ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

1990: Üleminekuaeg. Kroonika

Saada link

Media

Kirjeldus

1990. aasta tippsündmused läbi kroonikakaadrite - NSV Liidu Rahvasaadikute 2. Kongress; Eesti krooni kavandite konkursi tulemuste avalikustamine; Tartu Rahu 70. aastapäeva tähistamine Tartus ja Tallinnas; Eesti Kongressi valimised ja esimene istungjärk; Interliikumise miiting Tallinnas Vabaduse väljakul; pastor Harald Meri mõrv; Eesti NSV valitsuse esimene istung; Eesti NSV Ülemnõukogu seaduse Eesti sümboolikast vastuvõtmine; intrite riigipöördekatse Tallinnas; Eesti Kodukaitse moodustamine; 21. üldlaulupidu. Autor Aare Tiisväli, režissöör Ago-Endrik Kerge.

Sarnased saated

Kestus: 00:58:54
Indeks: 2000-082678-0001
Režissöör: Kerge Ago-Endrik
Kategooria: Info → informatiivne, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Eesti Televisiooni saatepea.
00:00:24 Tiiter: 1989.
00:00:29 Püstiseisavad saadikud kuulamas NSV Liidu Rahvasaadikute 2. Kongressi avamisel 12.12.1989 Kremli Kongresside Palees NSV Liidu hümni. Kongressi juhatuse liikmed. Saadikud, ka Aleksius II.
00:00:51 Saadikud, Lenini hiigelskulptuur juhatuse laua taga. Saadikud, helis Madis Salumi kommentaar: Pärast keelpillilist NSV Liidu hümni algust käivitus kongress juba teiste pillirühmade esitusega.
00:00:58 Rahvasaadik Marju Lauristin kõnepuldis vene keeles ütlemas: Teeme ettepaneku võtta kongressi päevakorda konstitutsiooni kuuenda paragrahvi muutmise küsimus, misjärel panna see rahvaarutelule ja valmistada Ülemnõukogu poolt ette parteide ja poliitilise süsteemi seadus.
00:01:19 Mihhail Gorbatšov, helis Salumi kommentaar: Ei läinud läbi.
00:01:20 Rahvasaadik Jevgeni Kogan kõnepuldis vene keeles ütlemas: Kas te tahate, et olukord teravneks veelgi? Andke andeks, kallid seltsimehed, kas teil on igakord tarvis Karabahhi varianti, et hakkaksite millelegi mõtlema? Miks te hakkate mõtlema alles pärast seda kui on valatud verd, kui meil on tuhandeid põgenikke, sadu tapetuid? Kas teil on vähe demonstratsioonidest Moskvas, türklastest-meshethidest, kes jäid peavarjuta, kas on vähe põgenikest, kes hulguvad mööda Liitu ringi, kel pole tööd ega leiba ja katust pea kohal? Miks te venitate? Ammulisui saadik. Saadikud. Kogan.
00:01:54 Gorbatšov naeratamas ja käsi laiutamas ning ütlemas: Ma ainult palun minu aadressil süüdistusi mitte esitada. Rahunege! Palun veelkord - rahunege!
00:02:07 Saadikud. Saadikud, nende seas ka Jegor Ligatšov, helis Salumi kommentaar: Ma olen arvamusel, et see on meie intrite agoonia pidevate kaotuste puhul Eestis ja Lätis.
00:02:16 Tiiter: 1990 Üleminekuaeg. Kroonika.
00:02:24 Tiiter: 24. jaanuar.
00:02:27 Eesti krooni kavandite konkursile esitatud tööd, helis Aivo Barbo kommentaar: Konkursile esitati ühtekokku 35 tööd, üks ilusam kui teine, kõik viimistletud ja eestimeelsed.
00:02:37 Eesti Panga presidendi Rein Otsasoni käed ümbrikut avamas. Siim Kallas ja Otsason, Otsason ütlemas: Töö number 11 autor märgusõnaga Tommi on Vladimir Taiger, Tallinna Kunstiülikooli graafikakateedri vanemõpetaja.
00:02:50 Taigeri kavandatud 100, 25 ja 10 kroonine. Konkursile esitatud kavandid, helis Otsason ütlemas: Sellega on siis meil lõppenud üks etapp meie raha ettevalmistamise töös. Järgneb muidugi palju etappe, millest üks on keerulisem kui teine. Ja me oleme teinud ettepaneku mitmetele välismaa rahatrükikodadele ja kolm trükikoda on andnud meile oma ettepanekud. Nende vahel peab nüüd valitsus ja Eesti Pank valima.
00:03:16 Tiiter: 2. veebruar. Tartu kunagise ringkonnakohtu hoone Tartu rahu 70. aastapäeval. Rahvas sinimustvalgetega maja ees tänaval. Mees fotoaparaadiga pildistamas. Rahvas. Tartu linnapea Toomas Mendelson tõmbamas maha katet hoone seinal olevalt mälestustahvlilt. Mälestustahvel kirjaga: 2.veebruaril 1920. a. sõlmiti selles majas rahuleping Eesti ja Venemaa vahel. 2-go fevralja 1920 g. v etom dome zaklutsjutsili mirnõi dogovor meždu Rossiei i Estoniei. Rahvas. Rahvas sinimustvalgete lippudega, helis ......... kommentaar: Täna kell üks päeval kogunesid tartlased Vanemuise tänavale hoone number 35 ette. Just siin, endises Tartu ringkonnakohtu hoones, kestsid 5. detsembrist 1919 kuni 2. veebruarini rahuläbirääkimised Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Siin kirjutati alla rahuleping, mille 70. aastapäeva tähistame. Täna, juubelipäeval, avati hoone fassaadil pidulikult mälestustahvel. Katte eemaldas Tartu praegune linnapea Toomas Mendelson. Mälestustahvli all kõnelesid veel Ain Kaalep ja Arno Susi. Olgem tasak
00:04:12 Sinimustvalge Pika Hermanni tornis. Rahvas sinimustvalgetega Lossi aias, helis Uno Maasikase kommentaar: Märksa rohkem rahvast kogunes Toompeale keskpäevaks kui oli välja kuulutatud Tartu rahu aastapäeva kõnekoosolek. Oli algul võõraid ja ükskõikseid, oli valvsaid, kuid heatahtlikke silmi. Tulid kohale Eestimaa maavanemad ja linnapead, iga astme volikogu liikmeid. Tänavate naaberkünkad olid täis huvilisi ja rahvuslippe. Kohal ei olnud pantseris erivägesid ega verekoeri nagu tunamullu Tartus.
00:04:46 Rahvas sinimustvalgetega, helis Eesti NSV Ministrite Nõukogu esimees Indrek Toome ütlemas: Täna 70 aastat tagasi kirjutati need sõnad: minnes välja kõigi rahvaste vabast enesemääramise õigusest, tunnustab Venemaa ilmtingimata Eesti riigi rippumatust ja iseseisvust, loobudes vabatahtlikult ja igaveseks ajaks kõigist suveräänõigustest, mis oli Venemaal Eesti rahva ja riigi kohta. Eesti rahvale ja maale ei järgne endisest Vene riigi külge kuuluvusest mingisuguseid kohustusi Venemaa vastu.
00:05:24 Toome ütlemas: Need sõnad seisavad lepingus, mis on koostatud kõiki rahvusvahelise õiguse nõudmisi silmas pidades.
00:05:32 Rahvas Eesti NSV kõigi tasandite rahvasaadikute täiskogu koosolekul Linnahallis. Enn-Arno Sillari, Arnold Rüütel, Ülo Nugis juhatuse laua taga. Koosolekust osavõtjad. Rüütel kõnepuldis, Sillari, Nugis. Koosolekust osavõtjad. Rüütel kõnepuldis. Linnahalli lava, koosolekust osavõtjad. Viktor Palm, Hardo Aasmäe, Marju Lauristin, Olev Subbi, Vello Pohla, Eino Tamberg. Edgar Spriit, Arnold Green. Pavel Panfilov. Linnahalli lava, saadikud, helis Aivo Barbo kommentaar: Saalis on üle 3000 saadiku, külalised, ajakirjanikud. Laval Arnold Rüütel, Enn-Arno Sillari, ja ürituse peamise korraldaja, Eesti Töökollektiivide Liidu juht Ülo Nugis. Arnold Rüütli pidupäevakõne on tõdemus sellest, et eestlaste põlistatud maal on see visa ja allaheitmatu rahvas esmase sõltumatu riikluse tunnustuse saanud 70 aastat tagasi Tartu rahu talvel. Olla sai ta ainult 20 aastat. Omariikluse aade aga elab iga eestlase südames, mõttes ja meeles igavestiedasi. Üksteise järel tulevad kõnepulti maakondade ja linnade esindajad. On nii, et täna öeld
00:06:59 Eesti Töökollektiivide Liidu esimees Ülo Nugis lugemas ette deklaratsiooni Eesti riikliku iseseisvuse küsimuses: Täna, 2. veebruaril 1990, Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud ja Eesti Vabadussõja lõpetanud Tartu rahulepingu 70. aastapäeval, arutas Eesti NSV kõigi tasandite rahvasaadikute täiskogu Eesti riigi staatuse küsimust. Annekteeritud riigina on Eesti pool sajandit olnud Nõukogude liiduvabariigiks nimetatud provints. Täiskogu tõdes: Eesti Vabariigi järjepidevusele põhinev demokraatlik omariiklus on tänapäevani vaieldamatu eesti rahva poliitiline paleus. Viimase poole sajandi kogemus on üha kinnitanud meie veendumust, et ainult sõltumatu omariiklus tagab eesti rahva olemasolu ja vabaduse. Tartu rahulepinguga tunnustas Nõukogude Venemaa Lenini valitsus Eesti õigust riiklikule iseolemisele, loobudes igaveseks ajaks kõigist nõudlustest Eesti rahva, maa ja varade suhtes. Riigis, mille taastamist me taotleme, austatakse inimõigusi ja rahvusrühmade õigusi Eesti Vabariigi traditsioonide ja rahvu
00:09:17 Aplodeerivad ja püstitõusvad saadikud, helis Barbo kommentaar: Häälteenamusega võetakse vastu saadikutekogu deklaratsioon Eesti riikliku iseseisvuse küsimuses.
00:09:34 Tiiter: 24. veebruar.
00:09:37 Perekond kahe lapsega Eesti Kongressi valimistel Tallinnas. Registreerimislaud, ....... helis ütlemas: Tähendab, on järjekorrad, ei jõuta registreerida inimesi kodanikeks, eriti Lasnamäel. Meid ju takistas see, et me ei saanud ruume, vastaspool ei andnud seda meile kasutada. Olukord on umbes samasugune kui Sillamäel, see asi käib nüüd bussiga. Barbo ja ........ Barbo küsimas: Lasnmäel elab ju palju mitte-eestlasi. (Vanem abielupaar hääletamas, kaitselitlane vlimiskasti kõrval). Kas ka nemad võtavad agaralt valimistest osa? .......... vastamas: Võtavad osa küll.
00:10:11 Vanamees vastamas Barbo küsimusele keda ta tahab Eesti Kongressis näha: Keda ma tahan näha? Töötajaid, kes seda väärivad, kes on kasulik meie tulevasele vabariigile.
00:10:21 Vanem abielupaar, Barbo küsimas: Kõige kõvemad mehed? Mees vastamas: Jah! Naine vastamas: Eesti inimene. Barbo küsimas, mida ta Kongressilt ootab. Naine vastamas: Vabadust!
00:10:30 Tiiter: 11. märts.
00:10:34 Rahvas Estonia kontserdisaali ees. Kiri: Eesti Kongress 11. - 12. märts 1990. Sinimustvalged, inimesed loosungiga: Freedom for Baltic States!, helis Enn Võrgu lipulaul.
00:10:46 Plakat kirjaga: Eesti Kongress 11. - 12. märts 1990 .Estonia kontserdisaali lava kohal. Koor ja orkester laulmas Eesti lippu. Rahvariietes noores tulemas delegaatide vahel sinimustvalgetega lavale. Valentin Kuik. Koor ja orkester.
00:11:24 Kodanike Komiteede Peakomitee esimees Tunne Kelam kõnepuldis ütlemas: Kallid kolleegid, Eesti Kongressi delegaadid, lugupeetud külalised! Eesti Vabariigi Kodanike Peakomitee nimel ma tervitan teid viimase poole sajandi Eesti elu tähtsündmuse, esimese vabalt valitud seadusliku ja täievolilise Eesti Vabariigi kodanikkonna esinduskogu kokkuastumise puhul. Tänasega algas meie vaba tuleviku esimene päev. Siia saali kogunenute õigus ja vastutus on anda sellele tulevikule parim ja õiglaseim sisu. Eesti Vabariigi Kodanike Peakomitee voliga kuulutan Eesti Kongressi, Eesti Vabariigi kodanikkonna seadusliku ja täievolilise esinduse avatuks. Saadikud. Lennart Meri, ........, Paul-Eerik Rummo. Saadikud. Saadikud, ka Toomas Hendrik Ilves. Saadikud, ka Seppo Kuusisto, Tõnu Vare, Viiu Härm.
00:12:17 Aplodeerivad saadikud. Kongressi juhatus, Paul-Eerik Rummo, Rein Tamme, Endel Lippmaa, Andres Küng, Mari-Ann Kelam, Eve Pärnaste, Jaak Jõerüüt. Saadikud, ka Indrek ja Andres Tarand, Priit Aimla. Trivimi Velliste kõnepuldis. Saadikud, ka Jüri Toomepuu. Hando Runnel kõnepuldis. Vambola Põder, Edgar Savisaar, Tiit Made, Marju Lauristin jt. .......... kõnepuldis. Mikk Mikiver jt. Hain Rebas kõnepuldis. Ain Kaalep jt. Lippmaa, Küng, Mari-Ann Kelam, Jõerüüt. Aplodeerivad saadikud. ......... kõnepuldis. Aplodeerivad saadikud. ......... kõnepuldis. ....... märkmeid tegemas. Kalle Kulbok kõnepuldis. Aplodeerivad saadikud, helis Rein Hansoni kommentaar: On vist üsna loomulik, et pärast pidulikku avamist ja kodukorra isseseadmist asus kongress tõsise töö juurde ja võib kohe öelda, et täna on võetud vastu juba mitmeid päris tõsiseid dokumente. Võiks juba nimetada Eesti Kongressi statuuti ja kodukorda, deklaratsiooni Eesti Kongressi volitustest ja õiguspädevusest, samuti Eesti Kongressi deklaratsiooni seadusliku riigivõim
00:13:52 Eesti Kongressi saadik Endel Lippmaa ütlemas: Mida tähendavad poliitilised läbirääkimised? Poliitilised läbirääkimised tähendavad rahva tahte avaldust, seda on kõik riigijuhid rõhutanud, Lenin ja teised Nõukogude riigi juhid täpselt samuti. Ma ei esinda ju lõpuks midagi muud kui rahva tahet.
00:14:11 Eesti Kongressi saadik Jyri Kork ütlemas Rein Hansonile: Saalis käib asi võrdlemisi rahulikult ja nii kui me eestlasi ette kujutame, aga see redaktsioonikomitee on nagu hispaania ratsanikud, see on fantastiline kiirus ja ma ei ole midagi niisugust Ameerikas ka näinud, kui kiirelt tekste parandatakse ja kohe arvutisse lüüakse, kohe see trükk välja tuleb. Nii et teil on suur praktika sõnade ja tähtede muutmise alal.
00:14:36 Saadikud. Arvo Valton kõnepuldis. Saadikud, ka Indrek ja Andres Tarand. ......... kõnepuldis. Saadikud. Laas Leivalt kõnepuldis. Saadikud valgete mandaatidega hääletamas, helis Hansoni kommentaar: Teine nüanss, mis mul kuidagi nagu hingest läbi käis, oli see, et siin kuluaarides on mitmel korral kuulda olnud märkust, et aga nii ülevat õhkkonda ikka ei ole kui Rahvarinde kongressil. Minu arvates on see sügavalt loomulik ja ei saagi teisti olla, sest kui me täna korraldame uue Eestimaa laulu, siis oleks see millegi olnu kordamine ja enam ei saaks iialgi nii siirast tunnet rinnas olla nagu tol sinimustvalgel ärkamise ja laulmise suvel oli.
00:15:06 Eesti Kongressi saadik Indrek Tarand ütlemas Marika Kaasikule:Kongress on väga steriilne, ta on emotsionaalselt väljakannatamatult igav. Eelkõige peaks see ütlus märkima tunnustust korraldajatele, kes on ette näinud kõik võimalikud juhud ja parandused ja soovid ja need võimalikult maksimaalselt arvestanud dokumentide eelnõudes, mistõttu tegelikult pinget või ettemääramatust on niivõrd vähe. See jõgi voolab nii rahulikult ja nii õigusjärgselt, et midagi nii erakorralist ehk ei saagi juhtuda ja see on väga tore.
00:15:51 Aplodeerivad saadikud. Rein Hanson ütlemas: Ja lõpuks on ju nii ka öeldud, et iga esindus on oma rahva nägu. Oli ääretult ebameeldiv kuulda all saalis, kuhu ainult saadikud pääsevad, paari esindaja kohta väljendit: On ikka kuradi vesipead küll! Euroopa võib meid vabariigina küll vastu võtta, kuid eurooplasteks peame me ise saama ja paistab, et selles mõttes on tükk-tükk tööd teha veel. Kaasik Mikiveri usutlemas. Saadikud valgete mandaatidega hääletamas.
00:16:14 Tiiter: 14. märts.
00:16:18 Rahvamass punaste lippudega Interliikumise miitingul Vabaduse väljakul Tallinnas, helis NSV Liidu hümn.
00:16:33 Vanamees seljakotiga. Andres Raid küsimas vene keeles: Vabandage, miks te miitingule tulite? Vanamees ütlemas vene keeles: Olen venelane ja mu isa hukkus siin. Ma kaitsen Venemaad ja Eestit. Ma ei arva, et keegi meist on erinev. Oli nagu enne, kui vürst Nevski, eesti ja vene vennad - see peab jääma sajanditeks. Raid küsimas: Kaitsete kelle eest? Vanamees ütlemas: Võõramaalaste eest. Sakslased tulid, koos vürst Nevskiga kaitsesime end. Kaitseme ka nüüd, sakslaste eest. Kõik!
00:17:18 Vanaproua, helis Raid küsimas vene keeles: Miks tulite miitingule? Vanaproua vastamas vene keeles: Kaitsma kogu rahva ühtsust. Raid küsimas: Kaitsma kelle eest? Teine vanaproua vastamas: et valitsus venelastega õiglaselt räägiks ja asju õigesti otsustaks. Peab ümmarguse laua taha koos istuma, mitte aga nii nagu eile kongressil arutati, košmaar. Eestlaste pärast on häbi. Eestlased on väga kavalad inimesed. Sinuga räägivad nad väga ilusti, aga selja taga on valmis pussi selga lööma. Vaat missugused eestlased on.
00:17:55 Raid küsimas vanalt naiselt: Miks teie miitingule tulite? Naine vastamas: Ennast näitama ja võitlema nõukogude võimu eest Eestis, et meid ei rõhutaks. Ja võrdsete õiguste eest.
00:18:10 Miitingulised, loosung kirjaga: Mõ ravnopravije vseh narodov!
00:18:17 Tiiter: 16. märts.
00:18:22 Rahvas sinimustvalgete all, ka Ukraina lipp, Rahvarinde valimiseelsel miitingul Vabaduse väljakul, helis Savisaar ütlemas: Me oleme juba kolmandat aastat teel selle vabaduse poole ja ühtteist juba ka kätte võidelnud.
00:18:30 Rahvarinde juht Savisaar ütlemas: Me ise oleme selle ajaga uueks saanud. Vaadakem inimesi enda ümber. Tuletage meelde, millised olite teie kolm aastat tagasi. Mõelge sellele, millised olete praegu ja kujutage ette, millised te võite veel olla kolme aasta pärast.
00:18:49 Miitingulised.
00:18:56 Eesti Kunstnike Liidu esimees Enn Põldroos ütlemas: Me peame olema valmis provokatsioonideks ja kui vaja, siis ennast kaitsma. Kuid ometi tahaksin ma teile öelda, et need, kes meid ähvardavad, neid polegi nii palju ja nende jõud pole suur. See ei ole mitte siinsete muulaste hääl, kes meid ähvardab, see on impeeriumi hääl. Plakat kirjaga: Oleme ühtsed tegutsema koos. Eestimaa on jagamatu. Intrid ei lähe läbi. Väike tüdruk. Väike poiss hoidmas Eesti lippu, plakat Eesti vabaks, miitingulised sinimustvalgega.
00:19:15 Tõrvikud õhtupimeduses. Rahvarinde volikogu liige Heinz Valk ütlemas: Meil, Eestimaa Rahvarinde kandidaatidel, on teile ainult üksainus soov: aidake meil võita ülehomsetel valimistel ning üksmeelsel toetusel jätta internatsid Toompea lossi ja Aleksander Nevski katedraali vahel oleva väljaku ilu imetlema. Plakat kirjaga: Kuigi olen väike veel kaitsen Eestimaad ja keelt väikese tüdruku käes. Kaks last loosungiga Vabadust ei kerjata vabaduse eest tuleb võidelda. Rahvas miitingul. Vanamemm. Rahvas, ka Mati Hint. Rahvas tõrvikutega.
00:19:49 Tiiter: 18. märts.
00:19:54 Noor abielupaar koos väikese lapsega minemas valimiskastide juurde Eesti NSV Ülemnõukogu valimistel, helis laul Jää vabaks Eesti meri jne. Valimisjaoskonna töötaja registreerimislaua taga valija passi kontrollimas. Vanad naised registreerimislaua juurde minemas. Väike tüdruk hääletussedelit valimiskasti laskmas.
00:20:20 Tiiter: 23. märts.
00:20:24 Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee esimene sekretär Vaino Väljas ütlemas EKP 20. kongressi kõnepuldis ütlemas: On dramaatiline moment NSV Liidu ajaloos, mil iga rahvas peab tegema oma valiku. On pöördeaeg eesti rahva ajaloos, mil omariikluse taastamine tundub olevat lähemal kui kunagi varem viimase viiekümne aasta jooksul. Tundkem siis oma vastutust ajaloo ees, kõigi nende inimeste ees, kes elavad Eestimaal. Kui EKP on otsustanud minna koos rahva enamusega, tuleb seda ka ühemõtteliselt välja öelda, et ma teeme(?). Delegaadid. Delegaadid, ka Jevgeni Kogan. Delegaadid. Delegaadid, ka Ülo Pärnits.
00:20:59 Piketeerijad plakatiga: Kommunitsõ silnõ jedinstvom v sostave KPSS! Poliitharidusmaja (Sakala Keskuse) ees. Piketeerijad loosungite ja plakatitega: Jedinoi Sojuz, edinaja Estonija! Separatistõ - mogilštštiki partii. Piketeerijad loosungitega Natsisonal-separatistov von iz KPSS! KPSS - dolžna bõt jedina!, helis Rein Hansoni kommentaar: Need sõnad olukorra dramaatilisusest ja selle hämardamisest ei kehti paraku ainult üldsituatsiooni kohta, vaid peegeldavad ka erakordselt kujukalt ka tänase kongressi tegevuse neid tunde, mis eelnesid poliitilise ettekande esitanud Vaino Väljase kõnepulti pääsemisele. Mõned iseloomulikud näited, kõige esimest, pakuti juba ukse taga.
00:21:22 Delegaadid istungitesaalis. ........ kõnepuldis. Märt Müür, Peeter Sookruus. Jaak Allik kõnepuldis. Georgi Aljošin, ............ Vaino Väljas, helis Hansoni kommentaar: Usutavasti oli just täna alanud juubelikongress, ta kannab ju järjekorranimetust kahekümnes, kus sõnadele: Sellega on kongress avatud, järgnes aplausi asemel pinev vaikus. Ja siis läks lahti. Iga punkti hääletati eraldi rohke targutamise saatel ja tulemusi võiks näha ka sellest aspektist. Ja võin öelda ainult oma vaatleja mulje: esimene eestikeelne seisukohavõtt oli alles kell 12.50, niisiis kongressi kemplemise, kuidagi teisti on algustunde raske nimetada, kolmanda tunni lõpul.
00:21:59 ........., Väljas. Delegaadid. ..............., Allik. Saadikud, helis Hansoni kommentaar: Pärastlõunal kuulati ära revisjonikomisjoni informatsioon ja siis algasid sõnavõtud, mille tonaalsust ja kõikumist võis ennustada juba hommikutundide meeleolude alusel. Aga neist kõigist on vara veel kokkuvõtteid üritada, ühtekokku oli sõnavõtjaid soovijaid registreerunud üle neljakümne, mis sisuliselt ennustas poolt tööpäeva katkematut teksti. Kongress jätkab niisiis oma tööd homme, teieni tuleb info homme kel 15.30 erisaates Kongressi päevik ja muidugi õhtuses Aktuaalses Kaameras.
00:22:23 Tiiter: 29. märts.
00:22:27 Saadikud Toompeal Ülemnõukogu istungitesaalis Eesti NSV Ülemnõukogu 12. koosseisu esimesel istungjärgul. Tabloo istungitesaali seinal. Lembit Annus valimissedelit hääletuskasti panemas. Saadik valimissedelit hääletuskasti panemas. Peet Kask kõnepuldis. Saadikud. Aplodeerivad saadikud, Arnold Rüütel saadikute keskel, helis Aivo Barbo kommentaar: Päevakorra arutamisel ja vastuvõtmisele kulus terve ennelõunane istung. Ülemnõukogu kinnitas 18. märtsi valimiste tulemused Ülemnõukogu saadikute valimiste volituste tunnustamisega. Ülemnõukogu 12. koosseisu töökorralduse asjus moodustati saadikutegrupi ettepanekul komisjon. Pealelõunasel istungil jõuti olulisema küsimuse juurde - Ülemnõukogu esimehe valimine. Esimene ettepanek Ülo Nugiselt - Ülemnõukogu esimeheks Arnold Rüütel. Vaheaeg ja hääletamine. Protseduurireeglid nõudsid polthääletamise korral hääletussedelil ristikese märkimist, vastuhääletamise korral sedel puhtaks jätta. Ja tulemused. Hääletuskomisjoni esimees Peet Kask luges ette protokolli: 102-st kohaloln
00:23:45 Tiiter: 6. aprill.
00:23:48 Tulekahjus kannatada saanud Türi pastoraat. Ülemnõukogu komisjoni liikmed, nende seas ka Enn Leisson pastoraadi ees. Tulekahjus kannatada saanud Türi pastoraat. Silt kirjaga: EELK Türi koguduse kantselei. Avatud iga päev, esmaspäev ja teisipäev väljaarvatud. Ja igal ajal kui õpetja kodus. Tulekahjus kannatada saanud pastoraat. Uurimiskomisjoni liikmed, nende hulgas ka Enn Leisson ja Villu Jürjo, helis Leissoni kommentaar: Ülemnõuogu liikmed tutvusid Türi koguduse hoones toimunud tulekahju ja Järvamaa praosti Harald Meri ja ta koduabilise Valve Kleini kadumise asjaoludega. Kohtumeditsiini Teadusliku Uuurimise laboratooriumi eksperdi ja järelvalve eksperdi arvamuse kohaselt on nimetatud isikute hukkumine tulekahjus välistatud. Kugi hoone uksed olid suletud seespoolt, mis andis alust arvata, et inimesed olid sees. Uurimistoimingute läbiviimiseks on moodustatud uurimisgrupp Eesti NSV prokuratuuri ja siseministeeriumi kogenud töötajate juhtimisel. Harald Meri oli mainekas Eesti iseseisvustegelane, Eesti Kongressi
00:25:10 Tiiter: 13. aprill.
00:25:12 Eesti NSV uus valitsus pidamas oma esimest istungit, Edgar Savisaar seda juhatamas, laual Eesti NSV lipp. ............, Lepo Sumera, .......... Välisminister Lennart Meri. Ants Laos, Endel Lippmaa. ..........., Tiit Vähi, Laos, Lippmaa. Meri, Lippmaa, Erik Terk kõnelemas, helis Aivo Barbo kommentaar: Oma esimesele kokkusaamisele tuldi täna päris pika päevakorraga. Valitsuse liikmetele, neid on praegu täpselt kümme, ja kõik olid kohal, anti arutamiseks 14 küsimust. Olulisemad: oma rahale ülemineku programmist ja Eesti paberraha valmistamisest, valitsusprogrammi koostamisest, eile Vilniuses alla kirjutatud lepingust Balti turu kohta ja teised olulised küsimused. Peaministri esinemisest.
00:25:44 Peaminister Edgar Savisaar ütlemas: Korraldav komisjon moodustati samuti valitsuse istungil, see on Eesti NSV Riikliku Julgeolekukomitee töö reorganiseerimise küsimustes. Me loodame, et meil õnnestub lähema kümne päeva jooksul valitsus loplikult paika panna ja me loodame, et valitsusprogrammiga me tuleme välja veel enne selle kuu lõppu. Vastavaid töid juhib majandusministri asetäitja Erik Terk ja mitmed ministrid rääkisid sellest ka, mis järgus on nende tööde käik. Matti Pedak jt. Savisaar. Ajakirjanikud, ka, Ain Saarna, Kaupo Pollisinski, Aivo Barbo.
00:26:24 Tiiter: 8. mai.
00:26:25 Saadikud Eesti NSV Ülemnõukogu 12. koosseisu ... istungjärgul, ka Teet Kallas, Rein Tamme. Saadikud, ka Enn Põldroos. Saadikud. Kallas, Tamme jt. Kell (11.25) istungitesaali seinal. Aplodeerivad saadikud. Käsi laiutav Vladimir Lebedev, Teet Kallas aplodeerimas. Sergei Petinov, Põldroos. Hääletustabloo. Vladimir Andrejev, aplodeeriv Ülo Nugis. Vastu Toompea lossi seinal asetseval redelil seisev mees Eesti NSV lippu kokku rullimas. Sinimustvalge Toompea lossi katusel, selle all Eesti NSV vapp. Aplodeeriv rahvas Toompea lossi ees, helis Aivo Barbo kommentaar: Ei läinud selle oodatud seadusakti vastuvõtmine sugugi ladusalt, kännud ammu jäigalt ees. Kive veeretati aina juurde, üle mille täna kogunenud 96 saadiku enamusel tundus päris raske eesmärgini jõuda. Püüti päevakorrapunkte ühendada, prooviti sümboolikaseadus hoopis päevakorrast maha võtta. Ei läinud läbi. Läks veel tund ja Ülemnõukogu juhataja Ülo Nugis pani seaduseelnõu hääletamisele. Nimelisel hääletamisel poolt 74, vastu 14, erapooletuks jäi seekord ainu
00:28:00 Aplodeeriv rahvas Toompea lossi ees, kaks naist lehvitamas väikeste sinimustvalgetega, suur sinimustvalge juhatuse laua taga istungitesaali seinal, saadikud istungitesaalis, helis Rüütel ütlemas: Tänavastu vastu võetud seadus on üks tähiseid sellele teel ja ma arvan, et väga olulisi tähiseid, sest riiklik sümboolika kahtlematult väljendab endas oma olemuselt kogu protsessi mõtet ja sisuliselt me panimegi selle tähise täna siis oma iseseisva Eesti riigi omariiklusse.
00:28:27 Tiiter: 9. mai.
00:28:28 Rahvas ja dessantväelased võidupäeva paraadil Vabaduse väljakul. Mihhail Lõssenko. Kaks meest heiskamas linnavalitsuse katusele sinimustvalge kõrvale Eesti NSV lippu. Rahvas Vabaduse väljakul. Sõjaväeorkester. Nõukogude armee väeosad marsil Vabaduse väljakul.Nõukogude armee ohvitserid, Vladimir Jarovoi, Pavel Panfilov jt tribüünil. Üle Vabaduse väljaku liikuvad tankid. Sõjaveteranid marssimas, helis Aivo Barbo kommentaar: Tehas Dvigatel oli ehitanud tribüüni, aegsasti pannud Vabaduse väljakule viivad teed oma veoautodega kinni ja rahva kohale toonud. Ainult paljud ajakirjanike imestuseks täna kuidagi kardeti seda rahvast, paljusid rahvuslikke kodanikke. Endistel aegadel väljakul piiranud Merekooli kursantide asemel seisid ähvardavalt rahva poole maskeerimisülikondades dessantväelased. Öeldi ka seda, et streigiliikumise liidrina tuntud Lõssenko. oli igaks juhuks välja toonud ka oma meeskonna. Äravalitutel oli au tõusta linnavalituse katusel ja heisata riikliku sinimustvalge kõrvale eilne lipp. Jah, Eesti Vabar
00:29:51 Tiiter: 12. mai.
00:29:53 Eesti, Läti ja Leedu delegatsioonid Landsbergise-Gorbunovsi-Rüütel tippkohtumise pressikonverentsil. Gorbunovs, Rüütel, Landsbergis läbirääkimiste laua taga, ka Leevi Šer Toompea lossi Valges saalis. Ajakirjanikud. Delegatsioonid, ka Lennart Meri, helis Aivo Barbo kommentaar: Kohtumise alguses esinesid Eesti, Läti ja Leedu juhid lühisõnavõttudega ajakirjanike ees. Neid oli tänase sündmuse puhul Eestisse saabunud pea maailma kõigist soliidsematest infoagentuuridest, lisaks tagasihoidlikumad meie toimetused. Töö Toompea lossi Valges saalis kestis ligemale neli tundi.
00:30:18 Rüütel, Landsbergis, Gorbunovs, Nugis jt sisenemas Kadrioru lossi. Gorbunovs, Rüütel, Landsbergis laua taga. helis Barbo kommentaar: Kell sai kolmveerand viis õhtul kui Anatolijs Gorbunovs, Arnold Rüütel, Vytautas Landsbergis saabusid Kadriorgu, kus Ülemnõukogu Presiidiumi hoones kirjutati alla ühisdokumentidele.
00:30:32 Gorbunovs deklaratsioonile alla kirjutamas. Rüütel deklaratsioonile alla kirjutamas. Landsbergis deklaratsioonile alla kirjutamas. Rüütel deklaratsioonile alla kirjutamas. Gorbunovs deklaratsioonile alla kirjutamas. Landsbergis deklaratsioonile alla kirjutamas. Gorbunovs, Rüütel, Landsbergis helis Barbo kommentaar: Kõigepealt deklaratsioon kolme riigi üksmeelest ja koostööst. Otsustame: renoveerida või siis uuesti ellu kutsuda Genfis 1934. aasta 12. septembril Eesti, Läti ja Leedu vahel sõlmitud üksmeele ja koostöö leping ning deklaratsioon, mis õigustühiselt annulleeriti 1940. aastal.
00:30:58 Rüütel ja Landsbergis kätt surumas. Gorbunovs ja Rüütel kätt surumas. Gorbunovs ja Rüütel kätt surumas, helis Barbo kommentaar: Moodustada Balti riikide Nõukogu, et kaasa aidata kolme riigi riikliku iseseisvuse täielikule taastamisele.
00:31:10 Šer, Rüütel. Ajakirjanikud Toompea lossis, helis Barbo kommentaar: Kirjutati alla pöördumisele Nõukogude Liidu Ülemnõukogu esimehele Mihhail Gorbatšovile ja USA president George Bushile.
00:31:15 Tiiter: 15. mai.
00:31:18 Eesti Vabariigi peaminister Edgar Savisaar Eesti Televisiooni kommenteerimas intrite riigipöördekatset Toompeal, lausudes: Kuidas seda kvalifitseerida juriidiliselt, sest et teatud ringkondades on seda hakatud tõlgendama ka kui lihtsalt huligaansust.
00:31:26 Intrid punalippude ja loosungitega Lossi platsil, vaade Toompea lossi aknast. Intrid veoautol lossi värava juures. Miilitsamehed Toompea lossi värava ees. ......... kõnet pidamas. Intrid Toompea värava ees. ......... kõnet pidamas. Plakat kirjaga Trebujem referenduma o statuse Estonii. Aplodeerivad intrid. Mihhail Lõssenko kõnet pidamas. Intrid plakatiga: Arnold võhodi na odin! Intrid lossi väravat kaitsvast miilitsaahelikust läbi murdmas. Intrid lossi väravast läbi murdnud veoauto kasti ronimas. Miilitsaahelik lossi väravast läbi murdnud veoautot tagasi tõrjumas, intrid veoauto kastis. Lõssenko lossi õuel asuva mikrobussi katusel korraldusi jagamas, helis Savisaar ütlemas: Ma arvan endiselt, et toimunut ei ole võimalik nimetada teisiti kui riigipöörde katseks, kui katseks kukutada seaduslik võim. Esiteks anti üle ultimaatum, seda nii kirjalikus kui suulises vormis. Ultimaatumis nõuti riigipea erruminekut ja põhiliste seadusandlike dokumentide - Eesti Ülemnõukogu 30. märtsi ja 8. aprilli otsuste tühistamist.
00:32:47 Intrid üritamas Toompea lossi väravast üle ronida, helis Rüütel ütlemas: Nii et nagu vanasõna, eesti vanasõna ütleb, et head ei ole ilma halvata mitte.
00:32:54 Sinimustvalge, juubeldav rahvas Lossi platsil. Intrid lahkumas rahvamassi vahel Lossi platsilt, väike käsikähmlus, helis Barbo kommentaar: Paari tunni möödumisel kella neljast Lossi plats täitus hoopis teistsuguse eesti rahvaga ja nende soovid olid hoopis- hoopis teistsugused kui eelkõnelejatel.
00:33:09 Toompealt lahkuvad intrid. Arno Almann auto ust avamas, autost väljuv Rüütel. Rahvas Rüütlit tervitamas. Juubeldav rahvas Lossi platsil. Toompea lossi valgustatud aknad ööpimeduses, saadikud lossi rõdul, sinimustvalge, helis Rüütel ütlemas: Ja see oli tõesti praktiliselt fantastiline olukord, et mingi veerandtunni-paarikümne minutiga kui oli teade nendest sündmustest raadio ja televisiooni kaudu, rahvas linnast kohe kogunes siia ja kogu öö läbi oli siin ja ka praegu inimestest üldsus organiseerinud valve ja kaitse. Ja ma arvan, et see on võibolla üks kõige suurem ja reaalsem kinnitus sellele, et me oleme õigel teel.
00:33:43 Tiiter: 16. mai.
00:33:45 Eesti Kodukaitse staabiülem Andrus Öövel ütlemas Majandusinstituudi fuajees Ain Allasele, Majandusinstituudi hoone: Toimub siis täna öösel vastloodud organisatsiooni Eesti Kodukaitse esimeste liikmete registreerimine.
00:33:56 Rahvas Majandusinstituudi hoone ees. Mehed end Kodukaitse liikmeteks registreerimas, helis Allas ütlemas: Kell on nüüd kaks natuke läbi ja siit Majandusinstituudi uksest sisenevad sisse juba palju laiemate õlgadega mehed. Kohale tulevad need, kes omast vabast ajast on nõus kaitsma korda Tallinnas.
00:34:12 Uno Palu, helis Allas ütlemas: Ma vaatan siin, tundsin kaugelt ära. Tere, Uno Palu! Palu vastamas: Tervist! Tervist! Allas küsimas: Kas olete tulnud ka ennast kirja panema? Palu vastamas: Jah, igal juhul. Eile sai kannatuse siiamaale.
00:34:23 Allas ja erukindralmajor Jüri Raudsepp. Allas küsimas: Kindralmajor Jüri Raudsepp, mis teid siia tõi? Raudsepp vastamas: Meid tõi siia, õigemini mind isiklikult momendil, olukord meie vabariigis ja Tallinnas.
00:34:33 Kodukaitsjad marssimas Raekoja platsil, Öövel sinimustvalgega, teiste seas ka Olev Laanjärv marssimas, helis Raudsepp ütlemas: No kas ma ise veel kõlban siin kusagile löögijõudu ütleme nii, aga korpuse veteranid võiksid palju kaasa aidata.
00:34:44 Tiiter: 26. mai.
00:34:46 Miilitsamehed Kohtla-Järve parteikomitee maja ees Interliikumise kongressi päeval. Dessantväelased(?) parteikomitee esisel väljakul. Kongressist osavõtjad parteikomitee suures saalis. Annus, Zahharov, Jarovoi jt tööpresiidiumis. Kongressist osavõtjad, tööpresiidium. Kongressist osavõtjad, teleoperaator, helis Andres Raidi kommentaar: Tänast kongressi saatuse hoolde ei jäetud, sisse pääses vaid erilubadega läbi rahvamaleva, miilitsate ja dessantväelaste kadalipu. Viimaseid, neid oli kuulu järgi 120, olid seks puhuks spetsiaalselt Viljandist kohale toodud. Protseduurireeglitest peeti kinni, sekretariaat, presiidium valiti kibekähku ühel häälel. Lembit Annusel jäi vaid teadustada, et valikuga on kõik kokkutulnud rahul. Olgu kohe öeldud, et oma parlamenti täna ei moodustatud, küll loodi sovnarhoz, mis äraseletatult peaks tähendama rahvamajandusnõukogu. Sovnarhoz, kui tahab, registreerib Eesti Vabariigi valitsuse poolt vastu võetud seadused, kui ei taha, siis ei tee ta seda mitte, tähendab sovnarhozist ei saa edas
00:35:27 Tiiter: 1. juuli.
00:35:30 Rahvamass Lauluväljakul 21. üldlaulupeol Tallinnas, helis koorid laulmas Rene Eespere Ärkamise aeg. Koorid laululaval. Tüdrukud laulmas. Rahvamass Lauluväljakul. Alo Ritsing dirigeerimas, Rene Eespere tema kõrval dirigendipuldis. Lauljad. Noor neiu. Teineteise käest kinnihoidvad lauljad. Alo Ritsing dirigeerimas. Rahvamass Lauluväljakul. Lauljad laulupeo üldjuhte õlgadel kandmas. Gustav Ernesaks lauljate õlgadel. Rüütel ja Savisaar teineteisel käest kinni hoides lauljatele lehvitamas. Tallinnast väljuv praamlaev merel, lauljad laululaval, rahvamass Lauluväljakul.
00:40:24 Tiiter: 7. juuli.
00:40:28 Andres Raid NSV Liidu sõjaväeosa territooriumi traataia ees, millel silt kirjaga: Stoi! Zapretnaja zona. Seisa! Keelu tsoon! kommenteerimas Toris toimuma pidanud vabadusvõitlejate ja ütlemas: Siit koha pealt meid enam edasi ei lastud ja nagu te ise nägite, tõmmati püssiriivid vinna, valmis iga hetk tuld andma. Niikaugele õnneks asi ei läinud, kuid selgust saama kus koha pealt on tuldud, millepärast, nende endi käest, jäi teada saamata. ........ ütlemas: Tori Muinsuskaitse Selts tegi siiski täna õige otsuse. Nähes sellist olukorda, mis toimub praegu Toris ja Pärnu maakonnas üldse ja selle ümbruses, minu arust tegi Tori muinsuskaitse õigesti. Ta ise algatas selle ürituse ja ta ise ka lõpetas.
00:41:01 Dessantväelane okastraadi taga oleval sõjaväe territooriumil automaat käes, ....... ütlemas: Mis oleks välistanud provokatsiooni, võibolla oleks kõik hästi läinud, kõik hästi õnnestunud. Aga kui järsku, aga kui oleks keegi... Ma arvan isegi, et nagu öeldakse, et suures heinakuhjas piisab ühest tikust, et põletada maha terve küla.
00:41:21 Dessantväelane vene keeles ütlemas: Nelzja snimat! Raid vene keeles vastamas: Ja ne snimaju! Dessantväelane ütlemas: Jebonja mat!
00:41:23 Tiiter: 23. august.
00:41:27 Lenini kuju Tartus Raekoja platsil. Autokraana ja Lenini kuju. Uudishimulikud. Lenini kuju, kaelas plakat kirjaga: Sotsialism raven fašismu. Autokraana ja Lenini kuju raekoja ees. Raekoja kell (9.25). Miilitsaauto, miilitsamootorratas, Lenini kuju, uudishimulised. Autokraana tõstmas Lenini kaela külge seotud trossiga kuju veoautole. Autokraana juht kuju tõstmas. Lenini kuju, tross kaelas, helis Rein Joametsa kommentaar: Käärimine selle ümber kas, millal ja kuidas Riia mäelt kunagise Kaitseliidu hoone eest Lenini ausammas ära koristada, on käinud juba mõnda aega. Ei volikogu ega linnavalitsus konkreetset otsust selle kohta siiani vastu võtnud ei olnud, nii et see, mis toimus kella viie ajal hommikul Riia mäel, oli tehtud Kaitseliidu Tamme kompanii otsuse põhjal. Kohale tulid Tartu KEK-i kraana ja veoauto, kujule pandi tross kaela ja laaditi autole. Algul sõideti KEK-i õuele, sealt käskisid ülemused meestel koos Leniniga kiiresti kaduda. Ei olnud siis teda kuhugi panna ja niisiis jõuti kella üheksaks raekoja et
00:42:32 Tiit Madisson ütlemas MRP 51. aastapäevakõnes Hirvepargis: Meie ei ole mitte midagi saavutanud niisama. Valitsejad ei ole teinud meile kingitusi. Me oleme kõik selle kätte võidelnud. See kõik on saavutatud meie visa töö ja võitluse tulemusena. Nüüd, tänasel päeval teatati meile, et Moskvas on hakanud käima läbirääkimised. Moskvasse on läinud uus Lauristini delegatsioon. Miitingulised, loosung kirjaga: Kadugu Eestist kõik kivist ja pronksist Leninid ja Kingissepad koos interfašismiga! Märk kirjaga: Estonia, Latvia, Lithaunia, Soviet free 20ng ja Gorbatšovi portree, punane kriips peal. Madisson.
00:43:03 Põlevad tõrvikud noorte miitinguliste käes Vabaduse väljakul. Miitingulised. Põlev vabaduse lõke Vabaduse väljakul. helis Heimar Lenk kommenteerimas: Üheks saavutuseks kolme aasta jooksul on kindlasti see, et ka Vabaduse väljakut Tallinnas on võime jälle vana moodi nimetada. Ka siia tuli täna palju rahvast ja jälle räägiti vabadusest. Siin süüdati üks vabaduse tuledest, üks viiekümne ühest. Jäägu need tuled kauaks soojendama vabanevaid hingi Eestis, Lätis ja Leedus - öeldakse Eestimaa Rahvarinde tänase päeva läkituses rahvale.
00:43:32 Tiiter: 1. september.
00:43:35 1. klassi õpilased minemas piki Harjumaa Järve kooli Harku järve puiesteed esimesel koolipäeval kooli poole, üks neist õpetaja(?) süles. Järve koolihoone. Lapsed ja nende vanemad koolimaja ees. Lapsed minemas koolimajja. 1. klassi õpilased klassis. Väike tüdruk. Väike poiss. 1. klassi õpilased. Lillekimp, helis Marika Kaasik kommenteerimas: Uut kooliaastat tervitasid Tallinna Aiandussovhoosi lapsed. Kokku on neid kakskümmend üheksa, kes siin täna uksed avanud ja sisseõnnistatud Järve koolis õppima hakkavad. 1918. aastal ehitas Jaan Venter maja, mis nüüd majandi poolt remondituna koolilaste-opetajate päralt on. Kahe aasta pärast valmib siinsamas eriprojekti järgi uus hoone, mis mõeldud keskkoolile. Mammutkooli Harku järve ääres olema ei saa. Suund on opetamise kvaliteedile. Täna said oma esimesed aabitsad siit koolist kolmteist tüdrukut-poissi. Küllap on suur õnn alustada kooliteed just väikeses koolis, kus tarkust õpetamas terve kooli peale neli õpetajat.
00:44:14 Kiri Lüganuse kooli ehitusplatsil: Postoronnim nahoždenije na stroiploštšadke zaprštšeno! Pooleliolev Lüganuse koolihoone. Purukslöödud aknad. Lohutud ehitusdetailid. Purukslöödud aken. Hunnik ehituskive. Ehituspraht, lõhutud aken. Veelkord ehituspraht ja lõhutud aken, helis Ago Gaškov kommenteerimas: Selle koolimaja ehitusloo tegu üle Eesti tuntuks Lüganuse kooliõpilaste võitlus oma eesti kooli säilimise eest. Esialgsete plaanide järgi pidi uus koolihoone Püssi alevi ja Lüganuse aleviku vahel valmima juba möödunud aasta esimeseks septembriks. See pilt, mida praegu näete, pole siiski arhiivist võetud, vaid filmitud täna hommikul kella kümne ja poole üheteistkümne vahel. Ehitus seisati üha tugevnevate pingete tõttu, mis tekkinud Püssi venelaste ja eestlaste vahel. Püssi alevinõukogu eelmine koosseis võttis 1989. aasta veebruaris vastu kompromissotsuse - uude majja tuleb eestikeelne Püssi keskkool ja venekeelne Püssi algkool. See ei rahuldanud aga Püssi vene kooli eest võitlejaid ja alevinõukogu uus koosseis tü
00:44:58 Tiiter: 15. oktoober.
00:45:01 Hakkliha pakid kaupluse letil hinnatõusu esimesel päev, silt kirjaga Hakkliha 2. -. Kanad, 2 kat, kg 4.60. Loomaliha 8.40. Loomaliha 7.40. Juustuhinnad 1.40, 5.20, 5.30, helis Arne Kuusmanni kommentaar: Hinnad üllatasid täna mitmeti. Pakk hakkliha maksab kaks rubla. Seda aluseks võttes kasutatakse hakkliha tegemiseks küll kõige paremat liha. Millise mulje jättis teile esimene päev uute hindadega?
00:45:14 Müüja juustu kaalumas. Ostjad leti taga. ....... ütlemas: Ma ei uskunud seda mitte kunagi, et me esimene päev müüme ära nii palju liha. Tuleb välja, et ikkagi meie ostjatel raha on. Kuna mina arvasin, selle koguse liha me müüme nädalaga ära, mida me oleme tänase päeva jooksul ära müünud. Hinnasilt kirjaga Loomaliha 8.80. Veiseliha 1. kat, kg 7.90. Loomalihatükk kaalul. Inimesed ostukärudega järjekorras seismas, helis ......... ütlemas: Kõige kiiremini läksid muidugi hommikul ära need odavad koodiotsad, mis on viiskümmend kopikat kilo, kaelaots on rubla kilo ja siis see koodijärgne liha ja samuti ka see kõhuliha, mis maksab rubla üheksakümmend kopikat - need läksid hommikul esimesena ära. Kõige raskem osa, mis muidugi on müüa, on see ribiosa, mis on esimene sort ja selle hind on 7.10.
00:46:06 Kaks limonaadipudelit ja sai ostukorvis. Kaks saia ostukorvis. Kotletiriiul, hinnasilt kirjaga -.48. Kanad letil. Inimesed poes. Ostja leti ees maksmas ja hakkliha pakki ostukorvi panemas, helis Kuusmann ütlemas: Paistab, et väga paljudel inimestel on raha küllaga ja hinnatõus ei tähendanud midagi. Kel raha vähem, see ostis odavamat liha. Ainult et, mis juhtub siis kui tootja nõudmised täidetakse ja majandid ning talupidajad hakkavad oma töö eest saama rohkem raha? See päev tuleb. Loomulikult ka see päev, mil kõik läheb veel kallimaks.
00:46:30 Tiiter: 21. oktoober.
00:46:33 Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi põrmu matusetalitus ........ kirikus. Matti Päts jt. Vaimulikud, kirst Pätsi põrmuga. Vaimulikud, mehed kirstu kirikust välja kandmas. Matuserongkäik Vabaduse väljakul. Matuserongkäik jõudmas Kadrioru lossi esisele. Pooles vardas presidendilipp Kadrioru lossi katusel. Kirst Pätsi põrmuga Kadrioru lossi ees. Lippuderivi, kirst. Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel kõnet pidamas. Autodekorteež liikumas Pätsi talu teel. Mälestuskivi kirjaga: Konstantin Pätsi talu. Pätsi eluhoone. Andres Tarand, Rüütel, Matti Päts jt. Kirst autolafetil, lastekoor laulmas. Kirstukandjad jõudmas Metsakalmistule ning asetamas kirstu hauale.
00:48:50 Eesti Vabariigi peaminister Edgar Savisaar ütlemas Pätsi haual: Ma tunnen, et tänasest on Metsakalmistul midagi kuidagi teistmoodi kui seni. Õiglust on siia mändide alla juurde tulnud. Muidugi mitte veel küllalt, sest tee tõeni ja õigluseni on pikk ja mõnes mõttes igavikuline. Lippuderivi Pätsi haua kõrval, helis Eesti hümn. Ingrid Rüütel, Vaino Väljas, Arnold Rüütel, Matti Päts jt. Hardo Aasmäe, Enn Põldroos jt. Küllo Arjakas, Tunne Kelam jt. Edgar Savisaar, Tunne Kelam, Raivo Vare jt. Lippuderivi. Lilledega kaetud Pätsi hauakääbas.
00:49:50 Tiiter: 7. november.
00:49:53 Vabaduse väljak Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 73. aastapäeval. Punalipp tõstuki tipus. Admiral ......... lahtisel autol paraadi vastu võtmas, helis NSV Liidu hümn. Pavel Panfilov, Aleksandr Gussev, Lembit Annus jt tribüünil. Töölismalevlased. ........ kõnet pidamas. Nõukogude armeesõdurid marssimas üle väljaku mahavisatud lillede. Tallinna garnisoni väed paraadmarsil. Soomukid.
00:50:49 Heimar Lenk küsimas suusamütsis Jevgeni Koganilt: Kas tunnete end siin täna Vabaduse väljakul kindlalt? Kogan ütlemas: Tunnen küll kindlalt. Lenk küsimas: Millisena näete Eestit poole aasta pärast. Kogan vastamas: Kui praegune poliitika jätkub, siis on siin mitu Eestit, olen selles veendunud.
00:51:06 Panfilov, Vladimir Lebedev jt marssimas Vabaduse väljakul. Inimesed, lilled käes väljaku ääres. Tallinna garnisoni orkester mängimas, vanamemm tantsusamme tegemas ning vene keeles hüüdmas: Da zdarvstvujet Lenin! Urraa! Kolonni pea NSV liiduvabariikide lippudega, helis Feliks Undusk kommenteerimas: Pavel Panfilov lillekorviga esirinnas ja Mihhail Lõssenko oma vööle riputatud kiivritega rünnakrühmlastega kolonni eesotsas mindi Leninile viimast austust avaldama.
00:51:21 Tiiter: 9. november.
00:51:24 Tantsijad ja Riiklik Akadeemiline Meeskoor Estonia kontserdisaali laval Eesti erakonnamängude proovil. Veljo Tormis proovi juhendamas. Erakonnamängude proov, helis ....... kommenteerimas: Ülistuslaulust isamaale jõutakse läbi nääklemiste, kaklemise ja riiuni. Nii tuttav pilt, kas pole? Ning seekord mitte poliitikaareenil, vaid Estonia kontserdisaali laval. Autori Veljo Tormise enda täpsel juhendamisel käivad harjutused ja kuna Tormis ise keeldus oma tööd kommenteerimast, kõnelevad tegijad.
00:51:28 ......... ütlemas: Ta on Tormis nagu Tormis, sellepärast et ta järjekordselt kasutab väga tuntud, tuntud rahvaviise.
00:52:07 Mait Agu ütlemas: Selle noodi viimasel leheküljel on selline autori käekirjaga sellised märkused, et soovitus lavastamiseks - naishääled mängivad ringmängu, meeskoori häälerühmad esindavad mitmesuguseid erakondi.
00:52:20 Eesti erakonnamängude noot. Lea Tormis, Mait Agu, Veljo Tormis. Eesti erakonnamängude proov, helis Agu ütlemas: Tormise poolt on see lugu päris kurva lõpuga. Võiks, tahaks loota, et see ei ole nii. Väga poliitiline see meie lõpp nii kurb ei ole, sest lõpus isegi need neiud, naishääled, kes seda vana talurahvamängu motiivi kannavad, nad näevad, et selle meeste kaklemise, käratsemise, sõimlemise, teistest parema olla tahtmise kõrval on nagu need neiud ära unustatud ja nendel ei jää midagi muud üle kui lihtsalt lavalt lahkuda.
00:53:10 Tiiter: 25. november.
00:53:13 Sinimustvalge Narva Hermanni kindluse kohal. Narva jõe sild, Eesti Vabariigi - NSV Liidu majanduspiir. Miilitsamees sõiduautot Žiguli peatamas, helis Andres Raidi kommentaar: Tänase päeva seisuga ei ole piirikontrollist, tollist ja muust sellisest Narvas mõtet tõsiselt rääkida, sest seda lihtsalt pole. Liiklusmiilits teeb oma igapäevast tööd, kontrollitakse dokumente ja autode tehnilist seisukorda nagu igal pool mujalgi. Autojuhid on piirist siiski midagi kuulnud, selle vajadust ei näe aga keegi. Miilitsakorrapidaja ei võtnud meid täna jutule, viidates ülema äraolekule.
00:53:36 Autojuht vene keeles ütlemas: Majanduspiir või? Seda pole ju olemas. Kas arvate, et seda on vaja? Mida te arvate, kas seda on vaja? Hääled autost hüüdmas: Ei, ei! Me arvame, et ei ole vaja.
00:53:49 .......... vene keeles ütlemas: Narva linnanõukogu ei lubanud siin piiri kehtestada. Siin on kontrollpunkt ja muud ei midagi, helis Raid vene keeles küsimas: Mida te arvate, kas seda on tarvis? ........ vastamas: Ei, ei ole!
00:54:01 Veoautojuht, helis Raid vene keeles küsimas: Kui te siia sõitsite, kas teid kontrolliti? Autojuht vastamas: Ei!
00:54:06 Miilitsamees sõiduautot Volga kontrollimas, helis Raid kommenteerimas: Tallinna otsused Narvat seega ei puuduta. Haukuda selle kallal võib ükskõik kui kaua ja kui palju. Tegelik asjade seis on selline, et piiri ja kontrolli pole. Selle ilmumisele ei viita ka ükski asi.
00:54:17 Tiiter: 16. detsember.
00:54:19 NSV Liidu Rahvasaadikute Kongressi saadik Ülo Nugis ütlemas enne Moskvasse sõitu Tallinna lennujaama ees: Noh, selline taktika on meil välja töötatud. Üldiselt me ikkagi täievoliliste Nõukogude Liidu saadikutena ei esine. Kuid meil on oma seisukoht. Selle ütleb välja härra Arnold Rüütel. Aga põhiline töö käib kuluaarides, nii nagu poliitikat ikka tehakse Moskvas. Vaja on aidata Nõukogude Liidu vene demokraatlikke ringkondi ja seal on meil oma oluline osa. Enn Eesmaa küsimas: Ja liidulepingu suhtes on teie positsioon kõigutamatu? Nugis vastamas: Jah, siin ei ole mingit kahtlust, see on kõigutamatu.
00:54:51 Interliikumise miiting Tallinna Linnahalli esisel väljakul. Plakatid kirjaga: Novomu sojuznomu dogovoru bõt! Protivniki sojuznogo dogovora vedut Estoniju v tupik! Kto zaštšitit russkih v Estonii? Plakat kirjaga Gospodin Savisaar! Tšem mo budem kormit naših detei? Loosung kirjaga: Natsional- sotsialistov von iz KPSS! ........ kõnet pidamas. Miitingulised.helis Heimar Lengi kommentaar: Täna kohaletulnud seltskond oli sama suur ja samas koosseisus kui eelmiste Linnahalli miitingute puhul. Ka nõudmised olid suures osas vanad - tagada mittepõliselanikkonnale inimõigused ja kindlustunne tulevikuks. Kuid juurde on tulnud terav kriitika praeguse Eesti valitsuse majanduspoliitika aadressil. Ja tuleb tunnistada, et massid võtavad seda kriitikat väga hästi vastu, sest küsimusele, kas uue juhtkonna ajal on läinud elu paremaks, ei saa ju kuidagi jaatavalt vastata.
00:55:24 Pavel Panfilov ütlemas miitingulistele: Ei, edasi nii minna ei saa! Meie võitlus on õiglane ja me peame kaitsema liidulepingut. Selles on meie jõud ja helge tulevik.
00:55:34 Tallinna garnisoni sõdurid. ........ kõnet pidamas, miitingulised. Sõdurid andmas allkirju liidulepingu toetuseks, helis Lengi kommentaar: Tundub, et Interliikumine ja Töökollektiivide Ühendnõukogu mõju all olevad rahvamassid on saanud uut jõudu viimastest NSV Liidu keskvõimu avaldusest Kesktelevisiooni kaudu. Linnahalli juurde kogunenud rahvahulk oli täna palju sõjakam kui varasemate miitingute ajal. Siinsamas läks lahti ka allkirjade andmine ja liidulepingu toetamiseks ja telegrammide vorpimine homsele Rahvasaadikute Kongressile. Suhtumine Eesti Televisiooni võttegruppi oli täna äärmiselt vaenulik.
00:56:06 Tiiter: 18. detsember.
00:56:08 Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel ütlemas vene keeles NSV Liidu Rahvasaadikute neljanda Kongressi kõnepuldis Kremli Kongresside Palees: Alates 16. novembrist 1988, kui Eesti Ülemnõukogu võttis vastu suveräänsusdeklaratsiooni, on meie kogemused näidanud, et meie algatused, mis esialgu on põhjustanud NSV Liidu juhtkonna terava hukkamõistu, osutuvad toimuvate protsesside loogikast tingituks ning pälvivad seejärel ulatusliku toetuse.
00:56:35 Jevgeni Kogan istungitesaalis. Saadikud, helis Arnold Rüütel eesti keeles ütlemas: Ma kujutan ette, et need meie poolt välja pakutud mõtted, konstruktiivsed mõtted praegu, neid on vaja hakata nüüd järgnevalt realiseerima. Ja ma usun, et et jaanuarikuu jooksul me peame tulema selle juurde täiesti konkreetselt tagasi ja püüdma siis järkjärgult rahulikult realiseerida need eesmärgid.
00:57:01 Heimar Lenk Tallinnas küsimas: Moskva ka reageerib teie arvates teie mõtetele? Rüütel ütlemas: No, ta ei ole kunagi esimesel, võibolla esimese ettepaneku tegemisel reageerinud, kuid senini me oleme lõppkokkuvõttes kogu aeg siiski järjekindalt käies oma teed jõudnud teatud küsimustes ju eesmärkideni.
00:57:23 Tiiter: 28. detsember.
00:57:25 Rahvas Estonia kontserdisaalis Arnold Rüütli pidulikul vastuvõtul. Rein Otsason Rüütliga šampuseklaase kokku löömas. Jaak Allik oma abikaasaga. Otsasonid, Vladimir ja Aimee Beekman. Ülo Nugis oma abikaasaga. Arne Mikk oma abikaasaga. Rüütel mikrofoni ette astumas, helis Anne Raiste kommentaar: Meeleolu on täna õhtul siin, Estonia kontserdisaalis aastalõpuhõnguline ja pidulik. Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimehe ja Eesti Vabariigi valitsuse esimehe kutsel on täna siin aastalõpuballil Ülemnõukogu Presiidiumi ja valitsuse liikmed, maakondade ja linnade volikogude esimehed koos maavanemate ja linnapeadega. Parteide ja erakondade, ühiskondlike liikumiste ning loomeliitude esindajad, tuntud kultuuri-, haridus- ja teadustöötajad. Peolisi tervitas Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel.
00:57:56 Arnold Rüütel ütlemas: Kõik see, mida me oleme suutnud teha, on olnud meie ühise töö tulemus. Ja ühtaegu soovida, et niisugust üksmeelt ja meie eesmärgi realiseerimisel jätkuks ka järgnevaks, järgmiseks aastaks.
00:58:16 Orkester mängimas, seltskond tantsimas. Rüütlid tantsimas. Seltskond tantsimas.
00:58:36 Tiiter: Kasutatud on katkendeid Eesti Televisiooni saadetest. Reporterid Ain Allas, Aivo Barbo, Enn Eesmaa, Ago Gaškov, Rein Hanson, Rein Joamets, Marika Kaasik, Arne Kuusmann, Heimar Lenk, Andres Raid, Anne Raiste, Madis Salum, Feliks Undusk.
00:58:44 Tiiter: Töögrupp: Aare Tiisväli, Endrik Kerge, Aivar Müür, Kalle Käärik.
00:58:49 ETV säilitusfond osaluses EV välisministeeriumiga, 2000. Sisulehe koostas Aare Tiisväli
Faili nimi: 2000-082678-0001_0002_D10_1990ULEMINEKUAEG-KROONIKA.MXF
Indeks: 2000-082678-0001
Kestus: 00:58:54
Registreerimise kuupäev: 28.06.2014
Registreerimise aeg*: 2014-06-28 05:12:53
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse