ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Ülle Madise

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 3
Kestus: 00:22:46
Indeks: 2015-002695-0003
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 22.01.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:34 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Ülle Madise
00:00:51 Stj I.Treuefeldt alustab saadet, pöördub saatekülalise poole: "Tere õhtust tulevane õiguskantsler, Ülle Madise!" Ü.Madise:" Tere õhtust."
00:00:56 Stj I.Treufeldt sinatamisest Madisega.. sellest, et sõna "kantsler" asemel võiks kasutada näit sõna "õigusvahemees", "rahusobitaja".. Ü.Madise räägib, et kõnekeeles paljud nimetavad õiguskantslerit kantsleriks, seda juba Eerik-Juhan Truuväli ajast. Räägib, et õiguskantslerile on tulnud juurde ka palju uusi funktsioone. (laua küljel kirjas: Kahekõne Ülle Madise)
00:01:48 Stj I.Treufeldt sellest, et Madise pidi käima fraktsioonides, komisjonides õiguskantsleri valimiste käigus. Küsib, kuidas tal seal läks. Ü.Madise ütleb, et kui vaadata valimistulemust, siis küllap läks hästi. Stj ütleb, et kuuldavasti näit Michal, Toobal, kes on olnud juristide huviorbiidis, ei olnud tema vastu kuigi lahked. Madise räägib, et riigikogu liige ei peagi lahke olema, aga kuri ei olnud ka keegi. Õiguskantsler peabki olema otsekohene ja kõike seda, mida ta sai vastata, ta ka vastas.
00:02:39 Stj I.Treufeldt küsib, kas poliitikud esitasid küsimusi, kus võis paista nende huvi. Ü.Madise ütleb, et mõni üksik. Aga oli küsimusi, mis olid talle rasked sellepärast, et taheti teada tema maailmavaadet, et kas teha seadus nii või naa. Aga juristil, õiguskantsleril, kohtunikul, kellel pole rahva mandaati, ei saa riigikogu liikmele ette öelda.. (lisateave- Ü.Madise on jurist, president Ilvese õigusnõunik ja Tartu ülikooli riigiõiguse professor)
00:03:33 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas sai Eesti enne sõda pikka aega olla õiguskantslerita. Ü.Madise räägib esimesest põhiseaduse ajast, mis oli superparlamentaarne. Samal ajal loodi halduskogus, mis kontrollis riigivõimu tegutsemise seaduslikkust- konflikte oli siis palju. Oli väga tugev parlamentalism, mis ei olnud demokraatliku riigi algusajal jõukohane.. kuni K.Pätsist sai 1934 Riigivanem. 1938 esimene õiguskantsler - Anton Palvadre.. (lisateave- Õiguskantsleri institutsioon loodi Eestis 1938.a)
00:05:52 Stj I.Treufeldt sellest, et praegu on Madise presidendi nõunik, asub peagi õiguskantsleri ametisse. Otseliin säilib presidendi ja õiguskantsleri vahel justkui kahe sõltumatu põhiseadusliku institutsiooni vahel. Ü.Madise räägib, et Eesti Vabariigis teevad mõistlikku koostööd riigikogu, valitsus, president, õiguskantsler, riigikontrolör, riigikohus- seda eitada pole mõtet. Aga see ei tähenda, et keegi kellegi huvides jätab oma töö tegemata. Stj küsib, kas ta õiguskantslerina võib minna presidendi vastu. Madise ütleb, et see on loomulik. Ta meenutab aegu, kui ta töötas justiitsministeeriumis- ümber laua istusid nii mitmeidki kordi tema, Eerik-Juhan Truuväli , Mall Granberg jt, ja arutati seaduste üle.
00:07:25 Stj I.Treufeldt sellest, et vb Eesti on nii valmis, et õiguskantslerit pole enam vaja. Ü.Madise ütleb, et niipea kui arvatakse, et Eesti riik on valmis, midagi parandada pole vaja, oleme me omadega läbi. Inimeste põhiõiguste tagamine ei saa kunagi valmis, elu muutub kogu aeg. Stj- tuleb teha head kestvad seadused, et inimesed ei viriseks. Madise ütleb, et siis tuleks kas kaotada vaba ühiskond ära või siis seadused peaksid olema nii abstraktsed, et nende üle hakkavad otsustama ametnikud, kohtunikud.. (lisateave- Üks kehtiva põhiseaduse autoritest, Jüri Raidla, on aastaid rääkinud, et vajadus õiguskantsleri järele on kadunud, sest õiguskord on valmis)
00:09:11 Stj I.Treufeldt õiguskantsleri kantselei kaunist asukohast Toompea otsas Engeli linnapalees (Kaulbarsi palee- toim). Küsib, mida õiguskantsler seal ülevalt näeb. Ü.Madise räägib, et ta sai käia Allar Jõksi juurutatud igaaastastel ühiskondlikele teemadele pühendatud konverentsidel ja oskab öelda, et sealsel vaatel pole viga. Stj küsib, kas peab nii pompöösses palees olema üks riigiamet, nii prominentsel kohal.. ei pea ju vaatama vabariigi valitsuse peale.. Madise räägib, et sellele on ka teine vaatenurk.. kui nende majade inimeste teed ristuvad, kui nad seal teedel kohtuvad jms, see pole arutamiset mõttes halb. Ja enamus inimesi tahab, et asjad oleksid hästi..
00:11:03 Stj I.Treufeldt riigikogu liikme puutumatusest. Kui puutumatu peaks ta moodsas Eestis olema? Ü.Madise ütleb, et see on põhiseaduse paragarahv nr.76. Räägib oma veendumusest - kõikide inimeste õigused peavad olema kaitstud, mitte kedagi ei tohi läbi otsida jms. Meie parlamendi liikmed pole ka mingiks erandiks. Ja teiseks- parlamendi liikme tööd ei tohiks takistada.. Stj - aga mitte anda neile absoluutne püha puutumatus? Madise- ..seda muidugi. Stj- ..äkki läheb keegi riigikokku, et varajata oma kuritegelikku minevikku? Madise ütleb, et teises riigis on seda olnud.. seda seadust hüüti ka Berlusconi seaduseks. Immuniteeti ei saa riigikogulastele anda siis kui näit kuriteo kahtlused on tõsised.
00:14:11 Stj I.Treufeldt ütleb, et puutumatu peab olema vabariigi president.. Ü.Madise räägib, et seal on samamoodi. President peab saama sõltumatult tööd teha, aga kui on leitud kuriteole viitavad asjaolud ja on vaja koguda tõendeid, siis seda peab võimaldama.
00:14:33 Stj I.Treufeldt n-ö apteegi-saagast. Õiguskantsler võttis ette lahingu selle vastu, et apteegiturgu piiratakse. Ta võitis lahingu, aga kaotas sõja. Riigikogu ei võta ikka kuulda, mis õiguskantsler on öelnud. Ü.Madise pole nõus, et õiguskantsler oleks midagi kaotanud. Räägib õiguskantsleri tööst sellest apteegisaaga puhul, apteekide probleemist. Räägib praegusest seisust selles asjas. Madise rõhutab, et õiguskantsleri ülesanne on kahtluse korral lasta normide põhiseaduspärasust kontrollida. Räägib õiguskantsleri ja presidendi sellise töö vahest. (lisateave- Madise on osalenud põhiseaduse kommenteeritud väljaannete koostamisel 2002. ja 2008.a)
00:18:02 Stj I.Treufeldt küsib, mis alusel peaks põhiseadust muutma. Ü.Madise räägib, et põhiseadust on 4 korda muudetud. Kõige olulisem on 2003.a rahvahääletusel vastuvõetud põhiseaduse täiendamise seadus, kus oli kirjas, et Eestil on võimalik ühineda Euroopa Liiduga jms.. Stj- ..EL on imbunud meie põhiseadusesse. Madise ütleb, et seda küll ja rahvast on selle ise otsustanud, et EList tulev kasum kaalub meie jaoks üles iseotsustuspiirangu. Madise räägib teistest põhiseaduse muudatustest..
00:19:18 Stj I.Treufeldt sellest, et Charlie Hebdo pani mõtlema loome- ja sõnavabaduse üle. Kas sõnavabadus võib olla absoluutne? Ü.Madise räägib, et ühes demokraatlikus õigusriigis, vabas ühiskonnas on inimestel õigused, vabadused ja kohustused. Ja muu hulgas on kohustused arvestada teiste inimeste õigustega. Nii et vabadus oleks täiesti piiramatu, seda ei saa olla. Charlie Hebdo tekitas kaks huvitavat mõttekäiku - kes otsustab, mis on Prantsusmaal lubatud? - seda otsustab Prantsusmaa, mitte ei otsusta üks usurühmitus. Teine mõttekäik: paljudes riikides, eriti Prantsusmaal palgatakse politseinikke juurde, et inimesi rohkem pealt kuulata jms. Sellistel puhkudel peab olema väga korralik kontrollisüsteem..
00:21:26 Stj I.Treufeldt küsib, mis on Madise programm, mida ta tahab teha ära seitsme aastaga õiguskantslerina. Ü.Madise loodab väga, et ei teki ainult üks programm. Tuleb olla põhiseaduslikkuse järelvalves hea. Tuleb olla valitsuse riigikoguistungitel hea. Tuleb täita ombudsmani kõiki rolle. Kõiki ülesandeid peab täitma hästi, selleks on 50 inimest.
00:22:12 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0003_0001_D10_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0003
Kestus: 00:22:46
Registreerimise kuupäev: 22.01.2015
Registreerimise aeg*: 2015-01-22 20:56:14
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse