ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Intervjuu president Toomas Hendrik Ilvesega

Saada link

Media

Kirjeldus

President Toomas Hendrik Ilves annab ka sel aastal Eesti Televisioonile eksklusiivse aastalõpuintervjuu. Kas poliitikud reageerisid elamislubade skandaalile adekvaatselt? Kuidas on möödunud Eestis aasta euroga? Milline on väljapääs Euroopa võlakriisist? Saatejuht Urmas Vaino, režissöör René Vilbre.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Aasta: 2011
Kestus: 00:42:34
Indeks: 2011-000029-0001
Režissöör: Vilbre Rene
Esmaeeter: 28.12.2011
Kategooria: Info → informatiivne, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Intervjuu president Toomas Hendrik Ilvesega Muusika: Urmas Sisask - Cassiopeia, esitaja Urmas Sisask. CD: Urmas Sisask - Zodiak.
00:00:21 Urmas Vaino: aasta lõpuni jääb üha vähem tunde, head televaatajad. Kutsun teid sellele kohe ajalooks saavale aastale tagasi vaatama koos vabariigi presidendi hr.Toomas Hendrik Ilvesega.
00:00:32 Tugitoolides kohvilaua ümber hr. president Toomas Hendrik Ilves ja Urmas Vaino : tere õhtust hr.president. Toomas Hendrik Ilves: õhtust. Vestluse algus.
00:00:35 Urmas Vaino: .... kui rahule Te sellega jäite, mida valimiste ajal kõrvalt nägite ja milles ka ise osalesite?
00:01:03 Toomas Hendrik Ilves: ... Eestis on vabad valimised ja tulemustega peab alati rahule jääma, sest rahvas otsustab. ..... tuleb olla rahul sellega, kuidas Eesti rahvas valis. Riigikogu valimiste puhul tulid kitsamad rahalised võimalused kasuks. Näited varasemast ajast.
00:02:15 Urmas Vaino: .....meie e-valimistega on tegelikult ka kriitikat tehtud ja kui vaadata maailmas, siis väga palju teisi selliseid süsteeme ei ole ja see teeb vahete-vahel natuke ärevaks. Kas see kõik on nii hea kui me aegajalt selle peale mõtleme?
00:02:31 Toomas Hendrik Ilves: meil on selline huvitav fenomen, siis kui keegi arvab, et midagi on halvasti, siis on väga oluline, mida välismaa arvab meist aga kui me teeme midagi hästi, nagu näiteks digiretsept, siis me näeme pealkirju - "kaugelviibijad välismaalased ei saagi aru, arvavad eksides, et meil on asi hästi".
00:02:51 Toomas Hendrik Ilves: ... mina ei ole näinud pädevat kriitikat selle kohta, kuidas me e-valimised on korraldatud. On erakordselt suur huvi meie e-valimiste vastu mujal. Näiteid Norrast ja Sveitsist. Mina ei ole siiamaani 0näinud pädevat kriitikat selle kohta.
00:03:38 Urmas Vaino: vaatame natuke erakondi ja aasta lõppu. Mulle tundus ootamatu ja väga kõnekas see, kuidas kodanikuühiskonna muu osa reageeris sellele tasaküsimusele ehk demokraatiaarendamise sihtasutuste rahastamise küsimustele ja see jättis vägisi mulje, et Eesti parteid ei ole päris selle sama kodanikuühiskonna osa, kus nad olema peaksid, vaid nad on kusagil selle ääremaal või mängust päris väljas.
00:04:10 Toomas Hendrik Ilves: alustame sellega, et kõige märkimisväärne on, et viimase viie-seitsme aasta jooksul on kogu mõiste kodanikuühiskond üldse tekkinud Eestis ja see on väga positiivne,et me saame aru, et asi ei seisa ainult parteides ja et vabakonnal ( minu eelistatud termin) on suur mõju....võibolla ei ole selle tasaküsimuses erakonnad tajunud laiemat poliitilist pilti praegu. Ei ole midagi viga selles ,kui parlament rahastab selliseid sihtasutusi, küsimus on mis määral ja mis alusel ja aja sobivuses. Näide Saksamaalt. Meil tuleb praegu natuke tundlikkust üles näidata. Näide USA-st ja Serbiast. Põhimõtteliselt ei tohiks olla midagi selle vastu. Viis kuidas see tehti, raha paigutati enne seadust juba ühe ministeeriumi eelarvesse, ei jätnud kõige parema mulje.Osa on põhimõtte küsimus ja osa on optiline külg, kuidas see välja näeb ja see on küll küsitav kohati.
00:08:01 Urmas Vaino: ... küsimus sellest, kui kehvasti on erakonnad oma liikmetega seotud , kui vähe laekub liikmemaksu jne. Erakonnad peaksid rohkem omaenda liimetega tööd tegema ?
00:08:23 Toomas Hendrik Ilves: kindlasti peaksid, kui vaadata neid probleeme (näiteid erakondi nimetamata). Erakondade sisedemokraatia on üks oluline asi ja samal ajal saan ma öelda,et see on nende enda asi, kuidas otsustada. Ma ei saa öelda kuidas üks või teine erakond peaks midagi tegema.
00:09:29 Urmas Vaino: aga siin peaks tegema, Teil see tunne ikkagi on, vastasel juhul on meil sellised stsenaariumid, mida me ei soovi.
00:09:35 Toomas Hendrik Ilves: ...minu mure on hoopis teistsugune , kui erakondade juhtkond jätab sellise mulje,et nad ei hooli oma liikmeskonnast või sellest, kuidas nende tegevus paistab. See on väga soodus pinnas populistlikele liikumistele - "kõik on pätid-kaabakad, kellele seda demokraatiat vaja on" - oleme selliseid ilminguid näinud üle Euroopa. Näide Eestist 1930 aastatest ja analoog Euroopa tänapäevast. See õõnestab meie parlamentarismi. Parteidel on vastutus käituda ettevaatlikumalt ja vastutustundlikumalt kui nad on sageli seda teinud. Erakondadele ei sobi kodanike muredega mittearvestamine. Näiteid sellest, mis aitab diskrediteerida parlamentaarset demokraatiat.
00:12:30 Urmas Vaino: ... 2011 sai taasiseseisvumisest 20 aastat, peale on kasvanud uus põlvkond. Vaadates aasta kõige tulisemale skandaalile, elamislubasid nö. müüsid just uue põlvkonna poliitikud. Mida see tähendab, et Nõukogude Liit meis on sügavamal kui me tegelikult tahame tunnistada.
00:13:01 Toomas Hendrik Ilves: ...probleem on, et me peame palju rohkem keskenduma eetikale kui me oleme seni teinud. Üldiselt on selline arusaam, et seni kuni see, mida olen teinud ei ole kriminaalselt karistatav ja kohtulikult tõestatud ei ole mingit probleemi, ei ole kuritegu. See laieneb ka teistesse valdkondadesse. Näide laimamisest .Sisemine moraalne kompass - mis on sobiv, mis on lubatud, mida ei peaks tegema. Selle puudumine on üsna muret tekitav. Me ei saa piirduda etiketi täitmisega.
00:14:31 Urmas Vaino: ..anda välja korrektse käitumise seadust
00:14:35 Toomas Hendrik Ilves: .... etikett on loodud selleks, et vähendada konflikte, mitte tekitada neid. Pigem, millest puudus on, on eetiline kompass. Enamus lubamatuid asju, eetilis-moraalseid, ei ole seaduses kirjas. Seaduses on kirjas kõige ekstreemsemad näited. Näiteid. Kui vaadata neid skandaale, siis loodetavasti on paljusid pannud mõtlema, et kuidas paremini käituda ja kasvatada lapsi. Teisalt on positiivse puhastava mõjuga. Näiteid.
00:16:51 Urmas Vaino: ... oleme ajalooküsimustes uurinud päris hästi seda , mis toimus 40-ndatel aastatel, kas me peaks rohkem tegelema küsimustega, mis toimus lähiajaloos?
00:17:29 Toomas Hendrik Ilves: ....vastus on ja - ja - ei. Näide Mäluinstituudi loomisest.. Iseseisvuse 21. aasta sees võiksime keskenduda rohkem olevikule ja tulevikule, mitte unustades minevikku. Rohkem teaduslikku uurimist, vähem ajaloo toomist meie igapäevaellu.
00:19:26 Urmas Vaino: ... Läti näite varal, kas Eestis võib korduda vene keele riigikeeleks hääletamine, nagu see toimus Lätis?
00:19:39 Toomas Hendrik Ilves: Eesti riik loodi aastal 1918 ja Eesti riik taastati juriidilise järjepidevuse alusel. Eesti presidendi roll on kaitsta neid aluseid, neid põhialuseid. See,et Eesti okupeeriti on üks suuremaid tragöödiaid Eesti rahva ajaloos, see oli ebaõiglus ja sellest ebaõiglusest ei tulene mingi uus õigus. Näide Rooma Õigusest - ebaõigusest ei sünni õigus. Riigi põhialused on kestnud kogu aeg alates aastast 1918.
00:20:40 Urmas Vaino: ....räägime kõige suuremast muutusest aastal 2011- eurorahast. Tuleb tunnistada,et elu on läinud oluliselt kallimaks.
00:21:07 Toomas Hendrik Ilves: ... kui vaadata milline on inflatsiooniprotsent Lätis, Leedus, Poolas,Tšehhis - saame väga hästi teada kui palju on selles euro ja kui palju ei ole. Hinnatõusus on väga vähe eurot sees. Inflatsioon väga tõsine probleem kõikjal. Euro on toonud usalduse Eesti majandussüsteemi vastu. Näide investeeringutest ja ühe majandusartikli ebatäpsest tõlkimisest. Eurotsoonis on palju probleeme, seda ei saa eitada, kuid mõjud on palju suuremad väljaspool eurutsooni. Näited Rumeeniast,Ungarist. Praegu on raske aeg. Meie olukord on kindlam euro sees kui väljaspool.
00:24:02 Urmas Vaino: ...kas oleme hakkama saanud rolliga olla hea näide toimetulekust oma majandusprobleemidega või oleks olnud võimalusi veel nutikamalt asju ajada ?
00:24:19 Toomas Hendrik Ilves:... tuleproov seisb alles ees, eurotsoonikriis kestab. Praegu oleme paremas seisus selles osas, et elamine üle oma võimete ei ole Eestis probleem, oleme kõige väiksema võlgnevusega riik eurotsoonis.Näide krediitkaardivõlgnikest.
00:25:40 Urmas Vaino:.. kas meile võib jääda maksekohustus?
00:25:44 Toomas Hendrik Ilves: ...see kohustus tuleb nii ehk naa. Me oleme Euroopa Liidus, Natos, oleme eurotsoonis. Meie põhimurede osas on need kolm kõige paremat lahendust. Ideaalset lahendust ei ole - millistest lahendustest loobuksime meie arvestades, kus me elame.Näiteid teistest riikidest. Olles realistlik, tõdeme, et eurotsoonil on hind. Eroopa Liidul on hind, Natol on ka kõrge hind ja me oleme valmis seda hinda maksma ,sest me teame paremini kui mõned teised, mis juhtub siis , kui ei taha seda hinda maksta.
00:27:54 Urmas Vaino: ... hr. president, ütlesite kunagi, et Eestist võiks saada igav Põhjala riik....
00:28:22 Toomas Hendrik Ilves: ...aasta oli 1994, uudistes oli, kuidas autod plahvatavad, bensiinijaamad lendavad õhku jne. Keegi küsis, mida te soovite Eestile, ma ütlesin, et ma tahaks,et Eesti oleks igav Põhjamaa. Ma jään selle juurde, me oleme tulnud lähemale sellele.Hoolivus ja inimeste suhtumine üksteisesse on Põhjala eeskujul väga hea. Näiteid probleemidest Põhjala riikide hoolekandesüsteemides.
00:30:00 Urmas Vaino
00:30:01 Toomas Hendrik Ilves:....Põhjamaised väärtused on igati toredad ja vajalikud meil Eestis. Paljud inimesed on kolinud välismaale. Miks inimesed ei tule tagasi ja nende hoiak on " Eestis ollakse kurjad, solvatakse üksteist, mujal käituvad inimesed inimlikult teineteisega". Näide Soomest. Meie hoiak on, et minnakse parema elu järele, Soome hoiak, et inimene läheb avastama maailma. Peame arvestama tegelikkusega, et piirid on lahti. Meie asi ei ole seda taunida , see on osa normaalsest elust. Osa tuleb tagasi, osa ei tule. Näide Portugalist, USA-st.
00:33:23 Toomas Hendrik Ilves: ... me peaksime rohkem arvestama sellega, kuidas hoida neid inimesi eestlastena, kes on ära läinud või nende lapsi? Portugali näide. Kuidas õpetada lastele eesti keelt. Oleme irvitanud väliseestlaste üle, kes on rääkinud imelikult. Nüüd me saame paremini aru kui raske see oli - minu vanematel, teistel vanematel elades paguluses ja kasvatades lapsi, et nad oskaksid eesti keelt. Näide pojast. Me peame õpetama lapsevanematele, et on hea hoida elus eesti keelt - mitte võtta ära lapselt võimalust tulla tagasi. Me peame muutma suhtumist inimestesse, kes räägivad eesti keelt natuke teistsuguse aktsiendiga, peaksime kasvatama sallivust nende inimeste suhtes.
00:35:50 Urmas Vaino: härra president, olete üsna palju tähelepanu pööranud ja ise aktiivselt eeskujuandes, eesti mehe tervisele.
00:36:36 Toomas Hendrik Ilves: ... meil on see häda, et mehed surevad Eestis liiga noorelt ja surevad haigustesse, mis on enamasti välditavad. Näiteid õigest toitumisest ja vajalikust füüsilisest koormusest. Näiteid statistikast, asjadest mida saame ise teha.
00:38:33 Urmas Vaino kingib presidendile helkuri.
00:39:00 Toomas Hendrik Ilves: .... vihje helkuri kampaaniale.
00:39:31 Urmas Vaino: ... kas me oleme õppinud olema iseseisvad ja olema tõeliselt vabad ?
00:39:44 Toomas Hendrik Ilves: ... Meil tuleb õppida, mis on vabaduse vastutus. Näited. Soovitan lugeda Inimarengurapordit ja vaadata, kus Eesti on võrreldes teiste riikidega. On raske leida teist riiki, kes on niivõrd hästi toimetulnud kommunistlikust mülkast väljatulemisega. Kui vaadata objektiivseid näitajaid, siis peaksime tundma uhkust, et Eesti on väga hästi hakkama saanud.
00:41:56 Urmas Vaino: härra president, suur aitäh Teile. Head vana aasta lõppu ja rõõmsamat, paremat uut aastat Teile ja perele.
00:42:03 Toomas Hendrik Ilves: ma tänan.
00:42:05 Lõputiitrid + muusika: Urmas Sisask "Cassiopeia"
00:42:28 ETV 2011 ident
Faili nimi: 2011-000029-0001_0001_D10_INTERVJUU-PRESIDENT-TOOMAS-HENDR.MXF
Indeks: 2011-000029-0001
Kestus: 00:42:34
Registreerimise kuupäev: 29.12.2011
Registreerimise aeg*: 2011-12-29 14:46:15
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;