda, palun vaadata fakte.
00:16:47 Priit Kuusk - ... kas meil on vaja võõrtööjõudu 20 aasta pärast oluliselt rohkem kui praegu?
00:16:55 Toomas Hendrik Ilves - .... osa meie tööturust on raskes olukorras, kuna ei ole inimesi. Teine osa on raskuses, kuna ei ole töökohti. See on klassikaline strukturaalne tööjõu probleem. Meil on vaja tuua siia mujalt arvutispetsialiste. Euroopa tööjõu raames käib vaba tööjõu liikumine. Poliitika on olnud natuke vildakas nende suhtes, kes tulevad väljaspoolt Euroopa Liitu. Meil on raske tuua siia inimesi, kellel on lai valik. Samas on kummaline, et need, kes tulevad Eestisse õppima, peavad lahkuma peale lõpetamist. Töötusstatistika näitab, mida madalam on hariduskvalifikatsioon, seda suurem on tööpuudus. Peame kõik pürgima selles suunas, et olla paremini haritud, mis on nagunii maailmanõue. On asju, mida saame ise ka teha. Tasuks minna tagasi kooli.
00:21:02 Priit Kuusk - ... suuresti sõltub meie käekäik sellest, kuhu liigub maailm, me oleme üks osa Eroopast. Kui ääremaa me oleme Euroopas kontekstis Estonian Air või, et oleme väike täpike maailmakaardil?
00:21:27 Toomas Hendrik Ilves - ... meie rahvaarv on pool Kopenhageni linna. Iseseisvas Eestis on mõned ülesanded väga rasked võrreldes poole Kopenhageniga. Nad ei pea valvama piiri, nad ei pea kaitsma riiki jne. Me peame seda tegema, sest see on osa sellest, et olla riik, me tahame oma riiki. Me ei saa teha asju, mida mõni suurem riik saab teha. M e võiks mõne suure asja jätta tegemata, et Lihulas oleks politsei.
00:23:01 Priit Kuusk - ....on Teil mõni ettepanek, et Lihulas oleks politsei?
00:23:07 Toomas Hendrik Ilves - .... president võib arvata ühte asja, ma olen juba paar asja öelnud, aga see ei ole lõplik tõde, teistel on teisi ettepanekuid. Tuleb arutada, kas on meil vaja kulutada raha ühe või teise asja peale. Igale ministeeriumile antakse pott raha ja nad ise otsustavad, mida teha. Me võiksime sealt kaugemale edasi kasvada. Ministeeriumid ei tohiks olla vürstiriigid, et see on minu pott, ma ei tee seda .
00:24:00 Priit Kuusk - .... meil on mõned olulised teemad käsitlemata, ma tahaks rääkida Eestist Euroopa kontekstist laiemalt. Olete oma viimastes artiklites viidanud Ida Lääne vastaseisule ...
00:24:23 Toomas Hendrik Ilves - .... olen sellest rääkinud kakskümmend aastat.
00:24:28 Priit Kuusk - vastasseis on hakanud Põhja Lõuna vastasseisuks muutuma ?
00:24:31 Toomas Hendrik Ilves - .... hoiakud muutuvad, Saksamaa, kes ajas Euroopa Liidu asju 50 aastat koos Prantsusmaaga, on märganud oma kaubavahetust, oma ühishuvisid, oma lähenemisi Euroopa ühistes probleemides ja äkki avastas, et on üks teine suur riik, keda on ignoreerinud või on pidanud kuidagi teistsuguseks ja tuleb välja, et nende huvid kattuvad palju rohkem meiega. Sellised muutused tulevad aeglaselt, aga on selge, et see juhtub.Praegu on mingi protsess. Sama moodi Läti ja Leedu on võtnud palju konservatiivsema või vastutustundlikuma rahanduspoliitika liini kui väga paljud teised riigid Eroopas ja tulemus on, et neil on võimalus saada eurod ja me väga loodame , et nad kasutavad seda võimalust vähemalt tulevikus.
00:27:31 Priit Kuusk - ... kas see kriis Euroopas on meile mainekujunduslikult isegi kasuks tulnud, me ei ole enam tümikad idast ?
00:27:46 Toomas Hendrik Ilves - ... see arusaam on visa kaduma, aga ta on kadumas. Osa sellest on kriis. Teine on Eesti saavutused (me ise ei taha seda uskuda) ja innovaatilisus e-valitsemise alal. Eesti on palju paremini tuntud kui mõni aasta tagasi, sest väga paljud on avastanud, mis Eestis on hästi ja sellest on kirjutatud. Suur Britannia näide. Need asjad muutuvad tasapisi, ei juhtu üleöö. Me võiksime endale teadvustada , et sellised asjad on toimunud ja võiksime tunda kohati natuke uhkust. Meil on tulekul 28. märts , mil praegune Eesti Vabariik olles iseseisev 20.augustist 1991, on olnud iseseisev kauem kui Eesti oli iseseisev ajavahemikus 24. veebruar 1918 kuni 17. juuni 1940. Arvan maha saksa okupatsiooni 24.02.1918 - 11.11.1918. Me oleme Euroopa Liidus, NATOs, eurotsoonis. Näited varasemast ajast, enne EL,NATO. Me täidame oma kohustusi. Me oleme jõudnud 1991 a. Soome tasemele, kud see ei rahulda meid enam. See oleks sobiv aeg mõelda, mida me oleme teinud, kas see on kõige halvem. Tuleb tunnistada iseenda
00:33:50 Priit Kuusk - ... meile on nii omane mure...
00:33:53 Toomas Hendrik Ilves - .... kas see on mure või midagi muud, ma ei tea, kohati võiks puhata enesehaletsemisest.
00:34:02 Toomas Hendri Ilves - ... tulemas on jõulud, võiksime üks päev aastas olla õnnelikud.
00:34:10 Priit Kuusk - kas Teie sisemine usk ütleb, et me tuleme sellest eurokriisist välja tugevamatena ja edukatemana?
00:34:15 Toomas Hendrik Ilves - Eesti ei ole eurokriisis
00:34:18 Priit Kuusk - me oleme sellega seotud, me toetame Kreekat ja see ei meeldi rahvale.
00:34:23 Toomas Hendrik Ilves - ....kui me ei oleks võtnud eurot, mõjutaks eurokriis meid täpselt sama palju. Kroon oli seotud euroga. Näited. Kui lugeda statistikat, on Eestis kõige euroopameelsem rahvas Euroopa Liidus. Näited. Eestlane usub Eroopa Liitu rohkem kui keegi teine.
00:35:05 Priit kuusk - ... võib olla ongi hea, et me ei ole rahul sellega, mis on. Rahulolematus on edasiviivjõud. Me püüdleme uute tähiste poole, mis need võiksid olla meie jaoks. Mis järgmine oluline samm võiks olla, kuhu Eesti võiks püüelda pikemas perspektiivis ? mitte ainult aastal 2013.
00:36:28 Toomas Hendrik Ilves - .... me peaks palju rohkem tähelepanu pöörama sissepoole.Peame mõtlema, kuidas parandada haridust,kuidas vähendada sotsiaalseid lõhesid, mida teha, et elu maal oleks kestlikum Näited. Eesti ei vähendanud sotsiaaltoetusi majanduskriisi ajal nagu enamik valitsusi tegi. See otsus oli päris tark. Meil on vaja teha rida samme, et maa ei jookseks tühjaks. Järgmine suur eesmärk on keskenduda oma kodutööle siin, oma kodumaal. Me oleme edukalt läbiteinud tormijooksu Nõukogude Liidust välja, kommunismist eemale. Nüüd keskendume sellele, mis siin tegemata vahepeal on .
00:38:19 Priit Kuusk - üks teema veel, enne kui me aeg on otsa saanud. Piirileping Venemaaga, öeldakse, et seda on rohkem vaja Veneemaale kui meile. Kuidas Teie seda poliitilist olukorda praegu meie kahe riigi vahel hindaksite või kommenteeriksite?
00:38:42 Toomas Hendrik Ilves - ... piirilepe on üks asi, mida me vajame ja me ei peaks seda politiseerima.Näited. Jaapanil ja Venemaal ei ole rahulepingut. Suhted Venemaaga on laiem teema , piirilepe ei ole kõige teravam osa seal. Me oleme kaua olnud mures Gasprom, Nordstreami ja nende asjade üle. Kui Eesti Vabariik üksi ütleks, et Gasprom rikub konkurentsireegleid, mis oleks tulemus? Nüüd ütleb Euroopa Liit seda ja sellega võetakse meie ühist probleemi palju tõsisemalt. Kõik need asjad, mis on olulised meie iseseisvuse jaoks: keel, kultuur, majanduslik heaolu on oluliselt tugevam ja paremini garanteeritud Eroopa Liidus, kui väljaspool seda. See on sõnum, mida euroopausku rahvana võiksime öelda ka oma sõpradele Lätis ja Leedus, kus usk Euroopasse on palju väiksem.Kui nendel ei ole seda usku, siis kogu meie piirkond on palju nõrgem.
00:41:41 Priit kuusk - ma tänan hr. president, selle vestluse eest ja lõpetuseks küsin, et kas Teie hinnangul järgmisel aastal võiks tulevikuväetist vähem toota kui sel aastal?
00:41:50 Toomas Hendrik Ilves - vaatame, mis läheb kasvama !
00:41:54 Priit Kuusk - suur tänu veelkord, ilusaid pühi ja kena aastalõppu.
00:41:58 Toomas Hendrik Ilves - .. . soovin kõigile häid jõule ja positiivsemaid mõtteid lõppeva ja eriti eelseisva aasta puhul. Alustagem uuesti 1. jaanuaril jõuliselt ja positiivselt ja teeme järgmisel aastal paremini.
00:42:19 Priit Kuusk - aitähh veelkord ja kõigile rahulikke jõule.
00:42:22 Saate ident - Rõõmsaid jõule ja õnnerikast uut aasta! Toomas Hendrik Ilves Vabariigi president.
00:42:22 Muusika: Iiris Vesik - Millegi laul. Esitajad: Ago Tepand, Iiris Vesik 2012
00:42:33 Lõputiitrirull
00:42:48 ETV 2012 ident
00:42:53 Saate lõpp, valge väli.
Faili nimi: 2012-000029-0001_0001_D10_INTERVJUU-PRESIDENT-TOOMAS-HENDR.MXF
Indeks: 2012-000029-0001
Kestus: 00:42:53
Registreerimise kuupäev: 20.12.2012
Registreerimise aeg*: 2012-12-20 17:14:30
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse